Čtenářka TTT nás seznamuje s historií MDŽ a podvracuje moji autoritu. Vzývá k oslavě energie, která prýští z těch 4 písmen Ž E N A. TTT děkuji vám za příspěvek i za podvracení autority. V práci jsem tak přehlížen, že si diskriminován připadá já sám…

Tohle téma tu bylo celkem nedávno. Tak nedávno, že namísto aby ve mně vzkřísilo soucit s šovinisty nebo zažehl feministickou pochodeň, vzbudil toho malého spícího anarchistu ve mně.

Nazdar. Neřeknu vám, jestli mám koule nebo si holím nohy i v zimě. Kašlu na platy, genderově vyvážené slabikáře a střídavou péči. A vzhledem k tomu, že jsem se cítila alespoň jednou přehlížená z pozice ženy, dopustila jsem se alespoň jednou přehlížení nějakého muže. Já si nechci povídat o křivdách a ušlápnutých právech. Na mezinárodní den otců se také neřeší rakovina prostaty.

Je Mezinárodní den žen a chci si povídat o něm. A o nás. Oslavit naše ženství.

Je mi jasné, že za podvracení autority editora dnešního vydání kyťuli nedostanu, ale stojí mi to za to.

V roce 1857 v USA v březnu stávkovaly ženy z textilek za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy tehdy požadovaly zkrácení pracovní doby, vyšší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.  Socialisté v USA prosadili oslavu svátku žen na poslední únorovou neděli. Byl to ryze americký svátek, dokud nebyl na konferenci socialistických organizací v Kodani prosazen i v Evropě. Šlo o vzpomínku na prvotní demonstraci švadlen. Avšak ve všech zemích, kde se podařilo prosadit tento svátek, šly ruku v ruce s ním i další změny v postavení žen ve společnosti a především pracovních podmínek.

Pro mnoho z nás už navždy zůstane spojen s opelichanými karafiáty, manžely pod obraz a tupými verši vyškolených soudružek nad oschlými chlebíčky. Ačkoliv byl tento den zneužíván minulým režimem k propagandě, i v Rusku znamenal původně odhodlání žen bojovat za svá práva, důstojný život a život jako takový.

V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem „chléb a mír“. Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a Prozatímní vláda schválila volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ definitivně ustálil na 8. březnu.
OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975.

A tím je řečeno mnohé. Nebudu jen tak sedět a ohrnovat nos nad vším, co bylo. Nehodlám nikoho soudit podle toho, jestli půjde domů s pugetem nebo s opicí.

Tento den je oslava té nesmírné moci a energie, která se skromně skrývá za čtyřmi písmeny Ž-E-N-A.

Tuhle silnou esenci nejde jen tak přehlédnout. Jako ten nejvzácnější parfém voní mezi řádky i tady na Ženě-in. V čtenářských příbězích, gestech, slovech i zdravicích. Já ji cítím. Je úžasná. Jako vy všechny. Bez výjimky.

TTT
Text nebyl redakčně upraven


A o co vás žádám?

  • O příspěvky, úvahy, fotografie i videa na téma:
  • Cítíte se dnes ve společnosti diskriminována?
  • Stala se vám nějaká nepravost, jen na základě vašeho pohlaví?
  • Má ještě dnes smysl bojovat za ženská práva?
  • Mělo by být ve vedení firem, v politice atd. více žen?
  • Nebo vám lezou genderové bojovnice krkem?

A cokoliv dalšího co vás napadne, směřujte na e-mail

redakce@zena-in.cz

A dnes tři z vás odměním za příspěvek, který mi pošlete krásnou květinou dopravenou za vámi až do domu… Krásné MDŽ přeji!

Reklama