Už je to pár let, co proběhla olympiáda v Barceloně. Byl tam tenkrát úžasný zahajovací ceremoniál – něco úplně nového. Nebo vlastně starého? Po průvodu sportovců totiž ovládli olympijský ovál artisti, akrobati, kejklíři, žongléři – prostě komedianti. To bylo poprvé, kdy jsem je viděla jinak než v historických filmech, kde sloužívají jako atmosférotvorný prvek. Můj otec při sledování řečeného přenosu ožil vzpomínkou na mládí, protože tvrdil, že v dobách jeho dětství – je ročník 1933 – byly žonglovací hračky a žonglérské dovednosti docela v kursu, zvláště mezi nemajetnými dětmi.
Jak to bylo se žonglováním v historii? Je známo už ze starověku, zmínky o něm zaznamenáváme u starých Egypťanů, Řeků i Římanů. Ale ve starověku se žonglovalo nejen v Evropě, ještě starší zmínky pocházejí z Číny, kde však žonglování bylo nejen zábavou, ale též prostředkem k posílení koncentrace. Po pádu Říma upadli v Evropě žongléři ve všeobecnou nemilost a jejich oblibu zaznamenává až doba renesance. Vesměs bylo však žonglování v naší západní kultuře pojímáno jako lidová zábava a její provozovatelé byli tradičně spíše opovrhování.
Nový prvek vnáší konec dvacátého století – je to období prolínání nejrůznějších stylů, slučování neslučitelného a zasazování věcí a jevů do nových souvislostí. V rámci návratů a štrachání v minulosti je na světlo vytaženo i žonglování. Ne už jako obživa chudých kočovných komediantů, ale jako nový, alternativní sportovně-zábavný trend. V západní Evropě a v USA v posledních deseti letech probíhá opravdová renesance žonglování. Žonglování, především žonglování a tanec s ohněm, se stává nedílnou součástí alternativních kultur a několikrát do roka se po celé Evropě konají žonglérské srazy a festivaly, vznikají žonglérské skupiny a divadla. Protože je tato činnost výtečnou hrou, zlepšuje koordinaci, soustředění, prostorovou orientaci a rozvíjí spolupráci mezi mozkovými hemisférami, žongluje také stále více managerů a lidí, jejichž práce je riziková a nese s sebou velkou odpovědnost. Díky nutnosti jednobodového soustředění se žonglování používá i jako pomůcka pro relaxaci, meditaci a terapii.
Pokud byste se do žonglování chtěli pustit nebo o ně mají zájem vaše děti, vězte, že žonglování je bohužel zábavou, která vás nepřijde zrovna lacino, na rozdíl od dob našich babiček, kdy si děti hrály s jo-jo nebo vlčkem, protože to byly hračky levné, dřevěné, obyčejné. Jaké žonglovací pomůcky najdete na trhu, jaké dovednosti se s nimi provozují a na kolik vás to přijde?

Žonglovací potřeby:
Šátky: Lehoučké šátky, ideální pro nácvik žonglování se třemi předměty - jejich pomalý let umožňuje začátečníkům snáze pochopit princip balancování se třemi předměty.
Cena sady se třemi barevnými šátky je zhruba okolo 300 korun.

Žonglovací míčky: Základní pomůcka pro žonglování. Latexové, velurové, kožené, svítící, hořící, malé i větší, takové, co se neodrážejí od ruky, ale také pro žonglování o zem. Začíná se postupně, základ je žonglování se třemi, pak se přidává a přidává - kam až to jde.
Jejich cena se pohybuje podle značky, materiálu a schopnosti světelných a ohňových efektů cca od 50 korun do 400 za kus.

Žonglovací kruhy: Efektnější než míčky, ovládání však není o moc obtížnější. Vyhazují se postupně tak, aby při letu rotovaly. Velmi efektní jsou různobarevné kombinace. Rekord je v tuto chvíli žonglovat 14 kruhů.
Jejich cena se pohybuje podle značky, materiálu a schopnosti světelných a ohňových efektů cca od 120 do 250 korun za kus.

Žonglovací kužely: Jsou dostání v mnoha variantách, od kuželů s dřevěnou rukojetí, přes kombinované materiály, po celoplastové. Liší se rotačním efektem, váhou, délkou. Ovládání už vyžaduje značnou zručnost, protože kromě udržení kuželů ve vzduchu se musí žonglér soustředit na rotační pohyb kuželu tak, aby mu vždy dopadl držadlem do dlaně.
Jejich cena se pohybuje podle značky, materiálu a schopnosti světelných a ohňových efektů cca od 250 korun do 1200 za kus.

Diabolo: Jedna z nejstarších hraček, špulka zavěšená na provázku mezi hůlkami, malé velké, celoplastové, s prvky kovu, gumové - pomocí provázku se diabolo uvádí do rotace a následně se s ním dají provádět neuvěřitelné věci - od vyhazování a chytání až po manipulaci dvou diabol najednou.
Jejich cena se pohybuje podle značky, materiálu a schopnosti světelných a ohňových efektů cca od 300 korun do 2200 za cívku + 50 - 400 za šňůru, po které cívka běhá + 50 - 150 za vodící hůlky.

Devil sticks: Magická tyč v nepřeberném množství barevných variant - kónická hůlka je pomocí úderů vodících hůlek ze strany na stranu udržována ve vzduchu, je možné ji vyhazovat, chytat a rotovat ve všech směrech, obhazovat kolem těla a vymýšlet stále nové triky.
Jejich cena se pohybuje podle značky, materiálu a schopnosti světelných a ohňových efektů cca od 150 korun za do 1200, včetně ovládacích hůlek.

Flower Stick: Jiná varianta Devil sticku k dostání též v cestovní úpravě - díky pomalejšímu rotačnímu pohybu způsobenému třásněmi na koncích, umožňuje zvládnutí některých triků už po několika minutách nácviku.
Cena se pohybuje podle značky a materiálu okolo 300 korun, včetně ovládacích hůlek.

Ohnivé hračky: Maximálně efektní pomůcky, které především v noci umocňují zážitek ze žonglování nejen žonglérovi, ale také divákům, dotyk rituálu a magie. Existuje nepřeberné množství - ohnivé míčky, kužely, diabola, Devil sticky, tyče, švihadla. Pozor, žonglérovi, který svou pomůcku dostatečně nezvládl, hrozí téměř jistě popálení.

Chcete to všechno vidět na vlastní oči? Vydejte se na cestu do říše snů, za hranice známého vesmíru, vysoko nad hvězdy a planety, do říše fantazie, do středu plamene, hluboko do své duše..., jak to slibuje OFF Cirkus Party, která bude probíhat 17. a 18. ledna 2003 od 19.00 hodin v klubu Abaton, ul. Na Košince 8/Povltavská 2175, Praha 8.

Odborné informace jsme načerpali z http://www.zonglovani.cz, kde se kromě informací o žonglování a pomůckách můžete ponořit též do teoretického nácviku.
Hodně zručnosti, soustředění a trpělivosti přeje