Dnes bych se chtěla věnovat ženám, pro které celodenní péče o děti neskončí s mateřskou dovolenou, a které se rozhodnou nebudovat si kariéru v zaměstnání a naopak zasvětit všechen čas svým dětem. Jak na jejich bezpochyby záslužnou práci pamatuje stát?
Zkusme si probrat jednu oblast po druhé.
Zdravotní pojištění
Platba zdravotního pojištění je u nás povinná.
Pokud ji za občana neplatí zaměstnavatel nebo stát, je každý občan povinen si zdravotní pojištění hradit sám ze svých prostředků.
Pro ženy, které se starají o děti, platí, že stát hradí zdravotní pojištění za :
- osoby, kteří pobírají rodičovský příspěvek (podotýkám, že ten lze pobírat do 4 let věku dítě, a pokud jde o zdravotně postižené dítě do 7 let věku)
- osoby, které se starají o dítě ve věku do 7 let
- osoby, které se starají alespoň o dvě děti ve věku do 15 let
Nespadáte-li mezi žádnou z vyjmenovaných kategorií, jste povinna si sama platit zdravotní pojištění.
Jeho výše se řídí podle výše minimální mzdy, v letošním roce činí 837 Kč měsíčně.
Sociální pojištění
Správně se toto pojištění nazývá pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti. Oproti zdravotnímu pojištění je třeba si uvědomit, že toto pojištění není povinné, ba dokonce si je člověk ani sám platit nemůže.
Z toho pak plyne, že žena v domácnosti nemá nárok na nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství (zde se zkoumá doba pojištění v posledních dvou letech, viz. předchozí články), podporu při ošetřování člena rodiny („paragraf“).
Pokud by žena chtěla, aby se jí tato doba započítávala jako „doba pojištění“ pro nárok na důchod (ze zákona se započítává péče o dítě do 4 let, u zdravotně postiženého dítěte pak do 18 let), musela by si platit dobrovolné důchodové pojištění.
Toto pojištění je možno si platit nejdéle po dobu 10 let.
Problémem tu je výše pojistného, která je dosti vysoká. Pro letošní rok činí 1.924 Kč měsíčně.
Dávky sociální potřebnosti
Je třeba si uvědomit, že pokud by se shodou nepříznivých okolností (např. ztrátou zaměstnání u manžela, rozvodem apod.) dostaly příjmy vaší rodiny pod hranici životního minima, vzniká nárok na dávku do životního minima jen v případě, že všichni členové rodiny tzv. „splňují podmínky“.
Znamená to, že musí být v zaměstnání, podnikat, nebo být vedeni v evidenci Úřadu práce, popř. pobírat starobní nebo plný invalidní důchod.
Výjimkou z této podmínky je, pokud
- žena pečuje o dítě do 4 let věku
- žena pečuje o zdravotně postižené dítě do 18 let věku
- žena pečuje nejméně o tři děti do 15 let, z nichž jedno je ve věku do 10 let.
V praxi to tedy znamená, že pokud by jste byla s dětmi v domácnosti a nesplňovala žádnou z výše uvedených kategorií, musela by jste se zaevidovat na Úřadu práce, aby vaše rodina mohla dávku do životního minima získat.
Odpočet z daně z příjmů
Pokud příjem manželky ročně nedosáhne výše 38.040 Kč, může manžel kromě odpočtu na děti uplatnit při ročním zúčtování daně z příjmů (žádá se o ně vždy v únoru) i odpočet ve výši 21.720 Kč na manželku.
To znamená, že mu o tuto částku bude snížen celkový roční základ daně a bude mu alikvotní část přeplacené daně vrácena.
Jistě, každá z nás může mít na tuto problematiku odlišný názor.
Nezpochybnitelné však je, že práce pro rodinu a pro děti je u nás stále dosti málo ceněna a že ji naše společnost i přes jisté zlepšení stále nepovažuje za „rovnocennou“ s prací v zaměstnání.
Co si o tom myslíte vy ?
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den,já jsem čestá žena v domácnosti.Dohnaly nás k tomu skutečnosti platé od 1.1.2012 a jistá neschopnost úředníků proti které ale nic neuděláme. Nijak mi to nevadí a ani by to jinak nešlo jen by mě zajímalo jesti můžu mít brigádu nebo práci na dohodu. Na zdrav. pojišťovně mi tvrdili,že to nevadí a nijak se to neřeší,ale mě se to vůbec nezdá. Nevíte tedy někdo,jak to opravdu je? Díky.
