Ve čtvrtek se konala v pražské Lucerně premiéra celovečerního filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště. 

 

Na své publikum se přišel podívat kromě režiséra Vladimíra Morávka i Miroslav Donutil, který si ve filmu zahrál vedlejší roli poněkud despotického otce. Jeho herecký výkon, stejně jako například ve filmu Pelíšky, byl vynikající.

 

Miroslav Donutil alias pan Hrubeš starší, je člověk velmi nešťastný a dosti svérázným způsobem terorizuje okolí. Paní Hrubešová (Iva Janžurová) ztvárňuje roli křehké, submisivní a nervově labilní manželky.

Jejich syn Václav (Jan Budař) pracuje jako svědomitý revizor a poté co ho vyhodí otec z domu, stěhuje se ke svému zaostalejšímu kamarádovi Pepíkovi (Richard Krajčo). Ten je nezaměstnaný a jeho jediným koníčkem je hudba Hany Zagorové, kterou bezmezně obdivuje.

 

Nerozlučná dvojice Hrubeš a Mareš žijí ve společné domácnosti jednotvárným způsobem. Jejich přátelství však narušuje zapeklitý vztah obou mladíků k prostitutce Ireně.

 

Irena 

 

Do jejich už tak „zpackaného“ života vstoupí ambiciózní režisér, který prostřednictvím tří falešných mnichů, Hrubešovi namluví, že je převtělením lámy. Hrubeš se do své nové role dostává velmi rychle a odchází ze svého dosavadního zaměstnání. Mění svůj fyzický vzhled a studuje duchovní nauky. Že tu platí zásada, kážeš vodu, piješ víno, je pro Hrubeše příznačné.  Pro svůj „sen“ opouští i svého kamaráda a chystá se do Tibetu.

 

Vašek Hrubeš 

 

Po té co zjistí, že vše byla pouze hra a jednalo se o podvod, uvědomí si, že opustil toho, kterého měl rád.

Navrací se zpět do jejich společné chaloupky, ale Mareš páchá sebevraždu. Ovšem velmi kuriózním způsobem.

 

 

Pepa Mareš

  

Poněkud nečekaný spád, který nemá happy end je bravurním zakončením vtipného příběhu dvou přátel, kteří hledají lásku, lepší práci i pochopení ostatních.

 

Na scéně se také objevují známé i méně známé celebrity například jako Ester Kočičková, Lucie Bílá, Karel Gott, Hana Zagorová, Michael Kocáb, Marta Issová, Aleš Juchelka apod.

Co chtěl básník těmito umělci říci , ponecháme na soudu samotného diváka.

 

Pokud se chcete opravdu pobavit, zasmát se a odejít z kina s úsměvem na rtech, doporučujeme shlédnout tento film.

 

Režie: Vladimír Morávek

Scénář: Jan Budař a Vladimír Morávek

Hudba: Jan Budař

 

Vladimír Morávek v Lucerně

 

Stránky filmu www.hrubesamares.cz

Reklama