Minulý týden jste pod článkem Kolik mužů si troufá… diskutovaly o rodičovské dovolené.
Kdo u vás byl na rodičovské dovolené? Pokud jste byla na rodičovské dovolené, chyběla vám práce? Jak byste si představovala ideální rodičovskou dovolenou? Chtěla byste, aby váš manžel šel na mateřskou dovolenou?

A toto jsou výsledky našeho miniprůzkumu: Zatímco v naší republice jde na rodičovskou dovolenou 1 % mužů, mezi čtenářkami Ženy-in.cz to bylo 7,7 % mužů, v 7,7 % případů se starají oba rodiče na polovinu a v 84,6 % rodin je doma s dítětem žena.

A nyní vám se souhlasem autorek představím nejzajímavější příspěvky. Bohužel se mi nepodařilo získat souhlas s publikováním citací o mužích na rodičovské, tak začnu s jedním pokusem o jeden den otcovské dovolené:

„Heheh, v neděli ráno jsem vyhlásila „taťkův den", protože mi bylo fakt hódně mizerně. A oproti jiným takovým dnům jsem trvala na tom, že domácnost pojede jako vždycky. Tatoušek uklízel, pral, vařil, hrál si s dětma... Prádla zmohl asi třetinu, tři řízky připálil („udělám řízky, to je jednoduchý jídlo") a v poledne se chtěl zanořit do pelechu. Byl vykázán s pokynem, že když prcek spí, musí rychle vyžehlit, aby mohli jít odpoledne za babičkou. Večer šel spát v osm a strašně se divil, že prožil takovou běžnou maminkovskou neděli. A kdyby zůstal delší dobu s děckama doma, tak by je přizabil a domácnost by určo nechával na ženušce.“
(Kuře)

Některé z vás jsou doma s dítětem naprosto spokojené, jako například tyto čtenářky:
„My to máme v podstatě půl na půl, vzhledem k tomu, že oba pracujeme doma. Oba tak můžeme vydělávat a oba se taky můžeme starat o dceru, jde jen o to, jak se spolu domluvíme a jak si to zorganizujeme... Takhle se to dá úplně v pohodě zvládat i bez hlídacích babiček. Práce mi nechybí, protože jsem asi měsíc po porodu začala zase pracovat - když malá usne, tak můžu zasednout k práci... Ideální mateřskou/rodičovskou dovolenou si představuju asi právě takhle.“ (Vivian)

„Tak já jsem zatím šestinedělka, ale už před otěhotněním jsme se hádali, kdo bude na rodičáku. Manža chtěl, aby si prcka užil, já chtěla taky, protože to bude moje první dítě. Nakonec vzhledem k výši jeho platu a mojí almužny zůstanu na rodičáku já, ale naštěstí on má relativně pružnou pracovní dobu, takže se malýmu věnuje, jak může.“ (cmelda)

„U  nás jsem na rodičovské dovolené já, i když jsme s manželem vydělávali tak nějak stejně - v závislosti na prémiích já občas i víc - ale s děckem jsem chtěla být já... Jinak do práce chodím na den a půl, přičemž jeden den hlídá prababička a ten půlden má domluvený manža v práci, že holt bude doma... Takhle mi to vyhovuje nejvíc, protože práce z domu je sice fajn, ale když jsem pryč, tak se dokážu líp soustředit... (L_B)

„Momentálně jsem na mateřské dovolené a hezky si ji užívám, mám ještě dva dospělé syny, kteří studují na střední škole, ale s nimi jsem neměla čas si mateřství tak užít jako teď se svojí skoro tříletou Nikolkou. Chodíme na procházky, do mateřského centra mezi ostatní děti a maminky. Nejsem proti tomu, aby byli tatínkové na mateřské, myslím, že je to super. Doma by se mělo zůstat do 4 let věku dítěte, to je tak ideální věk.“ (čtenářka Lenka)

A zde máte jeden příspěvek, jak prožívaly mateřskou ženy před dvacet lety:

„Já byla na mateřské před více než 20 lety, ale já si ji užila a měla jsem čas i na koníčky, a to mám 3 děti. Je pravda, že jsem vstávala v 6 ráno, ale v 10 jsem měla vše uděláno a šli jsme do 12 ven. Dala jsem dětem oběd a šli spát a já měla 4 hodinky pro sebe. A to jsem plíny vyvařovala v hrnci na peci, kam se hrabou dnešní papírové plenky. Musím podotknout, že ani automatickou pračku jsem neměla. Proto se vždycky divím mladým maminkám, jak říkají, že na nic nemají čas. Chce si to jen pořádně rozvrhnout a jde to." (mamča123).

Protože některé z vás se cítí v izolaci, jako autorka následujícího příspěvku, tak na konci článku naleznete adresy mateřských center a restaurací a kaváren, které jsou vhodné pro návštěvu s dětmi:

„Tak u nás jsem na mateřské dovolené já, přestože jsem vydělávala o kapku víc než manžel. A přestože jsem doma teprve chvilku (4 měsíce), leze mi na mozek, že nedělám nic „hlavou". Jsem strašně šťastná, že mám naši berušku, ale chybí mi i vlastní seberealizace... Trochu nevím, jak z toho… Chtěla bych nejmíň 2 děti a ještě raději 3, ale nevím, jestli tu spoustu let doma vydržím, abych z té samoty nezcvokla. Je mi doma samotné smutno.“ (anonymní příspěvek)

 

Seznam mateřských center

Seznam restaurací doporučovaných pro návštěvu rodin s dětmi.


 
Chceme nyní připravit tipy pro matky i otce na mateřské dovolené, kteří chtějí tento čas skloubit i se studiem. Pokud máte zajímavá doporučení, pište nám je do diskuse pod tento článek. Děkujeme.

 

Reklama