Mezi dvě nejčastější a nejobávanější zhoubná onemocnění žen patří rakovina prsu a rakovina děložního čípku. Oběma chorobám ročně podlehnou tisícovky žen, přestože mohou být tato onemocnění úspěšně vyléčena.  Rakovina však musí být odhalena včas.

Rakovina prsu

Zhoubné nádory prsu jsou nejčastějšími nádory u žen. V České republice se objeví přes pět tisíc nových případů za rok a kolem dvou tisíc žen ročně tomuto onemocnění podlehne. Nutno podotknout, že takové číslo je zbytečně vysoké. Rakovina prsu není neléčitelná, její léčba se stále vyvíjí a šance na úplné vyléčení rostou, a to i bez úplného odstranění prsu, jehož se velká část žen obává, a právě proto také odmítá navštívit lékaře. Aby však byla rakovina úspěšně vyléčena, musí být odhalena a léčena včas.

Vysoké riziko vzniku rakoviny mají ženy, u kterých v blízkém příbuzenstvu (matka, sestra) je rakovina prsu u více než 2 případů či současně rakovina vaječníků, především v mladém věku. Patříte-li do rizikové skupiny, měla byste na pravidelné kontroly dbát dvojnásob.

Nejjednodušší metodou včasného záchytu rakoviny prsu je samovyšetření prsu, se kterým je vhodné začít alespoň od 25. roku života. Ženy by od 45 let měly pravidelně navštěvovat mamografii.

Rakovina děložního čípku

Druhým nejčastějším typem rakoviny u žen je rakovina děložního čípku. Původcem této choroby jsou lidské papillomaviry (HVP), které ve svém těle nosí asi 25 procent žen mezi 18 až 25 lety. V České republice se každý rok objeví lékaři zhruba tisíc nových případů, což znamená až třikrát vyšší výskyt než v rozvinutých zemích Evropské unie. Pro 400 českých žen ročně se rakovina děložního čípku stává smrtelnou.

Ale ani rakovina děložního čípku není neléčitelná. Mezi tři hlavní léčebné metody patří operace, ozařování a chemoterapie. Čím později je však rakovina odhalena, tím jsou šance na její úspěšné vyléčení menší.  

Nemoc můžete odhalit včas, budete-li pravidelně chodit na preventivní gynekologická vyšetření, při nichž vám lékař provede stěr z čípku. Ten pomáhá zjistit abnormální buňky ve sliznici děložního čípku, ještě než se stanou předrakovinnými nebo rakovinnými buňkami.

Ptejte se odborníka

O obou zmíněných typech rakoviny se mluví čím dál častěji, i přesto veřejností koluje velké množství mýtů a polopravd.

Nyní máte příležitost zeptat se odborníka na všechno, co souvisí s ženským onkologickým onemocněním – rakovina prsu, rakovina děložního čípku. Můžete pokládat otázky na téma prevence, následky, léčba, odhalení rakoviny či možnosti otěhotnění.

Dotazy můžete pokládat přímo v diskuzi pod článkem.

Ty nejlepší odměníme dárkovými balíčky kosmetiky!

Na vaše otázky vám odpoví MUDr. Lucie Mouková z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Lucie MoukováMUDr. Lucie Mouková

Patří k předním českým specialistům v oboru radikální onkologická operativa. Pracuje na oddělení gynekologické onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde zároveň vede ambulanci zaměřenou na prevenci a patologii nádorů děložního hrdla a vakcinaci proti infekci HVP, která způsobují rakovinu děložního hrdla.