Jakým mužským literárním hrdinům fandí čtenářka BastMetztli, to se dozvíte v této novince. Řekl bych, že mnoho z nich se vám bude také líbit. Téma dne zní: Oblíbení literární hrdinové.

Souhlasíte se čtenářkou BastMetztli, že mužští literární hrdinové jsou daleko, ale daleko zajímavější než ženské hrdinky? V příspěvku k dnešnímu tématu jich BastMetztli zaslala slušný výčet...


Nemohu se rozhodnout, jakého literárního hrdinu mám vyloženě nejraději. Přečetla jsem nemálo knih (a ještě určitě mnoho knih přečtu). Několik postav jsem si však z různých důvodů oblíbila. Ve všech případech jde kupodivu o postavy mužského pohlaví. :-) Ženám jako hrdinkám evidentně nefandím.

Na prvním stupni základní školy jsem zbožňovala Jarku Metelku a Jindru Hojera, Foglarovy správňáky z Rychlých šípů. Rychlonožka na mě působil kolikrát jako trumbela, Červenáček mi připomínal manekýnku a Mirek Dušín přesahoval mé skromné ideály. Později, asi tak od 10 let, jsem začala horovat pro různé zbojníky - například Andrej Drozd (J. Nižnánsky: Čachtická paní) nebo Robin Hood (A. Dumas st.: Robin Hood). Tehdy jsem také začala hltat historické romány. Na jedné straně patřili k mým oblíbencům klaďasové a správňáci (Rob Roy - W. Scott: Rob Roy, děkan Lautner - V. Kaplický: Kladivo na čarodějnice), ale na druhou stranu, šedá eminence kardinál Richelieu (A. Dumas st.: série Tři mušketýři), upír Lestat (A. Rice: upíří kroniky, do češtiny bohužel přeloženy jen 2 z 10 románů) nebo vikomt de Valmont (P. Ch. de Laclos: Nebezpečné známosti) měli své zvláštní kouzlo.

V poslední době mám ráda především humoristické romány a například postava doktora Vlacha (Z. Jirotka: Saturnin) je vskutku nádherná. Vždy mě pobaví jeho neustálé vymýšlení teorií o lidském chování a poněkud tvrdší smysl pro humor. (Stačí, když si vzpomenu, jak zavěsil klíč od svého srubu na borovici, 7 metrů vysoko, a jeho přítel tam musel chudák vyšplhat.) Doktor Vlach se mi líbil dokonce i ve filmu, kde si tuto postavu zahrál Milan Lasica.

Mohla bych psát další a další postavy, vytvořila bych asi pěkně obsáhlý seznam, ale raději už končím, abych Vás neunudila.

BastMetztli

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Vaše oblíbená literární postava

Jaká je vaše oblíbená literární postava a proč?

Každý máme nějakou literární postavu, kterou jsme si oblíbili. Jsou nám sympatické z různých důvodů a zažíváme s nimi různé věci. Někteří z nás se například snaží se svou oblíbenou literární postavou ztotožnit, jiní se ji snaží překonat... Napište mi o své oblíbené literární postavě a přidejte k tomu i nějaký přkný zážitek, který se vám díky ní stal. Vyhrát můžete krásnou literární cenu: knížku Pandořina dcera od Iris Johansenové, kterou vydalo nakladatelství Columbus. Chcete-li však mít šanci na výhru, nechť je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu. Příspěvek zašlete na redakční e-mail.

pd

Reklama