Češi si myslí, že by se ženy měly věnovat hlavně vaření, zatímco by muži vydělávali peníze. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM. Češi stále zastávají konzervativní postoj k rozdělení rolí v rodině. Z dotazovaných agenturou CVVM si 76 % myslí, že by měla v rodině vařit žena. Jen jedno procento si myslí, že je to práce spíš pro muže. Názor, že by se o tuto činnost měli oba podělit, zastává 23 % lidí.

Naopak muži by podle respondentů měli vydělávat peníze. Je o tom přesvědčeno 70 % dotázaných. O roli ženy coby živitelky je přesvědčeno jenom jedno procento lidí. Že by měli shodně vydělávat oba, si myslí 29 % lidí. Podobně jsou na tom názory ohledně budování kariéry. Zatímco žena je považována za úspěšnou, pokud dokáže skloubit práci s péčí o domácnost, u muže se úspěšnost měří pouze kariérou.

Tradiční konzervativní dělení rolí zastávali především respondenti starší nad 60 let, obyvatelé venkova a lidé s nižším vzděláním. Na otázky ohledně starostí o domácnost (nakupování, uklízení), odpovídali muži častěji, že by tyto práce měly dělat ženy. Ženy pak nejčastěji odpovídaly, že by se o ně partneři měli podělit rovnoměrně.

Jak funguje rozdělení funkcí u vás doma? Souhlasíte se zjištěnými výsledky průzkumu? Pomáhá vám muž s chodem domácnosti, nebo ho k ní musíte nutit? Myslíte si, že doma pomáhá jen muž „pod pantoflem“?

Reklama