shutterstock-537199063.jpg
Foto: Shutterstock

Lidé se při posuzování vhodnosti potenciálního partnera nespoléhají pouze na vizuální podněty, ale také na svůj čich, kterým posuzují jeho tělesný pach. Ačkoliv si to možná příliš neuvědomují. Hladina testosteronu u mužů je nižší, když jsou ve vztazích. Muži, kteří jsou singl, mají vyšší testosteron. Ten prokazatelně ovlivňuje sílu jejich tělesného pachu. Obě tyto věci dokážou ženy určit čichem.

Svobodní muži jsou podle výsledků nové studie publikované v časopise Frontiers in Psychology cítit více než ti zadaní. Mohou tak nevědomky ženám dávat signál, že jsou stále k mání.  

Studie se zúčastnilo 91 mužů, z nichž polovina byla svobodná a druhá polovina byla ve vztahu. Nosili obyčejné bílé tričko a účastnili se mírné fyzické zátěže, aby se zapotili. Poté bylo jejich oblečení odevzdáno 82 heterosexuálním ženám, z nichž každá měla porovnat pach ze šesti triček. „V souladu s naší hypotézou byl tělesný pach svobodných mužů hodnocen jako silnější než pach zadaných mužů,“ uvádějí autoři studie.

Zatímco výsledky studie podpořily hypotézu, že ženy dokážou podle pachu určit, zda je muž svobodný, poukázaly také na to, že ženy neuvedly, že by byl pach svobodných mužů atraktivnější. Když byly navíc odhaleny fotografie všech mužských kandidátů, ženy více přitahovaly tváře mužů, kteří byli zadaní.

Zdroje: Frontiers in Psychology, IFL Science