„Domácí“ samostatná pracovna
Kde vytvořit pracovní kout? Záleží zcela na vašem rozhodnutí! Ložnice či obývák se ale zpravidla stávají nejvhodnějšími kandidáty. Nyní zbývá zamyslet se nad tím, jak chcete, aby váš pracovní kout vypadal.
Při jeho zařizování si uvědomte, že nevytváříte kopii běžné kanceláře, ale že si budujete prostředí, ve kterém byste se měli cítit co nejlépe a zároveň, abyste dokázali vzezřením místnosti kladně oslovit možnou návštěvu. Máte-li možnost, pořiďte si pracovní kout v blízkosti okna! Venkovní výhled výrazně uklidňuje a může i inspirovat.
Nábytek? Pro pracovní kout jsou prodávány přímo sestavy nábytku. Ty se pohybují ve velmi široké cenové relaci - od levných sestav až po drahé a luxusně vybavené. Ale přiznejme si, lepší je to zařídit dle svého. Jako stůl poslouží lamino deska, kterou vám uříznou např. v OBI a doma ji zabudujete od stěny ke stěně. Nebo použijte truhlářské kozy a ně přišroubejte libovolně velkou desku. Až budete vybírat pracovní stůl, zaměřte se především na jeho výšku a případnou možnost její regulace. Výška stolu by měla být taková, aby sedící člověk měl úhel předloktí roven 90 º. Pokud byste měli stůl položený níž, tak vás později neminou kulatá záda. Je-li výš, dochází k přetížení krční páteře a ramenních pletenců. Značnou pozornost věnujte také ergonomii židle!
Při práci byste neměli pociťovat stres, proto slaďte materiály – nejlépe přírodní s výraznou strukturou dřeva kombinované s bílou barvou. Dejte si záležet, aby ladily všechny doplňky – boxy, krabičky, stojánky – pořídíte je za pár korun. Zkuste mít aspoň trochu čistý stůl – zásuvkový kontejner nebo pevné kartonové krabice pomohou uložit vše co se nemusí povalovat na povrchu. Zapomínáte? Umístěte si nad stůl nástěnku a můžete na ni lepit a lepit a lepit papírky s poznámkami, snad se v nich vyznáte.
Neobvyklé pracoviště? Stačí malý kout. Vytáhněte nebo v bazaru kupte starý stůl se zajímavou konstrukcí a pořiďte si k němu stoličku, kterou bude možné zasunout pod desku, aby nepřekážela. Potřebné věci se vejdou do kufříků nebo spolehlivých krabic zpevněných ocelovými rohy. A co obývací pokoj? Pracovat v samém srdci domácnosti zvládne jen žena. Muž se dívá na televizi, čte si nebo hovoří. Ale my zvládneme vše najednou, jen přitom ještě upleteme šálu nebo zpracujeme daňové přiznání. Třeba se vám poštěstí zdědit starý zásuvkový stůl po dědovi. Pokud se zásuvek nedostává – úložné boxy z hliníku nebo tmavého plastu to vyřeší. Větší originalitu zajistí plechové boxy na nářadí, které koupíte za stovku v železářství.
Rozhodněte se, jaký styl se vám líbí a podle toho uzpůsobte celek! Vytvořte si takové pracovní prostředí, kde vám bude dobře a které se stane vaším útočištěm.
Máte doma pracovnu nebo pracovní kout?
Jak je zařízený?
Dáváte přednost „klasické kanceláři“?
Nebo máte originální pracoviště?
Napište mi!
Nový komentář
Komentáře
Manželovi jsem říkala, že už si nutně musí pořídit nový pracovní stůl do jeho pracovny že to nejde tak, aby si půjčoval od dětí jejich psací stůl, který mají na domácí úkoly. Žít na hromádce to už máme za sebou, teď jsme rodina a mění se nám uspořádání hodnot.
My jsme si stavěli vlastní dům a při jeho plánování jsem si dala požadavek, že tam chci mít pracovnu :-D Každá žena by měla mít v domě místnost, kam se může schovat před zbytkem rodiny :-D . Já mám pracovnu ale opravdu i pro práci. Není to tak jen moje zašívárna :-D Sice tam mám jen stůl , židli, počítač a pár dalších drobností, ale já k práci nic víc nepotřebuji, tak mi přišlo zbytečné si tam pořizovat něco, z čeho budu jen otírat prach.