Výrazně úspěšnější jsou muži (65 %) než ženy (39 %). Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu1) pro AquaLife Institute, jehož cílem bylo zmapovat zvyky a postoje široké veřejnosti týkající se předsevzetí. Průzkum ukázal, že co se pitného režimu týká, ženy si dávají předsevzetí více pít, muži zase chtějí omezit pití slazených nápojů. Ideálním zdrojem tekutin pro každého jsou přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody, které jsou velmi kvalitní, čisté, bez chemických úprav a dezinfekce.

Více než polovina lidí (54 %), kteří si dávají předsevzetí, má za cíl zhubnout. Následuje zdravá strava (40 %) a častější sportování (32 %). Ženy si statisticky významně častěji než muži dávají předsevzetí o změně pitného režimu, sportování, hubnutí a zdravé stravě. Muži si naopak častěji než ženy dávají za cíl omezit alkoholické nápoje, přestat kouřit nebo kouření alespoň omezit. Polovina české populace si někdy dala předsevzetí týkající se pitného režimu (pití nealkoholických nápojů). Nejčastějším cílem bylo více pít (54 %), pravidelně pít (42 %), omezit slazené nealkoholické nápoje (37 %) a důsledně dodržovat pitný režim (33 %).

joga.jpg

Adekvátní pitný režim je pochopitelně nedílnou součástí zdravého životního stylu v každém věku, u mužů i u žen. Podstatné přitom není pouze množství, ale i původ a složení nápoje,“ komentuje výsledky průzkumu Mgr. Jitka Tomešová, DiS., spolupracovnice AquaLife Institutu a nutriční terapeutka FitBee a dodává: „Základem pitného režimu by měla být čistá neperlivá nebo jemně perlivá voda, ideálně neochucená. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou přírodní pramenité, minerální a kojenecké vody, které se vyznačují původní čistotou – do jejich přirozeného složení není nijak zasahováno, nesmí se používat chemické úpravy, nedezinfikují se, jejich složení zůstává stejné od hlubinného pramene až ke spotřebiteli. Problém nejsou ani čaje bez cukru či kvalitní káva, především černá. Zcela správně je naopak omezovat slazené a alkoholické nápoje.“     

Předsevzetí, které se obecně nejméně dodržuje, je přestat s kouřením (pouze 11 % lidí své předsevzetí dodrželo), druhým nejméně dodržovaným předsevzetím je dokončit studium či se ve studiu zlepšit. Podprůměrně se také lidem daří dodržovat předsevzetí spojená se sportem, učením cizích jazyků nebo omezením času na internetu. Naopak nejvíce se daří dodržovat předsevzetí spojená s šetřením peněz (77 %), zdravějším životním stylem (61 %) a časem pro rodinu (57 %). Nejčastější předsevzetí zhubnout letos dodrželo 55 % těch, kteří si to dali za úkol. Ženy častěji než muži dodržují předsevzetí o změně pitného režimu, zhubnutí a zdravé stravě.

Vhodný pitný režim je samozřejmě nedílnou součástí jak zdravého životního stylu celkově, tak hubnutí samotného. Při hubnutí je třeba, aby vše v těle dostatečně proudilo a protékalo, docházelo k pravidelnému vylučování odpadních látek močí i stolicí. Dostatečný pitný režim také pomáhá proti únavě, zácpě, bolestem hlavy a hladu. Voda je pro tělo jednoduše nezbytná. Dospělý člověk by měl za den vypít asi 30 ml na každý kilogram své tělesné hmotnosti (vážíte-li tedy například 75 kg, potom 30 ml * 75 kg = 2 250 ml nápojů denně). V horkém počasí, při sportu nebo při horečce či průjmu je nutné příjem tekutin zvýšit a doplnit tělu nejen tekutiny, ale i minerální látky. K tomu se hodí minerálky, zejména ty silněji mineralizované,“ doporučuje nutriční terapeutka Jitka Tomešová.

Výsledky průzkumu také prozradily, že více než polovina populace si někdy v minulosti dala novoroční předsevzetí, čtvrtina pravidelně každý rok. Na začátku tohoto roku si nějaké předsevzetí dalo celkem 47 % Čechů, většina z nich jen jedno. Téměř 62 % české populace si někdy dalo předsevzetí také v jiné části roku než na jeho začátku. Nepřekvapí, že nejvíce lidé chtějí pomocí předsevzetí ve svém životě cosi změnit, zlepšit, vyřešit.

Lidé si nejčastěji stanovují menší cíle, aby dodrželi svá předsevzetí – uvedlo to 45 % z těch, kteří si někdy nějaké předsevzetí dávají. Dále pak 31 % z nich uvedlo, že pracují každý den na tom, aby své předsevzetí dodrželi, a 28 % z nich si stanovuje konkrétní plán, který vede k naplnění jejich cílů. Přes 22 % lidí, kteří si dávají předsevzetí, deklaruje, že nikdy předsevzetí nevzdává, 15 % vzdává předsevzetí do měsíce, 11 % do čtvrt roku. Lidé ve věku 16 až 35 let častěji uvádí, že vzdají předsevzetí do prvního měsíce oproti věkové kategorii 36 až 55 let. Téměř čtvrtina lidí, která si dává předsevzetí, ho nedodrží kvůli slabé vůli a chybějící vytrvalosti či trpělivosti.

5d4aa2f11d4d4tomesova.jpg

Mgr. Tomešová

Zajímavý postřeh ze své praxe doplnila Mgr. Tomešová: „Když už muž s něčím začne, tak pořádně a téměř vždy to dodrží. V praxi jsem se setkala s muži, kteří zhubli 20 kg za 3-4 měsíce a bez problémů si hmotnost drží dál, což se zatím žádné mé klientce nepovedlo. Muži ale obecně řeší svoje zdraví a vzhled méně než ženy. Ženy mají mnohem častěji pocit, že jsou tlusté, kdežto muži jsou rádi, že jsou takoví mužní. Na druhou stranu ženy mívají dobrý pocit z lepšího vlastního já, když si stanoví nějaký cíl a něco dodržují, i když jim to nemusí prospět (jako například redukční dieta, kterou nepotřebují). Ženy také více trpí neúspěchem, tedy i zdánlivým, více se za to nenávidí a trestají. Ani to pochopitelně nemusí být přínosné stejně jako přehlížení problému u mužů.“

1) Reprezentativní průzkum iniciovaný AquaLife Institutem mapoval zvyky a postoje široké veřejnosti týkající se dávání a dodržování předsevzetí. Výzkum se zajímal nejen o tradiční novoroční předsevzetí a jejich dodržování zhruba po půl roce, ale také o jakákoli další předsevzetí, která si lidé dávají kdykoli v průběhu roku. Sběr dat probíhal formou online dotazování prostřednictvím panelu respondentů společnosti Médea Research. Průzkum proběhl v červnu 2019, zúčastnilo se ho 509 respondentů ve věku 16+. Vzorek byl vybrán kombinací náhodného a kvótního výběru a byl převážen tak, aby byl reprezentativní na online populaci ČR z hlediska pohlaví, věkových skupin (16 +), vzdělání, regionu, velikosti místa bydliště, zaměstnání a příjmu domácnosti.
 
AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.  

Reklama