Tak se nám zase blíží Vánoce. Už se na ně moc těším. Včera jsem umyla a naleštila všechny dveře, o víkendu ještě vymaluju tam, kde je to potřeba a od příštího týdne začnu chystat vánoční výzdobu. Opravdu. Poprvé ve vlastním domečku.

Dala jsem si totiž předsevzetí, že si nenechám všechno na poslední chvíli a že nebudu den před Štědrým dnem umývat okna ... aby lidi nepomlouvali.
Celý prosinec chci mít totiž příjemnější starosti. Chci mít hezkou vánoční výzdobu, pořádně si rozmyslet, co letos napeču, a taky si chci to pečení vychutnat. Peču totiž moc ráda, takže si tenhle požitek nenechám nabourat nějakým velkým úklidem a s ním přicházejícím velkým stresem.

K čemu takový velký předvánoční úklid vlastně je? Proč musíte mít v prosinci umytá všechna okna, vytřené skříně a zásuvky, naleštěný nábytek, vyprané koberce?
Samozřejmě vás tady nenavádím k tomu, abyste se na všechno vykašlaly, nechaly na skříni vrstvy prachu a na oknech zašedlé záclony. Jen s tím větším úklidem začněte dostatečně brzy a nesnažte se udělat všechno najednou. A taky zapomeňte na to, že se na všechno vrhnete samy!

Zapojte děti a pokud to jde, tak i manžela. Hezké a klidné Vánoce chtějí mít přece všichni, ne?

Trváte přece jen na generálním úklidu? A říkáte, že si všechno uděláte nejlépe sama? Děti se vám jenom pletou pod nohy? A manžel zbytečně radí? Potom se těšte na to, že místo pokojně strávených Vánoc budete ztrhaná, unavená a bez nálady.

A když máte (normálně!!!) uklizeno, pusťte se do cukroví a vánoční výzdoby. S dětmi vyrobte dekorace na okna, nachystejte pěkné ozdoby na sváteční stůl a sledujte pohádky. Zahrajte s dětmi stolní hry a vyjděte si na procházku.
Zabalte dárečky a na Štědrý den ráno (nebo večer předtím) si společně ozdobte stromeček.

No jo, dárečky. Nejdříve je musíte vymyslet, potom ještě nakoupit. Nenechávejte si nákup dárků na poslední chvíli! V obchodech jsou davy lidí (nepoučitelní), vy jste nervózní, že ještě nemáte všechny dárky… Další stres. Nakupujte dárky klidně od léta. A hlavně je dávejte na jedno místo. Předejdete tak překvapení, kdy důmyslně ukrytý dárek najdete dva měsíce po Vánocích.
Hodně běhání vám taky ušetří nakupování přes internet. A mnohdy vám ušetří nejen čas, ale taky peníze.

Pozvala vás tchýně, ať Štědrý večer strávíte u ní? Klidně ji odmítněte. Máte právo strávit Vánoce po svém. A pokud je chcete prožít jen se svým mužem a dětmi, je to vaše věc.

Tak to by bylo asi všechno. Snad. A teď se budu spolu s vámi snažit své rady dodržet. :-)  

PS: Vlastně ještě něco. Nezapomeňte si už od prvního prosince pouštět koledy. :-)