Jakub D.  Kočí se vydával za žebráka, Míša Kudláčková se v rámci reportáže o otužilcích svlékla na vltavské pláži do plavek (přečtete si v pátek) a já jsem s pár přáteli pod hlavičkou našeho magazínu vyrazil na nejvyšší bod našich jižních sousedů. Na vrchol Grossglockner (3 798 m. n. m.).GrossglocknerNebudu dopodrobna popisovat naše příhody, jen milovníkům zimy a hor mohu toto zimní dobrodružství doporučit. Zvláště milovníkům skialpů.  V zimě je národní park Hohe Tauern krásný, většinou pustý a nádherně tichý. Alespoň tak jsme jej poznali tento víkend.

Cesta z České republiky vedla do  městečka Kals am Grossglockner. Z něj po sice zasněžené, ale dobře udržované silnici až k hotelu Lucknerhouse, kde je zdarma velké parkoviště. Zde začíná klasická letní cesta na Grossglockner. V létě tu proudí davy turistů, nyní v zimě tady stály jen tři auta, dvě česká a jedno polské.Hohe tauern

Od zavřeného horského hotelu Lucknerhouse (1 918 m. n. m.), ten letos otevírá 8. února, jsme kráčeli hlubokým sněhem k Lucknerhütte (2 241 m. n. m.). I když, jak jsme později zjistili, cestu před námi prošlapali tři čeští horolezci, byla cesta na winterraum (zimní bivakovací chatu) Stüdlhütte (2 801 m. n. m.) náročná, ale krásná. Nohy se i ve sněžnicích bořily hluboko do sněhu a mráz se stoupajícími metry sílil. Rozehřátému tělu to však nevadí.

Winterraum Stüdlhütte je velmi dobře vybaven. Má kamna i dřevo na topení a na spaní krásné matrace.

Cesta odtud na Grossglockner vede po ledovci (nutné vybavení pro pohyb na ledovci), krátkou, lehkou feratou na chatu Erzherzog-Johann-Hütte (3454m. n. m.) a poté po ledovci na vrchol.Grossglockner


My jsme vrcholu nedosáhli. Cesta hlubokým sněhem k chatě  Erzherzog-Johann-Hütte trvala výrazně déle, než jsme očekávali, a na výstup nebylo dostatek času, a jak jsme později od horolezců zjistili, ve vrcholných pasážích bylo velmi mnoho čerstvého sněhu a skrz něj neprorazili ani oni.
Erzherzog-Johann-Hütte

 

 

My jsme však byli nadšení i tak. A nebýt 12členné skupiny rakouských skialpinistů, kteří obsadili naši chatu Stüdlhütte, zatímco jsme se šplhali na vrchol, cítili bychom se jako v ráji.

Hohe tauern

Máte-li duši milovnice zimy a dřiny a nádherných výhledů na horské vrcholy, určitě si tento zimní výlet nenechte ujít. Ale hlavně nic nepodceňte, není to jako výlet do Krkonoš!

Reklama