Nástup na střední školu

Naše děti vyšly základní školu a chystají se od září do nového prostředí, nového kolektivu, nové školy. Začíná pro ně další část jejich života. Na středních školách se většinou vytváří nejpevnější přátelství, i když na to mají jen poměrně krátkou dobu. Jen čtyři roky. Na učilištích tři.

 

Studenti se tu už nedělí podle oblíbenosti a neoblíbenosti jako na základní škole, ale většinou podle majetnosti rodiny. Majetek hraje mezi studenty na střední škole velkou roli. Hodně se začíná hrát na to, kdo má lepší značkové oblečení, kdo má lepší mobil a podobně. Ti, kteří to berou hodně vážně, se seskupí do jedné skupinky a tvoří „tu lepší sortu“ kolektivu. Ostatní si na to příliš nehrají a baví se spolu úplně normálně i bez značkového oblečení. S marnivostí se stejně daleko nedojde.

 

Střední škola je velký krok k dospělosti. Vždyť také končí zkouškou, které se tak říká. I když je to asi spíše jen nadsázka. Pro studenty je to hrůzná představa v dáli, ale obavy mají hodně zbytečné. Maturitní zkouška je spíše fraška, kterou si chtějí všichni rychle odbít, aby to měli za sebou. Kantoři nemají v zájmu tam studenta příliš dusit, protože se s ním nechtějí v září opět otravovat. I z největších nepřátelských profesorů, kteří vás během celých čtyř let potápěli, vám tam nečekaně podají pomocnou ruku.

 

Je zbytečné zbytečně žáky v devítce děsit tím, jak budou na ně na střední škole drsní a nebudou na ně tak hodní a shovívaví jako byli milovaní učitelé ze základní školy. Není to pravda. Jediným rozdílem většinou bývá jen to, že profesoři studentům vykaní a přistupují k nim jako k dospělým a ne jako k malým dětem. I když formálnost jim taky dlouho nevydrží a po nějaké době začnou svým studentům tykat. Někdy s nimi i zajdou do hospody a rádi se s nimi sblíží. Proč si komplikovat vztahy na svém pracovišti? Proč zošklivovat výuku studentům?

 

Je pravda, že se i mezi kantory i mezi studenty najdou výjimky a ti si budou dělat ze středoškolského života peklo. Ale to je všude a musí se s tím počítat. Hlavně by bylo zbytečné budoucí studenty stresovat kvůli začátkům na škole. Není to zas takový rozdíl od druhého stupně na základní škole. Je pravda, že se jim mohou o něco zhoršit známky, než si zvyknou na středoškolský systém a větší přísnost známkování. Ale zas takový rozdíl to není. Brzy se otrkají, zapadnou do kolektivu a vše se vrátí do normálu. U někoho to trvá pár měsíců, i někoho půl roku a někdo se protlouká celý první ročník. Je to individuální. Důležité je nic nepodceňovat a raději v prváku zabrat trošku víc. Pak už to byla hračka.

 

Přechod na vysokou školu

Při výběru vysoké školy bychom se měli rozhodnout, zda budeme preferovat studium bakalářské na tři roky a pak popřípadě pokračovat dál dvouletým magisterským studiem nebo zda využijeme možnost ještě některých vysokých škol, které stále nabízejí celé pětileté magisterské studium. Nyní už je také velký výběr soukromých škol. Jednou z vůbec nejdražších soukromých škol v České republice je Soukromá vysoká škola Jaroslava Škvoreckého, kde vás jen jeden semestr bude stát 30 000 – 40 000 Kč.

Studenti na vysoké se často rychle naučí, že některé přednášky je zbytečné navštěvovat a nechají si to na samostudium ze skript až na zkouškové období. Když takto vynechají polovinu docházky, tak jim zbývá spoustu času na další aktivity. Většinou se rozhodnou věnovat tento čas různému přivydělávání a podobně. Pro vysokoškoláky už je pracovních nabídek poměrně dost.

Na naší vysoké škole v Brně se dá poměrně snadno odstudovat celý semestr jen díky internetu, kam si studenti zveřejňují přednášky a zápisky ze cvičení. Takže když jste náhodou nemohli nebo nechtěli jít do školy, tak jste si to prostě jen večer stáhli. Následně využijete konzultačních hodin u vyučujícího, když něčemu nerozumíte, a máte odstudováno.

 

Na co by však studenti neměli zapomínat je, že by si už od prváku, v případě tříletého studia, měli začít rozmýšlet, o čem by chtěli psát bakalářskou práci, protože jde zde více studentů a tudíž větší konkurence a boj o vedoucího práce. Nejlepší školitelé jsou totiž většinou rychle zabrani a zamlouvají si je studenti třeba i dva roky dopředu (aspoň u nás to tak fungovalo). A vždy je pohodlnější si vymyslet vlastní téma bakalářské práce a domluvit se na patřičném ústavu na fakultě, než čekat, jaká témata se začátkem třeťáku vypíší a co na ně zbude.

I když je pravda, že na magisterských studiích takový tlak na diplomové práce není a studenti mají více času na výběr tématu a vybrání školitele.

 

A co se týče zkoušek... To je nejnáročnější období na vysoké škole, ale dá se zvládnout. Nejdůležitější je si co nejvíce zkoušek napsat do předtermínu a využívat první termíny. To jsou většinou kantoři shovívavější a nemají zkoušená témata oposlouchané. A když to nevyjde, jsou ještě dvě možnosti.

 

Slovo závěrem...

Studenti by se opravdu neměli obávat změny školy a kolektivu. Všechno jim půjde lépe v klidu a beze strachu. Nejlepší je se většinou optat starších studentů na škole, kteří je provedou tím, co je během studijních let čeká. Oni už jsou většinou otřepaní a berou už všechno s větším klidem, což je pro vyjukaného nováčka to nejlepší.