Která z nás by si nepřála mít svého osobního kadeřníka, pedikéra, manikéra či stylistu, aby byla pořád „jako ze škatulky“? Tohle přání se asi nemůže vyplnit každé, ale pečovat o své zdraví můžeme všechny. Nejsme v tom naštěstí samy, oporou nám může být naše zdravotní pojišťovna, která pomáhá pečovat o zdraví žen komplexně a dlouhodobě. První krok ale musíme udělat samy, a to tím, že budeme mít „svého" praktického lékaře, gynekologa a stomatologa a budeme k němu pravidelně docházet.

triVíte, že všechny ženy už ve věku od 15 let mají jedenkrát ročně nárok na pojišťovnou plně hrazenou preventivní gynekologickou prohlídku? Její součástí je i onkologická prevence. V rámci vyhledávání případů karcinomu děložního čípku se provádí odběr vzorků z děložního čípku k cytologickému vyšetření v akreditovaných laboratořích. Ženám ve věku od 45 let lékař předá doporučení na mamografický screening, který by měla každá žena od tohoto věku absolvovat ve dvouletých intervalech. U pacientek nad 50 let může být součástí prohlídky také vyšetření v rámci screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Toto vyšetření ale může také provést (a na mamografii pacientku poslat) praktický lékař.

Vzpomenete si, kdy jste byla naposledy na preventivní gynekologické prohlídce? Pokud je to už déle než rok, objednejte se.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se před časem zapojila do celonárodního preventivního programu, jehož cílem bylo zachytit a léčit rakovinu děložního čípku v raném stadiu a snížit tak počet žen, které zbytečně na toto onemocnění zemřou. Zvolila formu osobních dopisů, kterými oslovovala jednotlivé klientky a vyzývala je k pravidelným preventivním prohlídkám u gynekologa. Dopisy dostalo v průběhu čtyř měsíců více než 350 tisíc žen. Díky tomu přišla na vyšetření ke svému gynekologovi celá řada žen, které někdy dokonce i roky preventivní vyšetření neabsolvovaly.

Je vám víc než 45 let a váš gynekolog nebo praktický lékař vám ještě nepředal doporučení na mamografické vyšetření? Řekněte si o ně.

V pilotním projektu VZP, který probíhal od července 2007 do března 2008, byly osloveny ženy ve věku od 45 do 75 let adresnou pozvánkou k bezplatnému mamografickému vyšetření. Mezi ženami, které přišly na základě pozvánky, zachytili lékaři téměř 850 karcinomů. U seniorek nad 70 let bylo přitom odhaleno více nádorů v pokročilejším stadiu. Projevila se tak skutečnost, že většina z pozvaných žen byla na svém prvním vyšetření. Díky tomuto projektu byla horní věková hranice pro mamografické vyšetření zcela zrušena. Od 1. února tohoto roku platí pojišťovny screeningové mamografické vyšetření ženám i po dovršení 70 let. Screeningové vyšetření je potřeba absolvovat v akreditovaných mamografických centrech, která jsou prověřená Komisí ministerstva zdravotnictví pro screening nádorů prsu.

Ptejte se na očkování proti rakovině děložního hrdla. Nyní je třetí dávka zdarma.

Nelze brát na lehkou váhu, že rakovině děložního čípku podlehne v České republice ročně téměř 400 žen! Dívky a ženy od 10 do 25 let pojištěné u VZP mají v rámci programu „Třetí dávka zdarma" možnost získat jednu dávku vakcíny proti rakovině děložního čípku zdarma. První dvě dávky si hradí klientka sama, třetí jí proplatí pojišťovna. Za očkování proti rakovině děložního čípku tak zaplatíte maximálně 6 400 Kč. Ptejte se o svého gynekologa, dívky u praktického lékaře pro děti a dorost, nebo se nechte očkovat v očkovacích centrech. Podrobnosti najdete na www.vzp.cz/3-davka-zdarma.

Nezapomínejte na preventivní prohlídky u praktického lékaře a zubaře.

triKaždý dospělý člověk by měl pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u praktického lékaře a stomatologa, i když nemá žádné zdravotní obtíže. Nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře máte jednou za dva roky, u stomatologa jednou ročně, těhotným ženám hradí pojišťovna preventivní prohlídku u stomatologa dvakrát v průběhu těhotenství. Samy neplatíte za preventivní prohlídky nic, ani regulační poplatky.

Reklama