Copak je ta holka na klíček? Řvu v pět ráno zoufale do polštáře a mám chuť jít bušit násadou od koštěte. Ale kam? Dá se vůbec odhadnout, od jakých sousedů se ten zvuk line? Připadá mi, jako by běhala kolem obrtlíku těsně nad mojí hlavou, ale tam je přece už střecha?

Nedávno zase jinému dítěti koupili piano. To už je činžáková klasika, řeknete si. Ale ne taková, jak ji známe z poetických filmů, kdy krásně technicky zvládnuté etudy dokreslují ospalou atmosféru nedělního odpoledne. Tohle je do uší bijící břinkot.

Nezapomenutelní jsou domácí kutilové a notoričtí vrtači. "Od té doby, co dostal od manželky příklepovou vrtačku, snaží se udělat ze svého bytu ementál". Čílí se moje máma, majitelka panelákového bytu. "Proboha, kde všude jim musí viset obrazy, poličky, skříňky, drátění Švejkové?"

Pravda Tatramatky už dorodeovaly, ale stejně, vysokootáčkové automatky ve dvě v noci, také udělají své.

Majitelé umakartových jader zase přesně vědí (aniž by o to stáli), kolikrát chodí jejich sousedi čůrat. Zvláště muži, kteří to pouští pěkně z výšky, jsou opravdu nepřeslechnutelní. Co je vám potom, že má soused problémy s prostatou.
A pejskové?
Sama jednoho doma mám a děsně mě vytáčí, když začne blafat. Ale to není nic proti  voříškovi (nechť je mu zem lehká), který bydlel ob patro níž, ale jeho pronikavý štěkot se doslova prořezával zdmi, jako by byl v sousedním pokoji. A ňafal a ňafal nepřetržitě několik hodin. Teď už si začínám myslet, že mu někdo z bližších sousedů do toho psího nebe pomohl.

Ale jednou mi přece jenom "papírové"zdi paneláku byly k něčemu dobré. To jsem ještě studovala, bydlela v pronajaté garzonce a "odešel" mi zvuk u televize. Věřte, nevěřte, ale přišoupla jsem si židli k digestoři a mohla poslouchat od sousedů. Naštěstí měli stejný vkus ve výběru pořadů.

Takových případů, kdy je nám zvuk, hluk, randál, rámus příjemný, bude asi poskrovnu, že?
Ale jak se říká, nečiň druhému to, co sám nemáš rád, a začněte u sebe.

Máme pro vás pár tipů na spolehlivé lapače zvuků. Možná byste je pak mohli vyvěsit na nástěnku v domě, třeba se i sousedé chytí za nos.

Podložte pračku.
V paneláku by měla stát na pevné desce s pružnou vrstvou. Ta tlumí vibrace, které se jinak přenášejí železobetonovou konstrukcí po celém domě. Pokud vás nočním prádlem vyrušuje sousedka, dejte jí do schránky nabídku supertichých spotřebičů, třeba se zamyslí.

Pořiďte si měkký koberec.
Pak můžete dupat jako stádo koní a nikoho tím nevyrušíte. Nejlepší jsou s vysokým vlasem, ale podobně skvělé izolační vlastnosti mají i nepravidelně dlouhá vlákna kokosových a sisalových koberců.
Pod plovoucí podlahu je dobré položit pružnou tlumící vrstvu.

Reproduktory, televize, domácí kina a rádia nezavěšujte přímo na stěnu. Výrazně tak snížíte vibrace, které se přenášejí do konstrukce domu.

Pořiďte si zděné jádro.
Je to nejen podstatně estetičtější, ale konečně budete mít soukromí a vaši sousedé už nebudou mít přehled o vašich hygienických návycích.

Pořiďte si sluchátka.
Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Když nebudete moci spát, klidně si je nasaďte a máte ticho raz dva. A naopak chcete-li poslouchat svou oblíbenou hudbu pěkně nahlas, nikoho tím nebudete rušit.

A jak na hluk z ulice?

Za to, že o cvrkotu z venčí vůbec víte, mohou okna. Nejlépe ho tlumí stará dobrá dvojitá špaletová okna se vzduchovou mezerou větší než 15centimetrů. Pokud je ovšem máte.
Jestliže ne, můžete posílit zvukovou izolaci svých oken silikonovým těsněním ve vyfrézované drážce v rámu a dokonalým utěsněním okna.
Další variantou je přesklení oken silnějšími skly.
A vůbec nejlepší je koupit celá zvukově izolovaná okna s dvouplášťovým protihlukovým sklem.

Je to pro vás příliš velká investice?
Pak může pomoci tlustý závěs. Speciální protihlukové závěsy se šijí ze dvou vrstev látky, ale existují i protihlukové materiály. Výborné vlastnosti má třeba samet a všechny vlasové, hebké a huňaté textilie.

Tak co, milé ženy-in, skoncujete s hlukem od sousedů nebo z ulice?
Jaké zvuky vás nejvíc vytáčí?
Jak to řešíte, máte nějaký protihlukový nápad?
Nebo máte to štěstí a bydlíte klidné čtvrti či dokonce na samotě u lesa?
Napište nám.

Reklama