Legendární komedie o ženách a nejen pro ženy „Žena v trysku století” je duchaplným průvodcem po dějinách ženské nadvlády nad mužským pokolením. Zájezdové představení v hlavní roli s Janou Krausovou a Jitkou Asterovou v režii Zdeňka Podskalského ml. bude objíždět celou republiku.

V původním divadelním provedení hráli: Jiřina Jirásková, Jana Brejchová, Jaromír Hanzlík a Zdeněk Podskalský. Ve slavné televizní verzi z roku 1987 se vedle představitelky ústřední ženy Jiřiny Jiráskové představili Dagmar Veškrnová, Břetislav Slováček a Viktor Preiss.

Odpočinková komedi, u které nemusíte hluboce přemýšlet, je zdravou alternativou, jak se dobře a vtipně pobavit.

Věčný boj mezi muži a ženami a o to, kdo je silnější a chytřejší, se odehrává v historické linii od prvopočátku stvoření – Evy a Adama,  přes středověk a současnost až do budoucnosti.

V sedmi obrazech se jedná o dominanci ženského pohlaví nad muži, i když začátek představení ukazuje spíše opak.

Od pravěku, kdy bylo na ženu nahlíženo jako na submisivní hloupé stvoření, se leccos změnilo. V průběhu staletí nastal v myšlení žen převrat a svou chytrostí převzaly nad muži vůdčí postavení.

Ve chvíli, kdy ženy zahodily vařečky a zástěry kamsi do kouta, pánové začali ženy respektovat. Dokázaly se prosadit ve všech oblastech společenského, kulturního i vědeckého života, a tak se staly nedílnou součástí „mužského světa”. 

 

V každé době se žena přizpůsobovala poměrům, které kolem ní muži vytvořili. Dnešní žena si už vytváří svá pravidla a svůj svět. Neponižuje se a vztahy mezi muži vnímá vyrovnaně. Pokud se ale někteří muži budou v budoucnu chovat arogantně a agresivně, ženy o ně přestanou mít zájem.

 

Žena „budoucí” pak změní muže dle svých představ, na základě úpravy genetického kódu a jen takový muž jí bude zajímat. O takového se bude starat a dávat mu svou lásku. „Ideální muž” bude oplývat vlastnostmi, které ženy oceňují a potřebují. Z dnešního pohledu by se jednalo o muže, po kterém ženy stále touží – chytrý (ale jen v oblasti, na kterou je naprogramován), věrný, pozorný, starostlivý, pořádný, urostlý,  vždy upravený apod.

Žádné takové experimenty ale nevydrží věčně a ženu to přestane bavit. Je moc komplikovaná na to, aby mohla takto žít. Vše se vrátí do starých kolejí a spory mezi muži a ženami se začnou řešit nanovo.  

 

Zhlédnout představení doporučujeme především ženám. Pokud mají shovívavého manžela, který má smysl pro humor a nebojí se podívat na věc i z ženského pohledu - hra není feministická,  vemte ho s sebou. V ostatních případech ho zanechte v nejbližší hospodě.

 

 

Komedii Žena v trysku století napsal scenárista a režisér Zdeněk Podskalský v roce 1982. Je to jeho třetí a poslední divadelní hra, předcházely jí Návštěva mladé dámy a Liga proti nevěře. 

Hrají: Jitka Asterová / Jana Krausovvá, H. Holišová / A. Hrnečková, R. Zíma.

 

Reklama