Slovo učení máme jaksi automaticky spojeno se školou. Ale dítě se samozřejmě učí už mnohem dřív. A tím nemíním přípravu předškolní, ale učení se ve smyslu zvládání života. Jedinec se vlastně učí už v lůně matky - učí se, kdy a ve spojení s jakými podněty je maminka klidná a neklidná, může se, pokud maminka zažívá v těhotenství hodně stresu, naučit reagovat na některé podněty úzkostně, nebo se naopak naučí uklidnit se při pravidelném a vyrovnaném tepu mateřského srdce. Sotva se narodíš, už ti šavli kovou, zpívá se v jedné hezké lidové písničce. A když ne šavli, tak alespoň povahu. Kovou a formujou, od prvního nadechnutí se. Ale tenhle seriál je věnován především škole a dítkům školou povinným a tak se zaměříme na učení se v užším slova smyslu - na učení se školní.
Lenin a biflování
Učit se, učit se, učit se, pravil jistý, dnes nepopulární klasik. Jak se však učit, o tom se už nezmínil. V pojetí některých učitelů starší generace zřejmě mínil nekonečné ,,biflování" ú
Šamanské rituály
Jedním z důležitých faktorů úspěšného učení se je nálada - emoce. Je proto optimální, aby dítě, hlavně doma, mělo na učení ,,svoje" místo, koutek, kde se bude cítit pohodlně a příjemně. Pokud ho to příliš nerozptyluje, může si pustit i hudbu, lépe beze slov, přehluší se tak rušivé podněty zvenčí. Nesmí být puštěna příliš nahlas, ale ani ne moc potichu, aby malý žáček ,,nešpicoval" uši. Je také dobré učit se na stejném místě. Nejlepší je z přípravy na učení udělat takový malý rituál, který dítěti pomůže soustředit se a uvolnit, naladit mozek na přijímání nových informací. Důležitý je taky dostatek světla a čerstvého vzduchu a klid.
Hlavní je mít proč
Vůle je těžce zkoušená a nezbytná složka učení se. Mnohokrát máme pocit, že musíme dítě k učení přinutit. Lepší je ale postupovat po malých krůčcích. Předložit učení jako zajímavou hru. Nechte dítě učit se třeba krátce, ale pravidelně, nejlépe v denním období, kdy je nejaktivnější. Látku si pak může zopakovat před spaním, lépe si ji tak zapamatuje. Nebojte se dítě odměnit. Když se chvíli učí, vezměte ho pak na procházku, nechte ho jít s kamarády, nebo hrát si s oblíbenou hračkou. Pohyb je sice lepší, ale můžete nechat žáčka i podívat se na oblíbený film nebo mu uvařit něco, co má rád.
Naučte děti psát si taháky!
Co se v mládí naučíš...
Thorndikeovy výzkumy ukázaly, že schopnost učit se dosahuje vrcholu kolem dvacátého roku. Takže když prvňáčkovi učení nejde, nic není ztraceno. Nezapomeňte, že opakování je matka moudrosti a že je nejlepší zopakovat si látku vyslechnutou ráno ještě týž den večer, protože křivka zapomínání zpočátku strmě klesá - tedy člověk zapomene nejvíc informací několik hodin po jejich vyslechnutí. Zkuste děti naučit, ať si látku představují vizuálně, jako obrázky, nebo třeba filmy. Nebo ať si ji vypráví jako pohádku. Pomozte jim spojit nové
Jak se Vám nejlépe učí? Jste spíš akustický typ - tj. nejlíp si zapamatujete to, co slyšíte, nebo vizuální - nejraději si informace čtete, nebo Vám vyhovuje si věci "osahat" a nebo je potřebujete hlavně ,,pochopit"? Jak jste se ve škole učila? Jak se učí Vaše děti?
archivní článek
Nový komentář