Jedna věc je mít sen, a ta druhá je ho realizovat. Snem členů turistického klubu Pražských a Kutnohorských lam, známých pod zkratkou TKPKL, bylo stanout na nejvyšším vrcholu Evropy. První, loňský pokus na Mt. Blancu (4810 m. n. m.) sice dopadl úspěšně, ale expedice byla zklamána. Při pohledu na východ zjistila, že se na rozhranní Evropy a Asie vyskytuje hora vyšší. Kavkazský Elbrus.

TPKPL tedy zorganizoval expedici další, a tentokrát na správnou horu. Výpravy se zúčastnili tři odvážlivci, přičemž členem výpravy jsem byl i já. Šéfredaktor magazínu Žena-in.cz, tedy v podstatě žena.
Pod Elbrusem

Obyvatelstvo bylo celkem milé, ale spíše nepořádné. Na mnohomluvnost jsme si u většiny mužských obyvatel nemohli stěžovat. Standardním souvětím, vyjadřujícím všechny informace potřebné k pobytu, bylo: „DA!“

Ale přestože jsem v rubrice cestování, dnes vás nechci zahltit informacemi cestopisnými (to příště), ale spíše dojmologickými. Je to cca 24 hodin od dosednutí našeho letounu, a emocí ze země, kde zítra znamená včera, jsem totiž stále ještě pln.
Obytné barely pod Elbrusem na konci lanovky.

Obyvatelstvo je rozděleno na dvě části. Ženská polovina chodí všude upravená, čistá a většinou slušně oblečená. Zvlášť mladé dívky neznají hrubé zmalování ksichtů ani plné, až ohyzdně rudé rty. Jsou od zbytku Evropy k nerozeznání. V generaci nad 50 let se čistě ruské typy vyskytují častěji, ale ne tak často, jak bych očekával.

Oproti tomu mužská část je radikálně jiná. A přesně splňuje obvyklou představu o obyvatelstvu několikrát zbavenému veškeré inteligence v zemi. Zcela nepochopitelně častým obrazem bylo, že se za ruku vedla dvojice velmi krásné a vkusně oblečené ženy a muže navlíknutého do teplákové soupravy, popřípadě do podivně zabarvených tesilových kalhot a košile.

Normálně vypadajících chlapů tam bylo minimum.

Pohled od chaty Prijut 11 směrem na východní vrchol Elbrusu a zákoutí s odpadky.

A další postřeh, zmíněný i v titulku, byl o pořádku. Tedy spíše o nepořádku. Všude, kam jsme se podívali, byl nějaký bordel. A v tomto kontextu mne velmi zaujala příhoda rodinky na výletě v krásném malebném koutu Kavkazu, nedaleko vesničky Čeget. Ta mi napověděla, že v téhle zemi se asi ještě dlouho nic nezmění – k lepšímu myslím.
Maminka se drží za ruku s teplákovou soupravou, co dopíjí z pet lahve pivo. Teplákovka podala prázdnou dopitou láhev pětiletému capartovi skotačícímu okolo nich s pobídkou „NU!“. A capart bez dalšího pobízení prázdnou lahev s mohutným rozmachem odhodil z kopce do rozkvetlé louky. Sklidil za to obdivný žduchanec do zad od teplákovky a obdivné zahalekání od maminky.

Pohled z vrcholu Elbrusu

Bylo nám z toho smutno, ale odolali jsme vyprázdnění naší igelitky s odpadky na téže místo. Popelnici jsme ale v městečku nenašli, kam odpadky vozí z restaurace, jsme nezjišťovali…

Elbrus jsme zdolali před týdnem, tedy 3. 8. 2010 kolem 13.00.

Bylo tam krásně, 5 642 metrů je slušná výška a vrchol, ačkoliv je technicky velmi lehký, si každý z našeho klubu pěkně oddýchal a odsupěl. Jen kdyby cesta na vrchol a místa, kde se dalo stanovat, nebyla plná odpadků…

Členové TKPKL Víťa a Standa na Pastuchovývh skálách, před výstupem na Elbrus 5 642m.n.m

O tom, co obnáší si sám zorganizovat výstup na jeden ze sedmi nejvyšších vrcholů světa, tzv. 7 summits, někdy příště.

Reklama