Marná sláva, jsem taky poněkud marnivá ženská, a ani lecjaké parádidlo mi nebylo nikdy cizí. Vždyť pro koho se přece parádíme, že?

Jak poroučela móda a dovolila to má kapsa, neodolala jsem. Dodnes schovávám v krabičce šňůrku perliček, které jsem si koupila za 1. výplatu. Móda mého mládí dlouho diktovala korále a klipsy, mám jich tedy plný šuplík a čekají na svou příležitost. Dospívající vnučky si z nich občas z legrace udělají „módní přehlídku", ale aby něco podobného nosily venku, to prý ani náhodou. Zato oprstýnkované jsou každý den jinak.

Své dceři jsem dávala píchat ouška na náušnice ještě v šestinedělí, pěkně se jí to zahojilo, ještě než začala víc mávat pacičkami. Zdravotní sestra si u mne vyvařila jehlu v kastrůlku, náušničky jsem louhovala 1 den v lihu a bylo to. Zato vnučky to měly už s plnou parádou v poradně. Náušničky holčičkám sluší, i když je to trochu bolestivý výkon. Ale k malým či velkým mužským mi to připadá nepatřičné. Po revoluci mě při cestování na západ velmi překvapilo, že kroužek v uchu měl i kdejaký bezdomovec, co se špinavý ráno po spaní vyhrabal z kartonových krabic. Moje babička by řekla, že mu to slušelo jak praseti čepec.

Nejcennější šperky jsem měla při své svatbě: snubní prsten a rodinný krásný náhrdelník s kamenem - ten se dědil u nás už ve 4. generaci, má ho vždy nejstarší dcera a v případě, že má kluky, tak mladší dcera. Zatím to vycházelo. Klenot je tak jedinečný, že jeho nošení k jiné příležitosti by se snad ani nehodilo, na to bohatě stačí bižuterie. Já jsem ho měla jednou v divadle a musím si přiznat, že jak jsem ho ze strachu stále kontrolovala, divadla jsem si moc neužila. Dceru ozdobil i u promoce.

Moc se mi dřív líbily větší zlaté prsteny, ale když jsem takový od manžela dostala, zjistila jsem, že to moc praktické na denní nošení není. Navíc jsme po práci stavěli svépomocí rodinný domek, a to se s parádou moc nekamarádí. Ze svých prstýnků jsem vyrostla". Dnes ale neopustím dům, aniž bych si nevzala snubák po mamince, věřím, že mě ochrání od zlého. Ostatní parádu ráda přenechám vnoučatům. Můj tatínek kdysi vyřešil nošení snubního prstýnku vskutku originálně: potřeboval zlato na zuby a jiné nebylo.

Co říkám piercingu? Komu se to líbí a cítí potřebu se takhle krášlit, ať to udělá, ale mě by k tomu nikdo nepřiměl ani zamlada. Myslím, že pokud ty ozdoby nepřekážejí v životě, je to jen problém nositele. Na rentgen a CT se ale asi musí vyndat, ne?  Zdobení" tetováním ale neuznávám ani trochu, je mi napřed líto těch mladých, kteří tuto parádu ponesou celý život.

Ráda bych věděla, jaké ozdoby si lidstvo ještě vymyslí, až moje generace odejde... Je snad začátek ve vyholování hlav mužů, občas i ženy jsou nakrátko až naholo - co bude dál???

Samík97


Děkujeme za zajímavý příspěvek s úvahou...

redakce@zena-in.cz