Minulý týden zavítala do Prahy významná americká porodní asistentka Ina May Gaskin. Pořadatelé či spíše pořadatelky, počítali s tím, že Malý sál v knihovně na Mariánském náměstí zaplní tak do poloviny. Věhlas této charismatické ženy je ovšem tak veliký, že účastníci zaplnili i postranní uličky.

Ina May Gaskin působí jako porodní asistentka přes 35 let. Propaguje a praktikuje filozofii normálního porodu s minimem zásahů. V r 1971 založila a stále vede Centrum porodní asistence na Farmě v Tennessee, které na základě této filozofie dosahuje výborných výsledků: např. 1,4 % císařských řezů, 5,4 % vyvolávaných porodů, 68,8 % porodů s nenarušenou hrází (bez epiziotomie a jakéhokoliv natržení).

Paní Gaskin vyprávěla o situaci v americkém porodnictví. Pro nás, kteří mají představu, že Amerika je zemí neomezených možností a hlavně vše je dovedeno k dokonalosti, bude možná šokující zjištění, že ve 40. až 60. letech termín porodní asistentka nebyl vůbec znám. Porody v nemocnicích byly v rukou lékařů mužů a porod byl velmi traumatickou záležitosti – prvorodičky musely být připoutány a dítě bylo z matky vybavováno porodními kleštěmi. Jak asi muselo být rodičkám, když v jejich dosahu nebyla žádná spřízněná ženská duše, která by věděla, jak funguje ženské tělo.

Ve Spojených státech amerických působí přes 50 000 gynekologů-porodníků oproti 7 000-8 000 porodních asistentek. Žen, které podporují přirozený porod. Porod, při kterém budou brány v potaz a respektovány potřeby žen. „Žena není stroj, na jejích pocitech opravdu záleží,“ říká Ina May a dodává: „Ženy mohou mít strach, stačí jej odstranit.“

Napadlo vás někdy dělat věci jednoduše a přirozeně, brát je takové, jaké jsou? Například humor – humor uvolňuje a pomáhá brance se otevřít. Nebo líbání – vyvolává příjemné pocity, vyplavují se endorfiny. Pokud se nechcete líbat „fyzicky“, tak si to alespoň představujte. Velmi pomáhá tahat za provaz, zavěsit se. Podle paní Gaskin je důležité, aby ženy měly možnost volby, zda se chtějí najíst a napít. Při delším porodu to dodá energii a sílu. Porod může probíhat také lépe, když přijde nová energie – v tomto případě je myšlena nová porodní asistentka. Pokud se pár rozhodne, že partner bude porod fotit nebo natáčet, nemusí to rodičce nakonec vyhovovat, ruší ji to v soustředění. Jeho odchod z místa porodu nebo prostě jen odstranění rušivého elementu v podobě fotoaparátu může být tím pravým řešením.

Paní Gaskin sice působí nenápadě, ale čiší z ní pokora a neuvěřitelný respekt k ženě i době, kdy žena rodí. Možná některá z vás byla na její přednášce, podělte se o další zážitky!

 

Ina May Gaskin

Je laureátkou ceny ASPO / Lamaze Irwin Chabon (jako např. Marsden Wagner, Jack Newman nebo Marshall Klaus). Do moderních učebnic porodnictví se nesmazatelně zapsala „manévrem Gaskinové“ používaným při dystokii ramének - jde o první porodnickou proceduru pojmenovanou po porodní asistentce.

Ina May Gaskin je spoluautorkou i u nás rozšiřované Iniciativy Matce přátelských porodních služeb Koalice za zlepšení služeb v porodnictví (CIMS), autorkou několika instruktážních videokazet a knih, z nichž Spiritual Midwifery vyjde v českém překladu v r. 2007 péčí nakladatelství One Woman Press.

Reklama