Pivo je prý tekutý chléb. Myslíte si, že pivo je jen mužskou záležitostí? V naší anketě se můžete přesvědčit, že i ženy pivu holdují. Zeptali jsme se jich, proč?

Zeptejte se koho chcete na tradiční nápoj Čechů, odpověď bude ve valné většině případů jednoznačná: Pivo! „Pivo se na našem území vyrábí vlastně odjakživa,“ řekl Ženě-in Václav Drahoňovský, odborník na kvasné technologie, „historici uvádějí, že pivo bylo na území Čech vařeno již v předslovanské době. Ale rozhodně si nepředstavujte v té době takové pivo, jaké se u nás vaří dnes. Každopádně jde v současnosti o jeden z nejrozšířenějších nápojů na světě.“

Energetická hodnota jednoho
litru piva plzeňského typu
je 1 812 kJ a najdete v něm:

5 g bílkovin, 292 mg dusíkatých sloučenin, 493 mg draslíku, 107 mg hořčíku, 308 mg fosforu, vápník, sodík, měď, železo, mangan, zinek, křemík, vitamin H, B6, B12, aminokyseliny a mnoho dalších látek.

To, že pivo je více než pouhý nápoj, potvrzuje odborník vzápětí: „Pivní žok není žádná fáma. Pivu nelze upírat jeho nutriční hodnoty, které jsou značné. Záleží samozřejmě na druhu, ale například na jeden litr piva plzeňského typu připadá 1 812 kJ energetické hodnoty. V pivu najdete mnoho užitečných látek: bílkoviny, cukry, vitaminy, především vitamin B. Takových látek je v pivu většina, ale jsou tu i látky, které našemu zdraví zrovna neprospívají. Konkrétně třeba diacetyl je látka, která způsobuje bolest hlavy a nechvalně známou kocovinu.“

O pivu se tvrdí mnoho různých věcí: Například že když je špatně uvařené, roste po něm ženě poprsí... „Dnes se ve valné většině vaří pivo průmyslově,“ usmívá se Václav Drahoňovský, „při tomto způsobu prakticky nelze z krátkodobého hlediska pozorovat mezi jednotlivými várkami žádný rozdíl. Když dnes tedy někdo mluví o dobře uvařeném pivu, jde o schopnosti výčepního a čistotu výčepního zařízení. A to, že ženám po pivu rostou prsa, je asi tak stejná pravda, jako že se po mrkvi zlepšuje zrak,“ dodává Drahoňovský. „V pivu sice jsou látky, které mají na růst ženského poprsí vliv, ale je jich tam jen velmi malé množství – to by ta žena musela vypít nejméně sud na posezení.“

O víkendu probíhaly v Olomouci tradiční pivní slavnosti, ostatně pozvánku jste si mohli přečíst i na Ženě-in. Nás ale zajímalo, jak jsou na tom s pivem ženy – pijí, nepijí... A když pijí, tak proč a kolik? Tady je malý průzkum...

Tereza Hradilíková (vpravo)

 

Nepiji, protože mi nechutná. Když jdeme do restaurace, dávám si spíš nějaké sladší věci, koktejly a hlavně nealko.

 

 

Eva Hradilíková

 

Vůbec ho nepiji, je hořké. Ve společnosti piji červené víno.

 

Dominika Krejčová

 

Je dobré, tak občas pivo piji, když je příležitost. Asi tak třikrát až čtyřikrát do měsíce, třeba když jdeme na koncert. Vypiji tak jeden dva půllitry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Sysmelichová

 

Nepiji pivo, ani žádný jiný alkohol. Když jdu za zábavou, dám si colu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Martina Vaníková

 

Občas, asi jednou týdně, vypiji tak jedno dvě malé. A proč? Protože chodíme vždycky po zkoušce s orchestrem do hospůdky, je nás tam hodně a všichni tam pijeme pivo – je to prima.

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Chalupová

 

Pivo mi nechutná, takže ho nepiji, navíc je močopudné a tloustne se po něm, protože je moc kalorické. Vyzkoušela jsem ho asi dvakrát v životě. Když jdu někam s přáteli, dávám si tvrdší alkohol.

 

 

 

 

 

 

 

Lucie Vaňková

 

Pijeme pivo každý den, jsme Češi, ne? Osobně vypiji jedno malé. Chutná mi a osvěžuje mě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krátký nástin cesty piva lidskými dějinami

o Pivo objevili už ve starověké Mezopotámii, tedy asi 7000 let př. n. l. Historikové se domnívají, že výroba piva byla objevena náhodně, když se do rozemletého obilí dostala voda.

o První písemné zprávy o pivu, respektive o lahodném nápoji z kvašeného obilí, jsou z období kolem 3000 let př. n. l., od starých Babyloňanů.

o Na našem území vařili pivo zřejmě již Bójové, později i Markomani a Slované. Z roku 999 existuje první nepotvrzená zpráva o výrobě piva u nás. Druhý český biskup Vojtěch vysvětil Břevnovský klášter a také zakázal mnichům vařit pivo, kterému prý velice holdovali.

Dnes si kromě klasických pivních radovánek můžete dopřát třeba pivo s oříškovou, višňovou nebo třeba banánovou příchutí. Na trhu je pivní zmrzlina, pivní kosmetika, pivní čokoláda. Zajít si můžete do pivních lázní.
   
Pijete pivo? Kolik? Vyzkoušela jste někdy pivní kosmetiku nebo pivní zmrzlinu? Jaké nejzajímavější pivo jste ochutnala?

Reklama