Nedávno jsme v našem magazínu psali a společně se pak zamýšleli nad domácími porody a riziky, které s sebou přináší. V tomto případě zřejmě neplatí, že opakování je matka moudrosti. V Beskydech jen díky záchranářům nedošlo k další tragédii.

Jsou to ani ne dva měsíce, kdy dvacetiletá prvorodička za asistence své matky rodila doma.Dítě se sice narodilo živé, ale krátce po porodu zemřelo. Otázka, která se přímo nabízí - mohlo se tragédii zabránit, kdyby žena rodila v nemocnici?

Tento týden museli záchranáři opět zasahovat u domácího porodu, kdy sice dítě bylo v naprostém pořádku, ale dvaatřicetiletá žena málem vykrvácela.

„Je možné tisíckrát opakovat, že domácí porod nese zvýšená rizika jek pro matku, tak především pro dítě, a nebude to nic platné. Část těhotných budoucích maminek natolik podlehne psychickému regresu, že zblbne a chce rodit doma.“ Na každých sportovních závodech, velkých festivalech či náboženských poutí jsou s naprostou samozřejmostí přítomni lékaři - kdyby bylo potřeba, aby byli co nejblíž. Ze zcela stejných důvodů je čtyřikrát méně rizikové rodit v porodnici, pod dozorem lékařů, než doma. Přesto se dnes a denně další a další pošetilé ženy rozhodují k domácímu porodu, aniž by jim sebeméně záleželo na tom, že domácím porodem ohrožují vlastní dítě!

(Jiří X. Doležal, Rexlex)

zena

Další tragédii sice zabránil bleskový transport ženy do nemocnice, ale kolik podobných případů se ještě bude muset stát, aby ženy dobře zvážily své rozhodnutí rodit doma? Cena, kterou zaplatí, když dojde ke komplikacím, je přece jen příliš vysoká.

čtěte také:

Reklama