Už vás také omrzelo to chladné a nevlídné počasí, které se vám snaží dostat ráno pod kabát, když jdete do práce? Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Kanárských ostrovech, můžete starosti s počasím klidně hodit za hlavu. Na ostrově Gran Canaria je momentálně přes den krásných 23 - 28 stupňů a ideální klima občas může pokazit akorát tak nějaký ten mrak, který zakryje slunce, či občas sílící vítr.
Dovolenou na Kanárech můžete strávit různě. Podél pobřeží jsou několikakilometrové písečné pláže, takže se můžete klidně válet a opalovat u moře a užívat si vcelku velkých vln. Pokud rádi nakupujete, tak stačí zajít někam do středu města. Tam najdete spoustu nákupních center, kde se můžete vyřádit do sytosti. Pokud nakupování neholdujete, doporučuji se těmto místům v rámci zachování zdraví zdaleka vyhnout :) A pokud vás ani jedna z těchto možnosti neláká, je na čase se začít zajímat o vnitrozemí.
Nejdříve je dobré se rozhodnout jaký druh dopravy se pro vámi plánovaný výlet bude hodit nejlépe. Jestli se chcete podívat na jedno konkrétní místo, je asi nejlepší zvolit autobus. Stačí si zajít někam do turistického informačního centra, kde vám řeknou odkud daný autobus jede a dají vám i kompletní přehled linek a míst kam autobusy jezdi. My jsme si například vybrali jako cíl malou vesničku v horách jménem Arteara. Moje obavy ohledně toho, jak poznáme, kde vystoupit, rozptýlil řidič místního autobusu tím, že když jsme zastavili na téměř úplně opuštěném místě (přeci jen jsem myslel, že vesnička zakreslená v mapě bude mít víc jak 10 baráčků :) ) a my jsme se pořád neměli k odchodu, tak za významně pozvednutého obočí ohlásil – tak, aby to slyšel celý autobus - "Arteara!". Potom, co jsme vystoupili, ještě chvíli čekal, jestli si to přeci jen nerozmyslíme (možná proto, že to byl poslední autobus, co ten den jel tímto směrem) a až pak zavřel dveře a odjel. Dál jsme se vydali pěšky kolem velbloudí a kozí farmy směrem do hor. Na rozdíl od rušného pobřeží jsme v horách nepotkali ani živáčka. Zpět jsme se dostali stopem, což je další možnost dopravy, která zde funguje stejné jako na celém světě.
Pokud si chcete udělat celodenní výlet a podívat se na víc vzdálenějších míst, stačí si zajít do jedné z mnoha autopůjčoven a pronajmout si nějaké auto na cestování. Pokud nejste nároční, vyjde vás auto na jeden den kolem 30 euro. Benzin vychází v přepočtu něco přes 15 korun. Cestování horami autem je o poznání příjemnější než autobusem (aspoň pro slabší povahy určitě) a záleží pouze na vašich řidičských schopnostech. Odměnou vám bude nádherný výhled na okolní hory a místy si můžete připadat, jako když se díváte na zem z letadla :) Autem se také nejsnáze dostanete na nejvyšší vrchol Gran Canarie Pico de las Nieves (až nad mraky), ze kterého je opravdu úchvatný rozhled a bez problému dohlédnete až na Tenerife. Na cesty ovšem doporučuji sehnat si o něco podrobnější mapu, protože jinak se občas kvůli absenci značení můžete ztratit. Na druhou stranu se pak ale podíváte do míst, kam byste normálně určitě nezajeli a uvidíte i ty úplně nejzapadlejší vesničky, osamělá údolí, atd. :)
Problém začne být, když se začne stmívat, protože potom se bloudění v nitru hor stává ještě zajímavějším. Pokud jste vysoko v horách, tak je cesta výborně značená a po zapnutí dálkových světel si připadáte, jako když jedete po rozsvícené letištní přistávací dráze. Až na ty zatáčky :). Směrem k nižším polohám začíná značení a svodidel ubývat. Když se rozhodnete někam odbočit, tak pak většinou dalších 20 minut nemáte na výběr a musíte jet pořád dál. Někdy se navíc bez jakéhokoli varování cesta změní z asfaltky na hliněnou a z ní postupně na offroad silnici pro džíp. Jelikož jedete pořád z kopce (min. tak 45 stupňů klesání), tak se s normálním autem už nemáte šanci vrátit zpět a musíte pokračovat dál a jenom doufat, že dole cesta bude pokračovat a někam vás dovede. :) Prostě i z cestování autem se může stát zážitek.
Poslední možnost, která se dá využít k cestování, jsou taxi. Upřímně řečeno, tuhle alternativu jsme nikdy nevyužili, protože na delší vzdálenosti jsou moc drahé a na kratší je lepší jít pěšky.

Marty
Reklama