Žena není totéž co muž, s tím snad bude souhlasit každý. Míra toho, jak a čím se žena od muže liší, je však neustále palčivou otázkou. Staří Řekové věřili, že žena je vlastně muž, obrácený dovnitř. Ženské tělo podle nich neprodukuje dostatek tepla, a tak pohlavní orgány nevystoupily ven, ale zůstaly uvnitř. Vagína je prý vlastně penis naruby a vaječníky jsou jen modifikovaná varlata.

Neposkakujte, jinak vám vyroste penis!
Tato teorie vnitřního muže se udržela v evropské kultuře dlouho - ještě ve středověku se věřilo, že když budou mladé dívky příliš poskakovat, jezdit na koni obkročmo a vůbec se chovat nežensky, mohou jim vagína a vaječníky vypadnout ven, získají tak penis a šourek a stanou se muži.

Klitoris je zakrnělý penis
Tvrzení, že ženské tělo je vlastně nedokonalým tělem mužským, se nezměnilo ani s příchodem moderní vědy - pro změnu začal být za zakrnělý a nefunkční penis prohlašován klitoris. Žena, stvořená z Adamova žebra, zkrátka byla jakýmsi "podmužem", nedodělaným mužem, mužem nedokonalým - a tím vlastně i nedokonalým člověkem. Konec konců, vždyť to byla žena, kdo první podlehl hadovým svodům v ráji, že? O čem svědčí fakt, že muž pak podlehl svodům ženy, už se obvykle v dílech více či méně šovinistických nedočteme.

Muž je jen prototyp
Starý vtip říká, že Adam byl vlastně prototyp a až žena je dokonalým člověkem. Obecně existuje řada předsudků jak o mužích, tak o ženách. Předsudků proto, že jsou to tvrzení buď zcela nepravdivá, nebo zkreslená a paušalizující. Spory se ovšem vedou o to, co je předsudek a co je pravda.

Takže, milé ženy-in, jak to vidíte Vy?

Zvládáte víc činností najednou?
Nejde Vám matematika?
Nerozumíte počítačům?
Nebo jste bravurní řidička?
Umíte opravit zásuvku?
Setkala jste se s předsudky o ženách?
Připadala jste si diskriminována?
Jaké předsudky o ženách znáte?
A co z nich je o Vás pravda?

Napište nám o předsudcích na
redakce@zena-in.cz a vyhrajte!

Reklama