Ústav translatologie FF UK

a

Výzkumný záměr FF UK („Významotvornost rodových diferencí v moderním světě“ jako součást MŠMT  0021620824) Centra genderových studií

 

uvádějí a zvou na přednášku

americké spisovatelky a publicistky

 

Helen Epstein

 

na téma

Ženský memoár jako žánr?

 

 

 

 

Helen Epstein (* 1946), pražská rodačka, žije od roku 1948 v USA. V roce 1979 se výrazně prosadila knihou Children of the Holocaust  (česky 1994 jako Děti holocaustu) o problémech generace lidí, jejichž rodiče prošli koncentračními tábory. Její další prací z roku 1998, vybranou jako „význačná kniha“ časopisem New York Times Book Review, jsou originální paměti Where She Came From (česky 2000 jako Nalezená minulost) Jakkoli se jejich původním východiskem stal autorčin vztah k matce a její dvanáctistránkové vzpomínky, Epstein následně pracovala s vyprávěním přátel, pamětníků, odborníků i s archivními materiály a napsala subjektivní i sociálně historický příběh židovské i ženské emancipace ve středu Evropy.

Helen Epstein studovala žurnalistiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, pracovala jako kulturní zpravodajka např. pro Sunday New York Times, byla první ženou jmenovanou profesorkou žurnalistiky na Newyorské univerzitě. Dnes pracuje v Centru pro evropská studia Harvardovy univerzity, učí také v pražském programu mezinárodních studií pro Western Michigan University.

 

 

 

 

den: 23. února 2005 v 10, 50 hod.

místo: Ústav translatologie FF UK, Hybernská 3, místnost 206, 2. patro

 

 

 

přednáška bude proslovena v angličtině

Reklama