Mezi dvě nejčastější a nejobávanější zhoubná onemocnění žen patří rakovina prsu a rakovina děložního čípku. Oběma chorobám ročně podlehnou tisícovky žen, přestože mohou být tato onemocnění úspěšně vyléčena. Rakovina však musí být odhalena včas.
Rakovina prsu
Zhoubné nádory prsu jsou nejčastějšími nádory u žen. V České republice se objeví přes pět tisíc nových případů za rok a kolem dvou tisíc žen ročně tomuto onemocnění podlehne. Nutno podotknout, že takové číslo je zbytečně vysoké. Rakovina prsu není neléčitelná, její léčba se stále vyvíjí a šance na úplné vyléčení rostou, a to i bez úplného odstranění prsu, jehož se velká část žen obává, a právě proto také odmítá navštívit lékaře. Aby však byla rakovina úspěšně vyléčena, musí být odhalena a léčena včas.
Vysoké riziko vzniku rakoviny mají ženy, u kterých v blízkém příbuzenstvu (matka, sestra) je rakovina prsu u více než 2 případů či současně rakovina vaječníků, především v mladém věku. Patříte-li do rizikové skupiny, měla byste na pravidelné kontroly dbát dvojnásob.
Nejjednodušší metodou včasného záchytu rakoviny prsu je samovyšetření prsu, se kterým je vhodné začít alespoň od 25. roku života. Ženy by od 45 let měly pravidelně navštěvovat mamografii.
Rakovina děložního čípku
Druhým nejčastějším typem rakoviny u žen je rakovina děložního čípku. Původcem této choroby jsou lidské papillomaviry (HVP), které ve svém těle nosí asi 25 procent žen mezi 18 až 25 lety. V České republice se každý rok objeví lékaři zhruba tisíc nových případů, což znamená až třikrát vyšší výskyt než v rozvinutých zemích Evropské unie. Pro 400 českých žen ročně se rakovina děložního čípku stává smrtelnou.
Ale ani rakovina děložního čípku není neléčitelná. Mezi tři hlavní léčebné metody patří operace, ozařování a chemoterapie. Čím později je však rakovina odhalena, tím jsou šance na její úspěšné vyléčení menší.
Nemoc můžete odhalit včas, budete-li pravidelně chodit na preventivní gynekologická vyšetření, při nichž vám lékař provede stěr z čípku. Ten pomáhá zjistit abnormální buňky ve sliznici děložního čípku, ještě než se stanou předrakovinnými nebo rakovinnými buňkami.
Ptejte se odborníka
O obou zmíněných typech rakoviny se mluví čím dál častěji, i přesto veřejností koluje velké množství mýtů a polopravd.
Nyní máte příležitost zeptat se odborníka na všechno, co souvisí s ženským onkologickým onemocněním – rakovina prsu, rakovina děložního čípku. Můžete pokládat otázky na téma prevence, následky, léčba, odhalení rakoviny či možnosti otěhotnění.
Dotazy můžete pokládat přímo v diskuzi pod článkem.
Ty nejlepší odměníme dárkovými balíčky kosmetiky!
Na vaše otázky vám odpoví MUDr. Lucie Mouková z Masarykova onkologického ústavu v Brně.
MUDr. Lucie Mouková Patří k předním českým specialistům v oboru radikální onkologická operativa. Pracuje na oddělení gynekologické onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde zároveň vede ambulanci zaměřenou na prevenci a patologii nádorů děložního hrdla a vakcinaci proti infekci HVP, která způsobují rakovinu děložního hrdla.
Nový komentář
Komentáře
prosím kdy a kde už budou odpovědi ???
Dobrý den, paní doktorko,
mám dotaz hledně očkování proti rakovině děložního čípku.
Je mi 45 let, jsem 9 let po konizaci čípku /v důsledku opakovaných výsledků cytologie III - těžká displazie/, nyní po celou dobu bez známek recidivy, kontroly každých 6 měsíců, cytologie stále II, což je dle gynekologa normální nález.
Mělo by u mě smysl očkování proti rakovině děložního čípku některou z dostupných vakcín? Můj gynokolog tvrdí, že z preventivního hlediska by to možná mělo smysl, ovšem moc přesvědčivě to neznělo.
Můžu znát Vás názor?
Děkuji
Ivana
*modrá — #29 já ti nevím, to je jak kdyby jsme mluvily do dubu. Už jsem psala i na adresu redakce a nic, a fakt bych tu odpověď potřebovala.
prosím kdy už budou odpovědi a kde je najdeme ?
A já bych svůj dotaz ještě doplnila - v jakém případě byste vůbec konizaci doporučovala - chtěla bych totiž co nejdřív otěhotnět znovu a jednu konizaci už za sebou mám před 8 lety, takže mám strach, aby to nemělo vliv na těhotenství a donošení dítěte, nechci se ukvapit (v minulém těhotenství jsem byla hospitalizována pro nedost. děl. čípku od 33. týdne těh., ale jednalo se o dvojčata, takže předpokládám, že tam na to ta konizace nemusela mít vliv). Díky.
Kofola — #26 taky na ně čekám...
Prosím, prosím-propásla jsem někde odpovědi?
Kdy budou odpovědi, že jsem tak smělá..
bufalo — #23 no tady už to podle mě bude pozdě, ale těším se na odpověď paní doktorky
Dobrý den, chci se zeptat,jestli má význam očkování proti infekci HVP, když dívce je již 19 let a žije celkem promiskuitním sexuálním životem. v současné době ji objevili chlamydie, a ještě jde na gynekologickou operaci.nevím přesně jakou,mám pouze kusé informace.jde o moji nevlastní dceru, kdy její matka požaduje po otci peníze na očkování.
Ni-ka — #4 Po chemoterapii opravdu zůstávají v 95% řasy i obočí i další ochlupení na těle. Rychleji řečeno, vypadají jen vlasy. Říká se, že pak vyrostou strašně rychle a obvykle kvalitnější než před tím a může být i jiný odstín.
Goldenhair — #14 ...to je jasné, bude to 4, protože to je fakt chuťovka
Dobrý den, doporučujete 9 měsíců po konizaci otěhotnění? Bývají často s otěhotněním problémy? Díky
Dobry den, chtela jsem se zeptat, jestli hrozi vyssi riziko rakoviny delozniho cipku, pokud zena za zivot vystrida vetsi mnozstvi partneru nebo pokud ma vice partneru soucasne. Diky.
Dobrý den, vyšly mi výsledky z cytologie "2", za dva měsíce mám jít na kontrolu - jaká je šance, že se výsledky upraví a nebudu muset na konizaci... (mám streptokoka agalactie - dostala jsem jako léčbu macmiror, sice nemám žádné problémy, ale prý může způsobovat horší cytologii.). Můžou se zhoršovat výsledky cytologie díky předchozímu těhotenství (mám půl roku od porodu)? Jak dlouho po konizaci, pokud bude vše v pořádku, můžu otěhotnět? Děkuji za odpovědi.
já se hlavně trochu bojím, abychom pak našli ten článek kde budou odpvědi, doufám že nás na to redakce nějak upozorní a nezašije ho někam do hlubin
Není kontrola na gynekologii jednou ročně jako prevence rakoviny děložního čípku trošku málo?
chci se zeptat, proč je omezen věk na očkování proti rakovině děložního čípku? Je to od 16-26let?
paní Soukupová: zajímalo by mě, jak poznáte "nejlepší" dotaz ???
Vzhledem k tomu, že mám dceru 21 let, chtěla bych vědět, v jakém věkovém rozmezí se doporučuje očkování proti rakovině děložního čípku
Děkuji
Ossendorfová