Může se stát, že budete nuceni řešit toto ožehavé téma. Místa málo, omezené finanční možnosti či jiné důvody, které vás donutí přemýšlet, zda si dopřát luxus vany či luxus sprchového koutu.

Zdaleka už dnes neplatí, že sprchový kout pro invalidy a důchodce a vanu pro zdravé, mladé a pohyblivé.

Moderní trendy přejí stejně vanám jako sprchovým koutům.

 

SPRCHOVÝ KOUT

Sprchový kout není dávno jen místem rychlého osvěžení. Některé jsou vybaveny masážními tryskami, které můžeme ovládat od jemného proudu po silný masážní, a to je báječný relaxační zážitek.

Instalace masážního panelu není složitá, stačí, pokud je za panelem přívod studené a teplé vody. Některé panely vyžadují i přívod elektrického proudu pro speciální osvětlení či elektronické ovládání. Pro správnou masážní funkci je třeba mít tlak vody za chodu alespoň 3 bar, nebo si pořídit speciální sprchové koncovky.

 

Skleněná krása

Prosklené či průhledné plastové stěny sprchový kout buď zcela uzavírají, nebo nechávají vstupní část volnou. Pro náročné jsou k dostání i barevně dekorované zástěny, které vypadají jako malé umělecké dílo.

 

Doplňky

Doplňky ke sprchovým koutkům už nejsou jen nevzhledná nemocniční madla a plastová sedátka. Sedátko zůstává stále velmi žádané, ale vybírat můžete třeba z barevných plastových sedátek nejrůznějších tvarů, či dokonce samostatné stoličky. Do malých koutů jsou vhodná rohová sedátka. Dále si můžeme pořídit nejrůznější poličky a držáky na ručníky nadčasových designů.

 

Sprchové vaničky

Jsou k dostání v různých hloubkách i povrchových úpravách. Volit lze i protiskluzovou, ta je však náročnější na běžnou údržbu. Naopak výborná je vanička s protišpinící úpravou, která údržbu naopak velmi usnadňuje. Nejlevnější jsou smaltované vaničky, dražší jsou akrylátové, z litého mramoru a keramické, které jsou tvrdé a odolné proti poškrábání.

Standardní rozměry sprchových vaniček jsou 80x80 cm a 90x90 cm.

Některé vaničky jsou samonosné, což znamená, že při jejich instalaci nemusíte nic zdít a dělat si doma nepořádek. Stačí jen nalepit silikonovým tmelem na dokonale tvarovaný polyuretanový nosič, laicky řečeno je to takový dokonalý výlisek vaničky v nosiči, zpevněný skelnou rohoží.

Některé lité a velmi nízké vaničky (výška 3 cm) je možné lepit přímo na podlahu.

Cena? Běžné kolem 10.–20.000 Kč, ty luxusnější i za 150.000 Kč.

 

VANA

Považujete-li vanu za nejdůležitější součást svého života, pak i vy si nebudete moci v záplavě nabídky vybrat. Ve vaně plné voňavé pěny se dá nádherně relaxovat, a to sprcha prostě nenahradí. Vany jsou k dostání v různých klasických i rohových provedeních, navíc jsou příjemně až téměř anatomicky tvarovány, takže se tím snižuje spotřeba vody. Zajímavé jsou tzv. asymetrické vany či extrémně krátké vany, které jsou řešením pro malé panelákové koupelny. Do některých vybraných van lze podle přání zákazníka namontovat hydromasážní systémy či je dovybavovat nejrůznějšími doplňky. Navíc některé vany mají automatickou desinfekci masážních trysek, a to jak chemickou, tak i ionizací, a do perličkové lázně pouští již ohřátý vzduch.

Dokonalý pocit tepla vám umožní i vany, které mají funkci připouštění teplejší vody kolem oblasti zad, kdy je zároveň chladnější voda od nohou přiměřeně odpouštěna odtokem a přepadem.

 

A také existují vanové zástěny, které spojí výhody vanové pohody a bezpečného sprchování bez kolem rozstříkané vody.

Stejně tak můžete šetřit uši sousedů, pokud si pořídíte vanu, která má speciální protihlukovou úpravu, takže voda padající na dno vany nebude způsobovat velký hluk a chvění. Navíc izolaci tvoří polyuretanová pěna, která má výborné tepelně-izolační vlastnosti, takže voda v ní tak rychle nechladne. Tyto vany jsou však zhruba o 40 % těžší než klasické akrylátové vany.

 

Atypické, vejčité či srdčité vany

Pro náročné zákazníky a větší koupelny jsou určeny vany nejrůznějších tvarů, třeba vajíčka nebo srdce. V některých vanách určených pro dva je zabudována kromě hydromasážních trysek i tzv. chromoterapie, což je léčba barevným světlem, zde se prolínají červená, žlutá, zelená a modrá, barvy jsou součástí podhladinového osvětlení a takový zážitek rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Zlatá střední cesta – minivana v koutě

Zejména pro malé koupelny je zajímavým řešením tzv. „zkrácený“ sprchový kout vyráběný speciálně pro hluboké sedací vaničky, které tak tvoří minivany. Výška vaničky bývá 42 cm, ovšem malé dítě se v ní může pohodlně vykoupat.

Běžné vany jsou k dostání od 3.–5.000 Kč, ty luxusnější i za několik desítek tisíc Kč.

 

A perlička na závěr - protišpinící úprava

Nejen u umyvadel, klozetů a bidetů, ale i u sanitárních obkladů někteří výrobci nabízejí speciální úpravu, která snižuje ulpívání nečistot.

Princip vychází z toho, že nečistoty se drží v mikropórech na povrchu materiálu, a proto je materiál doveden k dokonalé hladkosti, například vypalováním speciální vrstvy při teplotách až 300 °C.

Na této hladké stěně třeba zubní pasta hladce sjede do odpadu, drží se zde méně i vodní kámen.

 

Tato úprava se provádí většinou na přání zákazníka a zvedá cenu výrobku řádově o stokoruny až tisícikoruny.

O tyto povrchy se pečuje pouze vlhkým hadříkem, jakékoliv drhnutí či používání písku je zakázáno, protože by se tím poškodila cenná ochranná vrstva.

Ostatně zákaz abrazivních čisticích prostředků platí i pro smaltované a akrylátové vany.

 

Ideální je samozřejmě velká koupelna, kam se pohodlně vejde jak sprchový kout ke každodenní hygienické očistě, tak i vana, která je příjemnou společnicí pro relaxaci, svíčky a šampaňské. A opravdu nároční zákazníci si mohou pořídit vanu pro dva, kam se vejde až 200 l vody, a to opravdu není pro každodenní použití.

 

Zdroje:

www.ravak.cz

katalog Ravak Collection

katalog Siko koupelny