Minimálně se jedná o velkou zábavu. Upozornit je třeba na to, že už nikdy nebudete například skladbu Rasputin od Boney M poslouchat tak, jako do doby, než jste poprvé zaslechly píseň od ženské kapely Bezinky. Zatímco dnes si můžeme originalitu každého hitu ověřit, v 70. a 80. letech 20. století u nás lidé takovou možnost neměli. Západní kultura byla v naší zemi zakázaná, čehož však významně využívali čeští interpreti. Stačilo vzít skladbu, která se stala na západě hitem a dosadit jiný text. Ten často i postrádal logiku, ale to lidem vůbec nevadilo. Originál leckdy ani neznali.

Žena točí glóbusem

Bezinky a jejich skladba Žena točí glóbusem, jsou skvělým důkazem toho, že feminismus a emancipace tady byli ještě dřív, než dal takovým postojům někdo jméno. O rok dříve, tedy v roce 1978, vznikla píseň slavné kapely Boney M Rasputin, která se stala světovým hitem. Pojednávala o životě svérázného Grigorije Jefimoviče Rasputina, ruského mystika, ale také opilce a sexuálního maniaka, který na přelomu devatenáctého a dvacátého století rozhodoval o politice a životech jiných lidí v Rusku. Česká dívčí kapela se však rozhodla text písně uchopit zcela jinak a převedla ho na rozhovor ne zrovna fungujícího manželství. Muž zde vystupuje jako onuce, která nemá téměř žádná práva a musí se starat o domácnost a žena jako silná osobnost, která má manžela těžce omotaného kolem prstu. Zkrátka s mírou se vkusem žena točí globusem!

Sny o tygří lady

Co se nemůže Arnoštovi Pátkovi upřít, je fakt, že text jeho coveru je duchaplnější, než ten slavného hitu Cheri Cheri Lady od Modern Talking. Zatímco Modern Talking dokola v několika slokách opakují stále dokola ty samé otřepané fráze, Arnošt se nechal volně inspirovat nejznámějším dobrodružným románem francouzského spisovatele Alfreda Assollanta - Hrdinný kapitán Korkorán, jenž, jak sám zpívá, četl potají pod školní lavicí. Díky francouzské literatuře si zpěvák utvořil představu o tom, jak by měla vypadat jeho vysněná dívka, jak to s ní však nakonec dopadlo, se už nedozvíme.

Spěchám

Hana Zagorová má na svém kontě coverů hned několik. Mezi ty nejotravnější patří Mimořádná linka, což je předělávka písně Japanese Boy od skotské zpěvačky Aneky. My jsme si do trojice vybraly hitovku, která sice není tak známá a vlezlá jako Mimořádná linka, ale obzvlášť video z živého vystoupení stojí za to. Hanka v něm skáče jako čertík z krabičky mimo rytmus písně a při dupání si drží ramínko šatů, zřejmě, aby nedošlo k nějakému neštěstí. Zatímco příjemný hlas americké zpěvačky a kytaristky Juice Newton zpívá o vztahu dvou lidí, Hana Zagorová prostě jen spěchá. 

Čtěte také:

Reklama