Voliči podpořili trend, který naznačují i průzkumy veřejného mínění – do politiky chtějí více žen. Bylo to zjevné už z výsledků krajských voleb, senátní to jen potvrdily.

Po víkendovém druhém kole senátních voleb mají všichni příznivci vyššího zapojení žen do rozhodovacích procesů důvod k radosti: V horní komoře parlamentu bude o tři senátorky více! Místo současných 11 křesel jich političky v nově zvoleném Senátu obsadí celkem 14.

Co na to říkají aktivistky, které vedly malou kampaň za na podporu preferencí političek? V magazínu Žena jste se o ní mohli dočíst v článku Volební apel aktivistek: Dejte hlas ženám! Zeptali jsme se Jany Smiggels Kavkové ze sdružení Fórum 50%.

Máte radost?
Takové výsledky samozřejmě potěší. Vyjádřeno v procentech vzroste zastoupení žen z 13,5 na 17 procent, což je dokonce lepší skóre, než jakým se může chlubit Poslanecká sněmovna.

Úsilí o to, aby bylo více ženského prvku v politice, ale nemá právě na růžích ustláno…
To skutečně ne. I tyto úspěchy byly dosaženy navzdory tomu, že podle politologických výzkumů je většinový systém, používaný pro senátní volby, pro ženy nevýhodnější než systém poměrný, který je uplatňován při volbách do Sněmovny. Ženy byly navíc ve volbách úspěšnější než muži.

Jak to myslíte?
Vysvětlují to procenta. Z celkem 34 kandidátek jich bylo zvoleno pět, což odpovídá 14,7 procenta. Naopak z celkem 166 mužských kandidátů jich bylo zvoleno 22, úspěšných tedy bylo 13,3 procenta. A to jsme ještě navíc nezohlednili fakt, že v šesti volebních obvodech ženy nekandidovaly vůbec, což jejich šance výrazně zhoršilo.

Co z výsledků tedy podle vás vyplývá?
Jasně se ukázalo, že voliči a voličky ženy do politiky podporují. Pokud političky kandidují samy za sebe jako osobnosti a nejsou odsunuty na nevolitelná místa kandidátních listin jako v případě parlamentních voleb, mají dobré šance na úspěch. Otázkou zůstává, kdy si tuto skutečnost konečně uvědomí politické strany.

Do Senátu bylo zvoleno pět žen

Marta Bayerová (KSČM), Znojmo (69 % hlasů)
Alena Gajdůšková (ČSSD) úspěšně obhájila mandát ve Zlíně (64 % hlasů)

Eva Richtrová (ČSSD), Frýdek-Místek (68 %)
Dagmar Zvěřinová (ČSSD), Žďár nad Sázavou ( 59 % hlasů)
Hana Doupovcová (ČSSD) Uherské Hradiště (51 % hlasů)
Proč si myslíte, že je veřejné mínění stále znatelněji nakloněno většímu počtu žen v politice?

Reklama