Rozhovor s Ivanou Kunovou, která jako jediná žena v ČR pracuje jako operátorka v jaderné elektrárně Temelín...

 

1) Jak vypadá váš pracovní den?

Pokud máte na mysli běžný den, kdy sloužím, tak ranní směna začíná v 6 hodin, ale v práci musím být již půl hodiny před jejím začátkem z důvodu předání směny a získání informací od operátora sloužícího předchozí směnu. Vstávám tedy už ve 4:15, před pátou hodinou odjíždím autobusem do elektrárny. Po předání směny mezi operátory následuje předání informací o stavu technologie vedoucímu reaktorového bloku. Další činnosti se odehrávají podle denního plánu na příslušný den. Práci končím ve 14 hodin. Pokud mám odpolední směnu, končím v 10 hodin večer, a když mám noční, tak končím až v 6 hodin ráno.

 

2) Co máte ráda na své práci?

Především je to práce zajímavá – člověk se stále učí něco nového a na blokové dozorně je tak říkajíc v centru dění na elektrárně.

 

 

3) Jak jste se k této práci dostala?

Po gymnáziu jsem vystudovala fakultu elektrotechnickou na Západočeské univerzitě v Plzni.

Do elektrárny jsem nastoupila v roce 1995. Do roku 1999 jsem působila jako výcvikový inženýr ve školicím a výcvikovém středisku a od podzimu 1999 do konce roku 2000 ve středisku jaderné bezpečnosti. Od roku 2001 pracuji jako operátorka sekundárního okruhu jaderné elektrárny Temelín.

 

 

4) Nemáte strach z jaderné elektrárny?

Nemám. Ale napadá mě spousta věcí, o kterých se téměř nemluví, natož aby se jim věnovala v médiích taková pozornost jako Temelínu, ačkoliv by si pozornost jistě zasloužily. Například jsem se nedávno na internetu dočetla, že v některých zemích Afriky je polovina ekonomicky aktivního obyvatelstva HIV pozitivních… 

 

 

5) Co na vaši práci říká manžel?

Manžel pracuje na elektrárně jako vedoucí blokové dozorny 1. bloku, já pracuji na druhém bloku. Funkci operátora absolvoval v jaderné elektrárně Dukovany a následně i v Temelíně – ví tedy, co tato práce obnáší, a maximálně mě podporuje.

 

 

6) Co vás baví, jaké máte koníčky?

Protože je povolání operátora sedavé, snažím se ve volném čase trošku sportovat – jezdím na kole nebo si zahraju squash. Baví mě také fotografovat. A když to čas dovolí, vyrazíme na procházku s německým ovčákem, kterého má můj bratr.

 

 

7) Máte na sebe dostatek času? Jak relaxujete?

Jak kdy. Směnový harmonogram je – když to řeknu zjednodušeně – poskládán ze sedmidenních bloků směn proložených volnem a dny, v nichž sice operátoři neslouží, ale mají různá školení a výcvik na simulátoru. V průběhu sedmidenního sloužení moc času není. Ale třeba během čtyř dnů volna, které také v harmonogramu máme, se snažíme s manželem vyjet na kole někam mimo České Budějovice, kde bydlíme, zajet k rodičům, a nebo vylepšit a dodělat něco bytě.

 

 

8) Na co se těšíte?

Teď asi nejvíc na to, až budeme mít v létě pár týdnů volna.

 

 

9) Co vás v poslední době vyvedlo z míry?

 

Nedá se říci, že jenom v poslední době, ani že by mě to úplně vyvádělo z míry, ale překvapuje mě postoj některých lidí k naší elektrárně. Pozitivní fakta o elektrárně pro někoho bohužel nic neznamenají a mnozí se k Temelínu vymezují negativně snad už jen ze zvyku. Takový postoj mě udivuje i proto, že ve světě i v Evropě už začíná být nedostatek elektřiny a význam Temelína jako výrobce elektřiny se o to více zvýrazňuje. 

 

 

10) Co vás pobavilo?

 

Po dlouhé době jsme zašli do kina. Film Filipa Renče podle knihy Michala Viewegha Román pro ženy byl vynikající.

 

 

11) Máte čas číst si zajímavosti na internetu?

Internet používám téměř denně, ať už jde o získání aktualit či hledání informací o čemkoliv.

 

 

12) Jak se těšíte na léto?

Na léto se moc těším, i když … mně ke spokojenosti stačí, když je pěkné počasí ať už v zimě, kdy se dá lyžovat, a nebo i na podzim či na jaře, kdy se dá jezdit na kole. Konkrétní plány ještě nemáme. Ještě jsme se nerozhodli, jak strávíme dovolenou.

 
Reklama