prsa

Která žena by nestála o krásná plná ňadra, symbol zdraví a krásy, až do vysokého věku? Díky pravidelné péči je lze taková udržet déle, než se zdá - i bez umělých implantátů.
Nejjednodušší metodou včasného zachycení rakoviny prsu je pravidelné samovyšetřeníNejjednodušší metodou včasného zachycení rakoviny prsu je pravidelné samovyšetření

Poprsí od puberty k menopauze

* Růst a vývoj ňader v pubertě: Když s nástupem puberty začínají vaječníky produkovat ženské pohlavní hormony estrogeny, v prsou se pod jejich vlivem postupně hromadí tuková tkáň. O něco později dochází také k rozvoji mléčné žlázy.
* Cyklické změny v dospělosti: Dokonce i „hotová“ ňadra dospělé ženy se neustále mění. V průběhu menstruačního cyklu kolísají hladiny ženských pohlavních hormonů a prsy jsou v důsledku toho někdy bolestivé a napjaté, protože jejich tkáň má tendenci zadržovat vodu.
* Bouřlivé změny během těhotenství: Hlavní změny prsů v těhotenství se odehrávají uvnitř, kde se především zmnožují a vyvíjejí lalůčky mléčné žlázy. Již brzy po otěhotnění se také ňadra začínají zvětšovat a bradavky i jejich okolí tmavne. Podle některých proto, aby budoucí kojenec bradavku snadněji našel.
* V menopauze ňadra ztrácejí vodu a svůj oblý tvar: Úbytek ženských pohlavních hormonů v menopauze ovlivňuje také vzhled prsou. Mléčná žláza se zmenšuje ve prospěch tukové tkáně. Na druhou stranu tkáň prsou obsahuje méně vody než dřív, a prsy se proto mohou zmenšovat a bývají povislé.

Chcete se dozvědět více o ženském těle, ženských orgánech a problémech, které vás mohou potkat? Pomoci vám může Domácí lékař.

Deset tipů pro krásná a zdravá ňadra

1. Cvičte - existuje celá řada cviků pro zpevnění ňader. Návody můžete najít na internetu, zde pro příklad uvádíme alespoň dva jednoduché cviky. První cvik: postavte se zpříma proti zdi, nakloňte se a opřete se o zeď rukama. Pak tlačte proti zdi tak silně, jak jenom můžete, po dobu asi deseti sekund. Uvolněte se a protřepejte ruce. Opakujte desetkrát za sebou. Druhý cvik: stůjte zpříma, ruce mírně ohnuté v loktech položte na kyčle. Pak se pomalým napínáním pokoušejte dotknout oběma ohnutými lokty za svými zády. Napínejte asi deset a patnáct sekund, pak uvolněte. Opakujte desetkrát.
2. Pečujte o prsy během kojení - bradavky v období kojení vždy udržujte čisté a suché, na prsy používejte kvalitní hydratační krém.
3. Zkuste masáž prsou - zabere jen pár minut, povzbudí krevní i lymfatický oběh a můžete ji spojit i se samovyšetřením.
4. Nepodceňujte speciální kosmetiku - na trhu je dostatek olejů, tělových mlék i speciálních krémů, u kterých výrobci slibují pevnější a větší ňadra. I kdyby to nebyla tak úplně pravda, hydratační a zvláčňující péči si vaše ňadra určitě zaslouží.
5. Dopřejte si sprchu - střídavé sprchování teplou a studenou vodou podporuje krevní oběh. Pravidelné sprchování (nebo spíše masáž) teplou vodou zase podle některých doporučení pomáhá udržet ňadra plná a pružná.
6. Kouzlete s podprsenkou - správný výběr podprsenky je pro vzhled vašich ňader klíčový. Plná ňadra potřebují oporu, to znamená široká ramínka a podpůrný pruh pod prsy. Malá ňadra zase zvýrazníte pomocí vhodného tvaru košíčků.
7. Sportujte - pravidelný pohyb tvaruje postavu a také vaše ňadra. Nejvhodnější je aerobní fyzická aktivita zatěžující co největší svalové skupiny, jako jsou běh, plavání nebo jízda na kole.
8. Naučte se samovyšetření - samovyšetření prsů, kdy pohmatem pátráme po změnách v prsní tkáni, provádíme jedenkrát měsíčně. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na naše video Hmatové samovyšetření prsu metodou MammaCare.
9. Nechte se vyšetřit odborníkem - samovyšetření je důležité, ale mamografické vyšetření dokáže odhalit i změny, které jsou dosud nehmatné.
10. Milujte se - kvalitní sexuální život a partnerský vztah vám sice ňadra nezvětší, ale dodá vám sebedůvěru, díky které budou určitě vypadat ještě lépe.

Vyšetření prsou nepodceňujte

S poprsím je to v u mnoha žen jako s vlasy - jen málokterá si myslí, že „má to správné“. Mnoho žen řeší své prsy jen z hlediska kosmetického a zapomíná na jejich zdraví. Přitom i na ňadra číhají v průběhu života různá zdravotní rizika.

Je smutnou skutečností, že rakovina prsu se stále častěji objevuje i u mladých žen. Na druhou stranu, pokud se nádor zjistí včas, je velká naděje, že se podaří kompletně vyléčit. Neváhejte proto využít všechna vyšetření, která nám moderní medicína nabízí.

* Mamografie - mamografický skrínink rakoviny prsu se běžně provádí u žen starších 45 let každé dva roky. Těmto ženám hradí vyšetření pojišťovna. Pokud se budete chtít podstoupit vyšetření dříve nebo častěji, je to samozřejmě možné, ale budete si jej muset sami zaplatit. Pokud ovšem máte zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, může vám lékař doporučit častější mamografické vyšetření, které vám opět zaplatí pojišťovna.
* Vyšetření ultrazvukem - nenahradí mamografii, ale provádí se u mladých žen a kojících matek, kdy je mléčná žláza značně hutná. Obecně čím méně tuku je v prsu obsaženo, tím hůře se hodnotí mamografické vyšetření a může dostat přednost ultrazvuk.
* Biopsie - znamená odebrání kousku tkáně, který se následně hodnotí pod mikroskopem. Tkáň se obvykle odebírá z podezřelých ložisek v prsu, u kterých je třeba určit, zda se jedná o zhoubný, či nezhoubný nádor.

Nejčastější nemoci prsou

Většina změn, které si v prsu při vyšetření nahmatáte, není zhoubná. Jakýkoli nově objevený útvar nebo změnu by však měl co nejdříve vyšetřit lékař.

Vedle rakoviny prsu se může v prsech objevit také následující onemocnění:

* Fibrocystóza, fibroadenomatóza - drobné cysty, případně vazivově změněné oblasti v prsou, jsou poměrně běžné a nejsou nijak nebezpečné. Někdy však tyto změny mohou působit bolestivost prsů během menstruačního cyklu.
* Cysty - opět běžná a nijak nebezpečná změna prsní tkáně. Také cysty však mohou někdy působit problémy, zvláště jsou-li větší.
* Intraduktální papilomy - na rozdíl od předchozích změn se vyskytují vzácně. Jedná se nezhoubné nádory, které se mohou vyskytnout v mlékovodech.
* Karcinom prsu - zhoubný nádor prsu patří mezi nejčastější příčiny úmrtí žen u nás a je dokonce nejčastější příčinou smrti mladých žen do 55 let. Preventivní vyšetření mamografem a pravidelné samovyšetření vám může zachránit život.

Chcete vědět, jaké máte riziko, že se rakovina prsu týká také vás? Udělejte si sebediagnostický test.

Zdroj: www.ulekare.cz

Reklama