Naposledy jste asi o Kodani slyšeli koncem minulého roku, kdy se tam řešily podmínky přijímání nových členů do EU. Teď ale pojďme navštívit tohle severské město ne s tváří zachmuřenou starostmi jako političtí vyjednávači, ale s otevřenýma očima a srdcem jako turisté. Kodaň poněkud skromně a nenápadně figuruje na seznamu evropských hlavních měst. Nemá Eiffelovku jako Paříž, nemá Big Ben jako Londýn ani Hradčana jako Praha. Zato vás dostane neuvěřitelně příjemnou atmosférou poklidu a radosti ze života… A nějakou tu pozoruhodnost přece jen Kodaň taky má. :-) Například malou mořskou vílu.
Tahle drobná „ani dívka, ani ryba“ je symbolem města od roku 1912 a její autor se nenechal inspirovat ničím jiným než pohádkou jedné z největších osobností dánské kultury, Hanse Christiana Andersena. Řeklo by se, že sochy mají klidný život, o téhle se to ale říct nedá. Během svého „života“ už dvakrát přišla o hlavu a jednou o ruku. Kdoví, proč vandalům tolik ležela v žaludku, pravda ale je, že symbol hlavního města u domácích mnoho respektu nemá. Když jsem se jedné z Kodaňanek ptala, na co určitě se mám jít ve městě podívat, tak můj dotaz otočila a odpověděla, že k vidění je toho spousta, ale ať rozhodně vynechám sochu malé mořské víly. Že na ní není nic ke koukání, že je malá a daleko od centra, takže leda ztratím čas… Vílu jsem nakonec stejně viděla, a to z paluby člunu, ve kterém jsem absolvovala projížďku po kanálech a přístavu. Byla malá a daleko od centra. :-)
Co je však pro Kodaň, ale vlastně i pro celé Dánsko mnohem typičtější než víla, to jsou cyklisté. Na kole tu jezdí úplně všichni. Děti, studenti, ženy v domácnosti, úředníci, sekretářky, ředitelé, babičky… A je třeba říct, že město jim nabízí neuvěřitelně hustou a dokonalou spleť cyklistických stezek, které jsou dostatečně široké (však je na nich taky provoz!), bezpečné a přehledné. Cyklista je ve městě pán a nemusí se bát řítících se automobilů, jako třeba v Praze. A to ne, že by v Kodani auta nejezdila…
Kodaň je město s královskou minulostí i současností, proto zde najdete monumentální církevní i světské památky, královské zahrady a muzea prezentující uměleckou minulost a současnost země. Pokud se budete po městě dopravovat MHD a koupíte si speciální „Kodaňskou kartu“, získáte jako bonus slevy nebo dokonce volné vstupy do stovek stánků kultury a zábavy. Včetně zábavního parku Tivoli, královského sídla Christiansborg, zoologické zahrady nebo třeba slavného pivovaru Carlsberg. Slevu dostanete i na okružní hodinovou plavbu kodaňskými kanály, kterou vřele doporučuju. Čluny vyplouvají každou půlhodinu z přístaviště v Nyhavenu, mimochodem jedné z nejkrásnějších částí města. A pokud vám ještě zbyde čas, zajděte se podívat do Christianie. Tahle hippícká komunita je už přes třicet let součástí města, dříve více méně trpěnou, dneska už stoprocentně akceptovanou. Do městečka ve městě, kde si můžete koupit lehké drogy, různé cetky a tretky, cédéčka nebo nějaký trochu ulítlý obleček, dát si kafe nebo něco malého k jídlu, zahrát si kulečník nebo se jen tak poflakovat, se můžete vypravit buď sami, nebo se skupinou a průvodcem. Místní sice zvědavé turisty docela v pohodě snesou, ale jen za určitých podmínek, například je zde zakázáno fotografovat.

Víc o hlavním městě Dánska najdete například na této internetové stránce.