Ženy se prostě ke kormidlu nehodí. Myslí si to – samozřejmě mužští – politici, kteří tahají za nitky ve svých stranách a při přípravách kandidátních listin do voleb. Takže se pak nelze divit, v jakém zastoupení v zákonodárných orgánech bývají ženy, v jakém muži.

 

Například v Evropském parlamentu – ze 785 europoslanců připadá ženám třetina křesel. Nejvíce jich je ze Švédska. Naopak voliči z Kypru a Malty nevyslali do Štrasburku a Bruselu ani jedinou ženu. Ale ani Česko se v tomto hodnocení nemá čím chlubit. Z 27. míst obsadila 23!

 

„To je ale ještě stále celkem příznivý stav ve srovnání se zastoupením žen v českém parlamentu,“ tvrdí Jana Smiggelsová Kavková ze sdružení Fórum 50 %. Ve sněmovně (200 poslanců) poslankyně tvoří 15,5 procenta členů české sněmovny, v Senátu (80 senátorů) jen 13,6 procenta členů horní komory. Tím se Česko staví 74. místo v podílu žen v dolní komoře parlamentu.

Žebříček počtu poslanců/kyň Evropského parlamentu

(pořadí – země – počet křesel – počet žen)

 

1. Švédsko – 19 –11

2. Lucembursko – 6 – 3

3. Nizozemí – 27 – 3

10. Slovensko – 14 – 5

23. ČR – 24 – 5

27. Malta – 5 – 0

 

Tam, kde je menší vliv a možnost zisku, se už ženy pohybují více. V krajích jsou političky ještě patnáctiprocentní menšinou. V obecních zastupitelstvech už představují čtvrtinu zastupitelů.

 

Fórum 50 %, které usiluje o větší podíl žen na rozhodování, za týden vyhlásí nultý ročník soutěže Česko hledá mladou nadějnou političku! „Politiku vnímá řada lidí jako něco špinavého a angažovat se v politice je pro většinu z nich  včetně žen – neatraktivní,“ vysvětluje ředitelka Fóra 50 % Lenka Bennerová.

 

„Mladé političky jsou často v nezáviděníhodné situaci  čas věnují, často dobrovolnicky, politické práci, ale zároveň si budují profesní kariéru a mají rodiny, a zkombinovat tohle všechno je bez hrozně obtížné,“ doplňuje ji koordinátorka akce Eva M. Hejzlarová.

 

Přihlásit do soutěže se může kterákoli veřejně a politicky činná žena, která za sebou má alespoň dvouleté politické angažmá na místní nebo krajské úrovni a které v tomto roce nebude víc než 33 let. Vyhlášení výsledků proběhne po krajských volbách ve čtvrtek 23. října

 

Fórum 50 % plánuje představit mladé političky na svých webových stránkách ještě před vyhlášením výsledků soutěže, a čtenáři tak budou moci v anketě hlasovat pro svou favoritku nezávisle na odborné porotě.

 

Podobná akce se rozjíždí i na celoevropské úrovni. V září totiž začíná kampaň ženských organizací za zvýšení počtu poslankyň v Evropském parlamentu, komisařek v Evropské komisi a žen v politice obecně.

 

Pořadatelská Evropská ženská lobby sepsala dopisy vedoucím politických stran, které apelují na to, aby se na volebních kandidátních listinách preferoval tzv. zipový systém (muži a ženy se střídají). 

 

Do akce jde i české Fórum 50 %, které nyní hledá české osobnosti, které by kampani poskytly tvář. „Nikdo se bohužel nepřihlásil, zatím máme pouze jednu poslankyni,“ řekla Jana Smiggels Kavková. Tou je sociálnědemokratická politička Marcela Mertinová (na snímku). Evropská ženská lobby už oslovila i mužské autority, například exprezidenta Václava Havla či expremiéra, nyní evropského komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimíra Špidlu. Ani jeden z nich však zatím na dopis nereagoval.

 

Že v Česku je politika spíše věcí mužů, jste se už v magazínu Žena-in mohly dočíst ZDE.  

Zdá se vám v pořádku, že rozhodování o věcech veřejných je stále spíše v rukou mužů? Myslíte, že to potvrzuje zažité stereotypy o ženských a mužských rolích ve společnosti?

Reklama