Simba: já vím, proto bych taky nikdy netvrdila, že to tak můžou udělat všechny anebo že je blbý ten, kdo si to tak nedokáže zařídit.
Andula: Fajn, že máš práci, která ti to umožnila.
Landriel: já jsem kojila obě děti dva roky, z čehož je jasné, že jsem s nimi byla dva a pak zase dva roky doma. Ale přesto jsem přestala pracovat jen asi na půl roku celkem, protože jsempracobal z domu.
Nejde to u všech profesí, jasně, u nás to ale znamenalo, že zkrátka přišel úklid a nastoupila slečna na úklid.
Ideální by bylo, kdyby si každá maminka mohla dovolit zůstat s dítětem doma tak dlouho, jak sama považuje za dobré. Kdo si pořídí dítě, aby ho pak dal na starost někomu jinému a sám ho vídal jenom na chvilku? Myslím, že skutečná velká kariéra a dítě nejdou moc dohromady, něco vždycky přijde zkrátka.
Kamarádka: a to musíš honem vařit na druhý den?
Btw, ja si ani nemylsim, ze pro detu je nutn e lepsi, kdyz s nimi mama zustane odma az do doby, nez jdou do skoly nebo i dele. Muze byt, ale pokud by ona byla smutna, otravena, pak to snad ani nema cenu.
Kamaradka,o pul sesty?
, chudaci
šája: nehledě na to, že spojení "budovat kariéru" je dost pejorativní... Já jsem se do práce vrátil ai proto, že mě to baví a nevidím na tom nic špatného.
moje sestra ma dve male deti a jeste stavi dum,penez rozhodne nezbyva,ale prece je tak nejak v pohode...
A me se doma zase libi
V zime to neni ono, ale v lete je to pohoda.Uz od rana na zahrade a na slunicku
Ale je fakt, ze jsem drive take musela nastoupit do prace, kdyz bylo holkam 3 a 1 rok
Ja souhlasim s poslednim sloupcem doslova-Maminka neni ocenena jak slovnim ohodnocenim, tak financnim. Mam to ze sve zkusenosti
. Nejlepsi by bylo, kdyby maci nemely takove dilema a mohly se castecne venovat "kariere" a soucasne i kariere maminky
.
Článek jistě poučný, jen mě VELMI MRZÍ, že si autorka neodpustila větu, že se bude věnovat ženám, které se rozhodly nebudovat kariéru...
Tohle se vážně už nedá snášet, ze všech stran poslouchám, že matka, která dá dítě do jeslí, jde do práce budovat kariéru...
To vážně ještě nikoho nenapadlo, že třeba s jedním platem nevystačí, nebo že je třeba otec nezaměstnaný a při běhání po úřadech práce se o dítě nemůže starat? Co máte pořád s tou kariérou, proboha?
V tomto případě plně souhlasím s Janou 24
Když byly děti malé chtěla jsem s nima zůstat doma co nejdéle,ale kvůli financím to nešlo.Ve školce byly pořád nemocné a já měla paragraf.
Když to někdy nestíhám, tak si tak říkám, být doma to by byla jiná, ale na druhou stranu, ty peníze by chyběly.
Jojo, kdyby byly možné alespoň ty zkrácené úvazky..to by byla jiná
Kdybych mněla dost peněz zůstala bych doma s dětmi alespoň do jejich 10 let. Být v domácnosti mi vůbec nevadilo. Bohužel peníze nejsou a musí chodit do školky a je pořád nemocný.
Kremzina: jesle jsou něco jiného než normální školka,
Vika: Myslím, že mé malé
bylo v jeslích mezi dětmi líp
než s nějakou chůvou
. Fakt tam byla spokojená, máme štěstí byla a je zdravá.
Vika: No jo, ale když jdeš do práce za 7000 hrubého, tak na chůvu jaksi nezbývá...
Byla jsem s dětmi doma 6 let a myslím, že to stačilo, teď si užívám už 10 let práce a v domácnosti už bych nechtěla být ani za nic.