Tak se mi stěhuje spolubydlící. Po téměř dvou letech soužití nás opustí a zbude nám po něm v srdci díra a v bytě volný pokoj.

To první asi necháme prázdné déle než to druhé. Já jsem to sice nechtěl dělat, ale když už se to stalo, mám skvělou příležitost k neutuchající lamentaci ohledně cen nemovitostí v Praze.

Na byt prostě nemám a pokud někoho nezabiju, nebo nevyhraju pár milionů, ani mít nebudu. Vzhledem k tomu, že se už deset let tvrdí, že cenová bublina praskne a byty budou dostupné a volné, nevěřím už na duchy. Jak je vidět, spousta lidí jsou pořád takoví idioti, aby ceny makléřů za byty platili. A nejsou to jen tak ledajaké ceny, tím si buďte jisti! Od mé poslední lamentace před cca půl rokem vylezly ceny pražských nemovitostí o dalších 20 %.

Napadlo mě dát se na obchodování s nemovitostmi, protože to bych měl téměř jisté, že ceny spadnou jen proto, abych já zkrachoval. To je ale příliš namáhavé a tenhle důvod ke skuhrání, který mám teď, je lepší než případný bankrot.

Když se podívám na cenu za metr čtvereční, musím se smát. Je to pravda spíš k pláči, ale když jsem se dozvěděl, že 45 000 za metr čtvereční je skvělá cena na skorocentrum, málem jsem vyprskl. A tak je to se vším.

I nájmy pomalu šplhají nahoru a proto jsem zíral, jakou měl spolubydlící kliku. Za 10 000 bez poplatků sehnal byt 3+1 v Karlíně. Nějakých 80 m čtverečních, krásný a světlý. Táhnout to sám sice nebude taková legrace, ale za podstatně větší peníze se pronajímají byty o třetinu menší.

Spolubydlící tak dá sice celkem značnou část platu za bydlení, ale bude mít krásný světlý prostor, který bude moci zařizovat, což je jeho nejoblíbenější koníček. Určitě se tam časem vypravím s foťákem a udělám pro vás fotoseriál.

Zjistil jsem ale, že tudy asi povede cesta. Něco si někde také časem pronajmu (hned jak bude s kým nebo tak něco), budu pár let ještě šumařit a blbnout po Praze a pak odjedu někam k Pálavě. Buď zůstanu přímo v nástavbě svého vinného sklepa (který zdědím), nebo si pořídím něco v Mikulově a vrhnu se na kariéru venkovského kulturního činitele všeho druhu.

Za ušetřené peníze si koupím kus vinohradu a budu tam mezi skořápkami a ulitami stovku milionů let starých plžů a mlžů hledat pravdu. A mamuty.