Setkala jste se při své práci se ženou, která nechtěla kojit?
V porodnici jsem potkala několik žen – daly by se spočítat na prstech jedné ruky – které ihned po porodu začaly pobírat léky na zástavu laktace z důvodu prodělané plastiky prsou. Stejně tak je třeba opečovat ženy, které o miminko ještě před porodem nebo krátce po porodu přišly. To jsou ale opravdu výjimečné situace. Od té doby, co pracuji v komunitní sféře, jsem se s těhotnou ženou, která by kojit nechtěla, nesetkala.

Jaké důvody k nekojení ještě mohou ženy mít, kromě prsních implantátů?
Člověk by řekl, že je to časný návrat do zaměstnání či pokračování ve sportovní kariéře, ale na miminkovských fórech se stále dokola opakují jiné důvody. Prvorodičky často zmiňují: mám přecitlivělé bradavky v těhotenství, jakýkoliv dotek je pro mě nesnesitelný, představa přisátého dítěte mě ničí předem… A druhorodičky: minule jsem stejně neměla mléko, bolest při kojení je strašná, popraskaly mi bradavky až do krve… Když se nad tím tedy zamyslíme, tyto ženy nechtějí primárně svému dítěti odepřít mateřské mléko. Některé mají strach, jiným chybí dostatek informací o nejrůznějších pomůckách, například tu máme kloboučky a chrániče bradavek. Podle mě se převážné většině nedostalo erudované podpory, díky které by se v klidu a pohodě zvládly naučit správnou techniku kojení. Kojení vůbec nemusí bolet, z bradavek nemusí stříkat krev atd. atd. Možná, že kdyby tyto matky při kojení svého prvního dítěte netrpěly, ani by je nenapadlo, že nebudou kojit to další.

Takže hlavním důvodem, proč žena nechce kojit, je podle vás neinformovanost?
Ne ve všech případech, ale mnohdy to tak opravdu je. O výhodách kojení se toho dočteme mnoho, ale znají matky nevýhody nekojení? Nekojené děti bývají častěji nemocné a mají větší sklony k obezitě. Krmení miminek umělou výživou zvyšuje riziko zánětu středního ucha, vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu, diabetu I. a II. typu, astmatu a alergií. Nekojící ženy mají větší riziko onemocnět rakovinou prsu či endometria, osteoporózou nebo diabetem II. typu.

To už je pěkná řádka rizik. Ale co když má žena spíš psychologický blok a prostě se jí nedaří ho překonat?
Psychologické příčiny je vhodné řešit s terapeutem. Nekojit ale neznamená, že dítě musí nutně dostávat sunar. Pokud je problém kontakt dítěte s prsem, měla by si žena položit otázku: mohu mléko odsávat a krmit dítě alternativně, například stříkačkou, kádinkou nebo i lahvičkou? Nebo mohu zajistit mléko od jiné kojící ženy či z Banky mateřského mléka? Je důležité si uvědomit, že mateřina je vždy zdravější než umělé náhražky.

Mají se ženy bát otevřeně přiznat, že kojit opravdu nezvládnou? Například v porodnici, u lékaře?
Když jsem se setkala se ženami, které v porodnici požádaly o zastavení laktace, nikdo ze zdravotního personálu to nekomentoval, alespoň ne veřejně. A ač nad tím někdo možná nevěřícně kroutí hlavou, každý má právo svobodné volby a tu zastáváme i v porodnictví. Přemýšlela jsem nad rozhodnutím nekojit a napadl mě jistý příměr. Jsou mezi námi ženy, a není jich málo, které z nejrůznějších důvodů nechtějí menstruovat, a tak berou často i několik let v kuse platíčko hormonální antikoncepce za platíčkem, jen aby se těm proklatým „červeným dnům“ vyhnuly. Argumenty, že to pro jejich tělo není zdravé, je nepřesvědčí. Motivace většího pohodlí, stále stejné výkonnosti a především absence střídání nálad je pro ně zkrátka silnější. Takže když jedna žena chce NEmenstruovat a gynekolog jí k tomu ochotně medikamentózně dopomůže, proč bychom jiné ženě upírali právo NEkojit?

Co byste poradila ženám, které z různých důvodů zvažují, že nebudou kojit?
Mám ve svém okolí několik báječných laktačních poradkyň, které už vyřešily nespočet „neřešitelných“ problémů s kojením. Jen se nebát a zavolat jim, nemusíte všechno zvládnout sama. Poprosit o pomoc či radu někoho, komu důvěřujete, není žádná ostuda. Kojení za to stojí a těch pět stovek, které zaplatíte za konzultaci, je rozhodně lepší investice, než krabice umělé výživy, to mi věřte.


Mgr. Hana Burešová je komunitní porodní asistentka působící převážně v Jihočeském kraji. Věnuje se individuální péči o ženy v těhotenství, může vás doprovázet k porodu a poskytnout konzultace a kontroly v šestinedělí. Dle vyhlášky 55/2011 Sb. je jako komunitní porodní asistentka oprávněna provádět tyto úkony včetně některých vyšetření bez odborného dohledu a indikace lékaře. Dále nabízí těhotenské masáže a pořádá předporodní kurzy. V září 2018 získala prestižní ocenění Žena regionu pro Jihočeský kraj.
www.porodni-baba.cz

Čtěte také: 

Reklama