Už aby to bylo! Žena premiérka, žena prezidentka! Tak by se mohl zjednodušeně vykládat cíl lobbystické skupiny Česká prezidentka, která minulý týden pořádala v pražském Českém centru sympozium o ženách v politice a řídicích funkcích.

 

A na něj byla pozvána řada významných mužů, kteří k tomu mají co říct. Současný prezident Václav Klaus se omluvil, byl v té době v Seattlu. Objevil se ale například biochemik a šéf Akademie věd ČR a jeden ze zvažovaných sociálně-demokratických kandidátů v posledních prezidentských volbách, Václav Pačes.

 

Ten by ženu v této pozici rád viděl a uznává, že cesta ženy k vedoucím funkcím je dvakrát tak více trnitá než v případě muže. „A kdykoliv uslyšíte něco o biologických rozdílech, kvůli nimž je to přirozené, tak to jsou kecy,“ rozohnil se vědec.

 

Shodli se Havel i Masaryk

Posteskem, že ženy jsou málo zastoupeny v politice, proslul už první československý prezident T. G. Masaryk.

 

Netajil úctu a obdiv ke schopnosti žen, která se projevovala už při nerovném rozdělení rolí – on živitel, ona pečovatelka o rodinu. Slušné opatřování chudší domác­nosti a všecka s tím spojená starost vyžaduje většího rozumového napětí než činnost v něja­kém úřadě nebo na katedře a kazatelně,“ vysvětlil, z čeho vycházel při svém přesvědčení, že žena je naprosto schopná důležité funkce, včetně nejvyšších politických i prezidentské, zastat.

 

Podobný názor má i československý, později i český exprezident Václav Havel. Ten při svém odchodu z Hradu řekl: „Přál bych si dožít se chvíle, kdy se na Pražském hradě objeví žena.“

 

Už v minulost se několikrát i v Česku mezi kandidáty na prezidenta objevila žena. Ta však často byla kandidátkou na truc nebo kalkulem navrhovatelů, jak vystrašit potenciální partnery a vytěžit z toho politické body.

 

Není snadné ve společnosti, protkané předsudky, najít kvalitní kandidátku. Sdružení Česká prezidentka to proto nechalo na návštěvnících svých webových stránek.

 

Mezi navrhovanými je zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, ale také politička Madeleine Albrightová. Obě v anketě získávají největší počet hlasů. Lidé mohou hlasovat i pro ministryni obrany Vlastu Parkanovou, europoslankyni Janu Hybáškovou, herečku Jiřinu Jiráskovou či zpěvačku Martu Kubišovou.

Minulé kandidátky

 

Stela Zázvorková – navrhovali ji v roce 1968 vysokoškolští studenti. Podle nich by jí mohla být díky své noblese a laskavé moudrosti.

Marie Stiborová – přírodovědkyni a poslankyni České národní rady navrhl v roce 1993 Levý blok.

Jaroslava Moserová – senátorka kandidovala v roce 2002 za ODA.

Jana Bobošíková – v posledních prezidentských volbách s ní přišla KSČM.


Proč vůbec žena ve významné funkci?

Díky svým životním zkušenostem bývají ochotnější ke kompromisům, empatičtější vůči problémům druhých. Z dosavadní reality se zdá, že muži mají tendence využívat svoji politickou funkci ke kariérnímu postupu, větší moci. Ženy se naopak soustředí více na cíl, nejde jim tolik o vlastní ego, osobní potřeby. Nikoliv však proto, že by to jedněm či druhým bylo biologicky dané, ale protože to spíše vycházelo z dosavadní výchovy, dosud plné stereotypů, ovlivněných někdejším rozdělením rolí na muže živitele a ženu pečovatelku o domácí krb.

(Vyplývá to z analýz sdružení Fórum 50 %)

Myslíte, že se už současné generace dočkají české premiérky či prezidentky? Dovedete si na těchto postech představit nějakou konkrétní ženskou osobnost? Koho?

Reklama