Produkce Star Wars: Epizody III Pomsty Sithů probíhala postupně po celém světě. Je prakticky vyloučeno určit přesně, kdy začala produkce Hvězdných válek: Epizody III – Pomsty Sithů. Z mnoha hledisek se jedná o film, který byl připravován téměř 30 let, protože George Lucas poprvé načrtnul své náměty na ságu rodiny Skywalkerů, příběh, který se odehrával za bouřlivé války zuřící ve vzdálené galaxii.

Hlavní natáčení začalo ve Fox Studiích v Austrálii v Sydney, New South Wales v 8:07 ráno, 30. června 2003, kdy se scénárista - režisér Lucas, producent Rick McCallum a dva herci Epizody III - Hayden Christensen a Ewan McGregor - sešli s R2-D2 a se štábem ( více než 100 lidí) k prvnímu natáčecímu dni. "Epizoda III probíhala pozoruhodně hladce a její produkce byla skutečná radost," říká McCallum. "Původní natáčení trvalo 55 dní, což je standard pro natáčení Hvězdných válek, a mnohem kratší než délka natáčení většiny velkofilmů.

To je díky Georgeovi a díky profesionalitě našich herců a členů filmového štábu. Meli jsme velké štěstí, protože všechno šlo jako na drátku." Kromě studií v Austrálii a ve Spojeném království, byl film natáčen v Číně, v Thajsku, ve Švýcarsku a v Tunisku - čímž bylo dosaženo vytvoření nových planet, které v Pomstě Sithů uvidíme.

Filmový štáb se také vydal v roce 2002 do Itálie, aby splnil napínavý ale nebezpečný úkol: natočit efektní výbuch sicilské sopky Etny. Natáčení bylo pouhým začátkem procesu převedení Pomsty Sithů na plátno. Lucasův jedinečný styl spočívá v použití scénáře jen jako plánů na natočení filmu, který si představuje. Vysvětluje, "scénář, podle kterého začneme točit se velmi liší od filmu, který diváci uvidí. Když se dívám na scénu, která se odehrává na plátně, dostanu často nové nápady jak vyprávět tento příběh, a jsem schopen to dát dohromady v průběhu střihání a přetáčení. Tak mě opravdu baví natáčet film," říká.

"Začnu "obvyklým" střihem a postprodukcí a dotáhnu to do extrému." Pomocný střihač Ben Burtt a také filmový zvukař, říká, že Lucasův neortodoxní produkční styl filmům prospívá. Filmy Hvězdné války neodmítají současné stylistické techniky," říká Burtt. Vypadají víc jako filmy z třicátých a čtyřicátých let minulého století Paradoxně, proces, kterým jsme dosáhli klasický způsob vyprávění je netradiční. George rozláme filmy na kousky a pak je skládá dohromady , neboť se začíná dívat na to co nashromáždil. Je to skoro jako dávat dohromady animovaný film, protože ten proces je tak proměnlivý.

" Postprodukce probíhala koncem léta v Shepperton Studios v Anglii - 11 dní. (Dříve téhož roku probíhalo natáčení Wookiů v akci, v Sydney.) Produkce se v lednu 2005 přesunula do Elstree Studií v Borehamwoodu, v Anglii. Hayden Christensen vystupoval v posledního záběru filmu: zběsilém úprku po lávce. Když Lucas tiše prohlásil filmovému štábu, "Stop - balíme to", natočily kamery poslední záběr Hvězdných válek.

Náhodně se tak stalo v Ateliéru 8 v Elstree , na stejném místě, kde Lucas v roce 1976 natáčení filmu Nová naděje začínal. "Kruh se uzavřel," říká McCallum. "George z toho měl opravdu radost."

Reklama