Znáte to, ráno je koupelna na roztrhání. Já a moje dcery totiž vstáváme ve stejnou dobu. Jedna si myje vlasy, jako by to nešlo udělat večer, druhá si zabere zrcadlo, jako by šla na rande a ne do školy a já abych si čistila zuby nad vanou. No to je tedy úroveň. U nás by se klidně užila ještě jedna koupelna nebo přinejmenším další umyvadlo se zrcadlem. Každodenní pošťuchování a přetahování už mě nebaví. To abych vstávala o hodinu dřív, protože milostivé slečny dělají všechno na poslední chvíli a nehnou se o píď.


Ještě že nemáme v koupelně záchod. To už by mě asi kleplo. Nevím, co je to dnes za módu, nacpat WC mísu  vedle vany. Chápu, že někde opravdu není zbytí, ale proč to projektovat do nového nebo rekonstruovaného bytu? Není to ani hygienické ani estetické o praktičnosti nemluvě.
Představte si takové ráno běžné čtyřčlenné rodiny. Všichni čekají frontu, než si otec přečte své noviny. Asi víte, že tím nemyslím jenom čtení. Jo a ještě k tomu nikdo nesmí chodit za dveřmi, protože má fóbii z žižkovského pavlačáku a „nevytentočkoval“ by se.


Ale dost kritiky.
Víte, jak by měla vypadat správná koupelna podle čínského učení Feng shui?
Něco na tom bude a jestli máte správný instinkt, řídíte se podle něj.


Takže.
Na umístění záchodové mísy do koupelny se Feng shui dívá jednoznačně negativně. Když už ale není jiná možnost, a je součástí koupelny, měla by být oddělena příčkou.
Umyvadlo by nemělo být proti dveřím, hlavně proto, že při mytí nemáte krytá záda a zrcadla, jež nad ním obvykle bývají, odrážejí energii. Ta pak směřuje zpátky ze dveří a tím se naruší její přirozený tok.

Jaké jsou ideální barvy?
Jemně zelená, která navozuje pocit klidu a bezpečí a přirozeně všechny odstíny vody, od blankytně modré, přes azurovou až po tyrkysovou. Tato barvy se nejlépe kombinují s neutrální bílou. Což je potěšitelné, protože většina sanitární keramiky je bílá.


A co doplňky?
Pokud máte koupelnu s oknem, opatřete ho stahovací roletou. Ideální jsou i květiny, kterým se ve vlhkém klimatu nejen dobře daří, ale navíc zadržují pozitivní energii, která by jinak oknem rychle odcházela.
Tmavou místnost bez oken prosvětlí bílý nebo krémový nábytek a teplé světlo.

Tak to by nějak naše koupelna splňovala, ale stejně má jednu vadu. Je jenom jedna.

A co vy, milé ženy-in, jak jste spokojené se svou koupelnou?
Jak vypadají vaše rána?
A co Feng shui, trefilo by se vám do vkusu?
Věříte na pozitivní toky energií nebo je vám to jedno?