"Když se stane něco špatného, pijete, abyste na to zapomněli, když se přihodí něco dobrého, pijete, abyste to oslavili, a když se nestane nic, pijete, aby se něco stalo."

                                                                           Charles Bukowski 

Musíte mít rádi "syrové psaní".
Pak vám také nesmí vadit drsná realita, popisovaná tak, jak narostla "huba" tomuto prostopášníkovi.

Když to všechno překonáte, můžete se dozvědět o mužském pohledu na nás na ženy. Je to sice pohled jednoho jedince, ale nakonec, a v určitém momentě, je ten pohled samců na nás vždy stejný, že...

V románu jde vše ráz naráz.
Jakousi první  linii románu tvoří vztah hlavního hrdiny (Hank Chinaski alias Charles Bukowski) k temperamentní Lydii. Lydie se nerozpakuje vysklít okna, vykrást byt anebo se poprat se svou sokyní. Je temperamentní, výbušná, bláznivá a také koketuje s každým na potkání.
Ale má dlouhé hnědé vlasy a parádní zadek, tak chápete...

No ale není sama, kdo má prima proporce.
Na slavného spisovatele se občas (tedy vlastně asi tak na každé třetí stránce knihy) přilepí jiné krasavice. Zbožňují jeho psaní a většina se chce pomilovat s tím prasákem Chinaskim, který ženám ale vůbec nerozumí. To si myslí všechny jeho čtenářky, vlastně i já.
Ale to nevadí. Trochu nám to třeba vysvětluje, proč se chlapi chovají někdy tak hrozně divně a nesmyslně. No, důvodem je taky lenost, jejich touha po klidu a pak ještě k tomu hóódně často nemyslí hlavou, ale víte čím...

Je to opravdu fajn počtení.

Takové lidské moudro na vás juká mezi těma prasárnama.
Chinaski je třeba s novou blondýnou a vezme ji do společnosti. Kam jinam než na box. Nikdo z ní nemůže sundat oči, je fakt nádherná. Sex s ní je taky prima, Chinaskimu jde hlava kolem.
Zajdou si ještě vsadit na koníčky. "To není možný tohle, vždyť ona je dokonalá. A hlavně je úplně nádherná," přemýšlí Chinaski.
Najednou mu to dojde. Je pro ni málo.
Ožralí kamarádi od boxu a zkrachovalí sázkaři jí stačit nebudou. Ani kdyby chtěla. Ona chtěla moc, a teď je smutná. Ještě pár dní přežívají v domácím souznění, ale potom odjede.

Na chvíli je tu Lydie a její sestry, ale to už se hádají a rozbíjejí lahve na ulici. A je tu další dlouhovláska Tammie, která má problémy s drogama a ...
Víc neprozradím.

Má to spád, je to čtivé, zábavné a někdy sprosté.
Nechcete se na to juknout?

Anebo napište, co čtete.
Napište, která kniha se vám líbila a doporučte nám ji.  

Charles Bukowski, Ženy
Vydalo nakladatelství Pragma, Praha 1995

Zde se můžete dozvědět vše o tvorbě a životě Charlese Bukowského  -
http://bukowski.wz.cz/

 

                             
Reklama