Výzkum realizovaný agenturou STEM/MARK v roce 2016 naznačil, jak jsme na tom v tuzemsku s nevěrou. Data ukázala, že se tento fenomén týká 37 procent oslovených zadaných můžu a žen. Přičemž u poloviny z nich šlo o jednorázový úlet. Podle zahraničního průzkumu z loňského roku jsou tato čísla dokonce ještě vyšší. Vyplynulo z nich 40 % žen nevěrnic a 47 % mužů záletníků.

Foto: Shutterstock

Ze shrnutí řady výzkumů vykrystalizovaly také nejčastější důvody, proč se lidé nevěry dopouštějí. Pro ženy platí zejména tyto:

  • Cítí se nedoceněné, opomíjené, nebo dokonce ignorované.
  • Touží po intimitě, které se jim nedostává.
  • Cítí se osamělé a chtějí zaplnit prázdnotu.
  • Mají nedostatek sexu.
  • Partner nesplňuje jejich často přehnaná očekávání. 

Stejně jako se liší motivace k nevěře, liší se i její prožívání. Čtyři ženy, které byly nebo jsou nevěrné svým partnerům, se nám svěřily se svými důvody i tím, jestli mají výčitky svědomí. 

Erika, 45 let
Do cizí postele mě před dvěma lety zavedla skutečnost, že si mě manžel nevšímal, neměli jsme moc sexu a větu, že se mu líbím a vzrušuju ho, jsem od něj neslyšela snad roky. Potřebovala jsem si zvednout sebevědomí prostřednictvím někoho jiného. Se svým milencem se vídám tak jednou týdně, manžel možná něco tuší, ale neřeší to. Stačí mu, že mu vyperu a uvařím. I mně to vyhovuje. Problém ale začíná být, že se do mě milenec asi zamiloval a chtěl by, abych se rozvedla. Ale já to necítím stejně. Mám ho vážně jen na sex. Možná to ukončím.

Veronika, 40 let
Manžel je docela žárlivý. Jednou za čas mu vždycky přeskočilo a já musela poslouchat, jak se určitě tahám kde s kým, a že ho určitě podvádím. Hučel to do mě dva roky, tak jsem si řekla, že mu k tomu dám aspoň důvod a opravdu jsem ho podvedla. Byla to jednorázovka, kterou jsem mu přiznala, a pohrozila rozvodem. Od té doby je jako vyměněný. Asi mu došlo, o co by mohl přijít a začal se snažit a ví, že už bych neměla důvod mu to znovu udělat.

Jana, 33 let
S přítelem jsme čtyři roky, z toho dva spolu bydlíme. Manželé nejsme a ani to neplánujeme. Od začátku to máme nastavené dost volně. Každý z nás sem tam ulítne, ale máme domluvené, že si o tom navzájem řekneme a že to bude vždycky s ochranou.

Berenika, 28 let
Zakoukala jsem se do kolegy v práci a dlouho odolávala, ale ovínění na loňském vánočním večírku udělalo své a skončili jsme na hotelu. Druhý den ráno jsem si teprve uvědomila, že miluju svého muže a že tohle byla jen fyzická přitažlivost. Jenže už to nešlo vzít zpátky. Kamarádky mi radily, že mám hlavně zatloukat, ale já to zvládla jen dva týdny a pak jsem mu všechno vyklopila. I když neměl žádné podezření. Cítila jsem obrovskou vinu a alespoň takhle se mi trochu ulevilo. Manžel byl v šoku, sbalil se a odjel ke kamarádovi, že to musí rozdýchat. Nakonec řekl, že kvůli synovi mi zkusí odpustit. Ale myslím, že se s tím pořád nevyrovnal. Při každé vážnější hádce mi to vmete do obličeje. Chtěla bych vrátit čas, aby bylo všechno jako dřív. Mrzí mě, že jsem si nevážila toho, co mám.

Čtete také:

Reklama