Žena řidičkou taxi – v našich končinách stále neobvyklý úkaz. Přesto se najdou ženy, kterým tato profese vyhovuje, a dělají ji rády. Co vedlo Ivanu Lorencovou k tomu, aby se stala řidičkou Taxi Praha? Bojovala někdy s předsudky u svého okolí nebo u zákazníků? Vyzpovídali jsme ji s velkým zájmem a možná bude inspirací i pro další ženy, které řízení baví, ale dosud nenašly odvahu se o tuto profesi zajímat.

Jak dlouho jste řidičkou taxi a co vás k této profesi přivedlo?
Jako řidička taxi jsem začala v polovině listopadu 2014 a přivedla mě k ní víceméně náhoda.

Ivana Lorencová

Jezdíte vlastním vozidlem, či vozidlem od Taxi Praha?
Jezdím firemním vozidlem Taxi Praha. S podmínkami jsem všeobecně spokojena, a když nastane jakýkoliv problém, dostanu k dispozici náhradní vůz.

Míváte někdy strach?
S touto otázkou se setkávám velmi často. Záleží na úhlu pohledu. Když se mě ale někdo zeptá, odvětím také otázkou: „Proč bych se měla obávat?“ Většinou dostanu triviální odpověď, co lidé slyší v médiích, a já jim odpovím, že více než zákazníků se obávám dopravní situace, abych nás v pořádku dovezla.

A dostala jste se někdy do konfliktu se zákazníkem?
Ještě se mi to naštěstí nestalo.

Jak na vás jako na ženu-řidičku reagují zákazníci?
Muži jsou překvapeni a ženy naopak velmi spokojené. Cítí se bezpečněji. Ve světě jsou ženy řidičky více obvyklé než u nás.

Vy sama jako žena zákaznice, cítila byste se bezpečněji např. při noční jízdě, pokud by řídila žena?
Určitě ano.

Ivana Lorencová

A co slýcháte od žen nejčastěji?
Pochvalu (směje se).

Mají muži nějaké poznámky k vašemu stylu řízení?
Samozřejmě. Cizinci jsou na ženy řidičky zvyklí, ale čeští muži mi občas radí, že nemám zapomenout dát přednost zprava, apod.

Co byste poradila ženám, které nemají odvahu se o tuto práci ucházet?
Odvahu? Být řidičkou taxislužby je nejkrásnější zaměstnání, pokud už žena o zaměstnání uvažuje. Je to pro ty typy žen, které baví akce a samostatnost.

Měla jste sama někdy chuť s touto prací „praštit?
Určitě ne, vlastně ani není důvod. Tato práce mě skutečně naplňuje.

Jaké největší výhody pro Vás tato práce má?
Jsou to akčnost, samostatnost a samozřejmě i zajímavé výdělky.

Čím jste chtěla být jako dítě?
Vždy jsem toužila být letuškou, starat se o pasažéry a cestovat. Alespoň částečně jsem si péči o pasažéry vykompenzovala jako profesionální řidička taxi, byť necestujeme ve vzduchu. Zatím (směje se).

Co na vaši práci říká váš manžel?
Můj manžel také jezdil pro firmu Taxi Praha, takže ví velmi dobře, oč se jedná. Určitě mě podporuje, byť on sám se teď věnuje podnikání ve sportu.

Ivana Lorencová

Jak vypadá váš typický pracovní den?
Výhodou řízení taxíku je určitě variabilita, takže pracovní den jde nastavit mnoha způsoby. Důležité je ale sedět ve vozidle a vozit zákazníky.

Kolik máte v průběhu dne, kdy jezdíte, času, a jak ho využíváte? Čtete, posloucháte rádio, hrajete si hry na mobilu…?
Na čtení a hraní si na mobilu opravdu nemám čas. Ze všeho nejdůležitější je koncentrace a dodržování předepsaných přestávek. Pracuji s lidmi a mám velkou zodpovědnost. Mým společníkem je, jak už to často při taxikaření bývá, rádio. Ale velmi aktivně využívám i výuku angličtiny z MP3.

A závěrem, doporučila byste tuto profesi svojí kamarádce?
Určitě ano. Jde o práci flexibilní a člověk díky tomu pozná spoustu zajímavých lidí. Určitě bych ji svojí kamarádce doporučila, ba dokonce jsem to už udělala.

Pokud i vás tento rozhovor zaujal stejně jako nás a přemýšlíte o profesi profesionální řidičky, navštivte stránky Taxi Praha, kde se dozvíte více. 

Reklama