Ať chceme nebo ne, jsme součástí přírody. A před mocnými přírodními silami se „neschováme“ ani mezi čtyřmi stěnami svého bytu. Ale proč bychom se vlastně schovávali, když s nimi můžeme žít v souladu nebo jich můžeme dokonce využít ve svůj prospěch? Jak to udělat nám poodhalí čínské učení feng shui - vítr a voda. Dá nám odpovědi na otázky, proč se někde cítíme dobře a jinde naopak hůř, aniž bychom pro to měli racionální vysvětlení. Naše pocity ovlivňuje proudění energie (chi) a tato energie podle feng shui působí na náš osud i zdraví.


Možná vám to připadá nadnesené, ale uvědomte si, že ve svém bytě trávíte spoustu času. Proto se vyplatí zamyslet se nad tím, jestli by některá pravidla nestála za zkoušku. Co když si možná po dlouhé době konečně odpočinete, v klidu najíte nebo se dobře vyspíte?

Pojďme se projít nejdůležitějšími místnostmi v bytě a připomenout si pár základních pravidel feng shui.

Obývací pokoj
Podle zásad feng shui je nejdůležitější promyslet, kam umístíme sedací soupravu. Vždy by měla stát u stěny, abyste měli při sezení krytá záda a viděli na dveře. Pak se byť jen teoreticky vyhnete zranitelnosti zezadu a dostaví se pocit bezpečí. Energie proudí vždy ode dveří k oknu a sezení by jí nikdy nemělo stát v cestě. Ideální je umístění do klidové zóny.

Vhodné barvy a doplňky: Pro zachování harmonie jsou ideální světlé barvy velkých ploch (bílá, béžová, světle šedá, bílá káva) a pokud možno přírodní materiály (dřevo, ratan, bavlna, len).
Důležitou roli hrají v místnosti rostliny. Postavíte-li je před okna, zabráníte velkému úbytku energie.

Jídelna
Prostor nebo kout určený pro stolování by měl být světlý a dobře větratelný. Ideální stůl je oválný nebo kulatý, tyto tvary podporují komunikaci a zajišťují optimální rozložení energií v místnosti. Pozor na rozkládací stoly, štěrbina v desce zhoršuje náladu stolujících. Můžete tomu zabránit ubrusem. Stůl by neměl být situován v proudu energie chi, tedy v přímé lince mezi oknem a dveřmi.
Vhodné barvy a doplňky: Pohodové atmosféře napomohou teplé odstíny béžové, hnědé a zelené. Aktivující účinek energie chi a pozitivní vliv mají čerstvé květiny, (asi ne příliš aromatické) svícny a dokonce zrcadlo. Podle feng shui zrcadlo umístěné tak, aby odráželo prostřený stůl, znásobuje bohatství domu. To je milé, že?

Ložnice
Umístění postele je nutné podřídit poloze dveří a oken. Měla by být umístěna tak, abyste nespali v energetickém průvanu, nejlépe u zdi pro pocit bezpečí. Teď si asi mnohá z vás, včetně mě, posteskne, že ložnice bývají většinou tak malé, že nám moc možností k „šíbování“ neposkytují.
Ale i tady existuje optimální řešení. Na dobu spánku stáhněte žaluzie či rolety, které proudění energie zamezí.
V místnosti, kde spíte, by neměla být televize, protože vyzařuje elektromagnetické pole, které narušuje spánek. Ze stejného důvodu neumísťujte poblíž hlavy radiobudíky a halogenové lampy. Negativní vliv na klidný spánek má bohužel i zrcadlo. Odráží energii zpět a to nás nevědomky zneklidňuje.
Vhodné barvy a doplňky: Ideálními barvami jsou krémově bílá, zelená a modrá. Vhodné jsou i světlé odstíny broskvové a fuchsiové.
Místo zrcadel ozdobte stěny obrazy, které na vás budou pozitivně působit.
Partnerskou rovnováhu podpoříte nočními stolky po stranách postele.
Kdo by to byl řekl.

Na závěr se zastavíme v koupelně.
V současnosti je poměrně rozšířené umístit do koupelny i WC, což je podle feng shui velká chyba, zvláště je-li záchodová mísa nainstalována vedle vany. Ideální je oddělená místnost. Pokud  už to máte doma takto řešené, pokuste se je od sebe oddělit nějakou příčkou. Umyvadla by se neměla umísťovat proti dveřím, hlavně proto, že nemáte při mytí krytá záda a zrcadla, jež nad nimi obvykle bývají, odrážejí energii, která mizí zpátky dveřmi. Já vím, ono se lehce řekne, většinou máte dispozice dané a těžko je změníte.
Pokusme se tedy vyladit tuto místnůstku alespoň vhodnými barvami a doplňky: Do koupelny jsou ideální všechny odstíny vody od blankytné, přes azurovou až po tyrkysovou.Máte-li to štěstí, že vlastníte koupelnu s oknem, opatřete ho stahovací roletou nebo žaluzií a využijte dobrých podmínek pro pěstování vlhkomilných rostlin.
Místnost bez oken prosvětlete teplým světlem (nepoužívejte zářivku) a světlým nábytkem.

Tak co, milé ženy-in, jak se vám líbí pravidla feng-shui?
Nezjistily jste náhodou, že už podle nich dávno žijete, aniž si to uvědomujete?
Patrně patříte mezi citlivější osoby, které se řídí přirozeným instinktem.
Pak se vám musí bydlet dobře.
A vy, co máte „mezery“, a přesto vás něco z učení feng shui zaujalo, zkuste si doma hru „škatulata hejbejte se“, za pokus to stojí, ne?
archivní článek