5c9cc23585bc2obrazek.png
Je jedno, jestli se jedná o zvýšení platu, povýšení, anebo třeba prosazení vlastního názoru. Věc se má tak, že jsou ženy historicky předurčeny k tomu, aby byly spíše matkami, hospodyňkami a ochránkyněmi rodinného krbu, než dravými a po úspěchu, businessu a penězi jdoucími.

Možná může někdo z nás argumentovat tím, že se doba změnila, že už není prioritou holek rodit a zase rodit, ale opravdu touží po uznání a pracovních úspěších. Zeptejte se ale jakékoliv ženy z vašeho okolí, zdali si zvládnou vždy prosadit svou. Vsadíme se, že to tak úplně snadné není.

Podle výzkumů problém vězí nejen ve výchově, ale tak trochu i v genderovém stereotypu, do něhož sklouzáváme stále stejně. I přes to, že tu je s námi Wonder Woman, Lara Croft a mnoho dalších super hrdinek, které nás mohou inspirovat v tom, jak být neohrožené.

Hodné holky půjdou do nebe

Vzpomenete si, kolikrát vám rodiče v dětství nebo mládí řekli, ať jste hodné, ať zbytečně nevykřikujete nebo aby se vám „nezapalovala lýtka“? U kluků se zkrátka předpokládá, že budou uličníci a holčičky, těm patří role princezen.

V pracovním prostředí by měl ale obecně mít člověk ostré lokty a v případě žen, ty by se měly naučit nesedět v koutě, akceptovat nižší plat, než jaký má kolega na stejné pozici nebo nezvednout ruku při poradě, když s něčím nesouhlasíte nebo byste udělaly jinak.

„Já byla typická ustrašená holka, která radši mlčí a čeká, co bude. A proto jsem se vlastně plácala z jednoho zaměstnání do druhého a nevěděla, co se sebou dělat a jak vystoupit z tohoto nekomfortního kruhu,“ říká Lenka a pokračuje ve svém vyprávění: „Pak jsem se ale přihlásila na jeden seberozvojový workshop a tam jsem se naučila stát rovně, dívat se lidem zpříma do očí a mluvit nahlas, ne jako ustrašená myš. A jasně, nejde to hned, trvá, než se člověk dokáže postavit svým strachům, ale víte, co mi pomohlo ze všeho nejvíce? Srovnat si priority, určit si své cíle, začít si plnit sny, ale hlavně, se vším začít u sebe a mít se ráda, protože pak zjistíte, že ne všechno si musíte brát tak moc k srdci a že se občas vyplatí risknout konflikt, ale prosadit si své.“

Také si přečtěte:

Reklama