V Muzeu námořnictva v Paříži je až do února 2004 výstava o rodící se legendě, luxusní zaoceánské lodi, Queen Mary 2. Možná si dobře vzpomínáte na její předchůdkyni, Queen Mary, která je držitelkou Modré stužky a dnes slouží jako hotel a muzeum.
Queen Mary 2, ostatně jako další slavné luxusní lodě, se staví v Bretani, v docích ve městě Saint Nazaire. Do St. Nazaire můžete dojet TGV z Paříže, asi tak za dvě a půl hodiny.
Výstavba zámořské lodi se dá přirovnat ke skládání puzzle. QM2 se bude skládat z 300 000 kovových částí neboli z 94 bloků plechu, z nichž některé váží více než 600 tun. Tyto bloky jsou již vybavené trubkami, kabelovými trasami, malými motory, atd. a jsou spojovány v suchém, zatopitelném, doku o délce 900 m.
Ale zkusme si představit, jaké to bude, až QM2 vypluje na moře a za pět dnů vás dopraví ze Southamptonu do New Yorku. Na této cestě se tedy rozhodně nudit nebudete. Budete si moct zajít například do divadla s 1 100 sedadly, kde se budou hrát představení stylově blízká Broadwayi. Zatančit si můžete v Queen´s Room a pokud dáte přednost Night Clubu, nic vám v tom nebrání. Některá dítka Žen-in by ocenila planetárium s 800 místy a mohu vás ujistit, že to je vůbec poprvé, kdy na zaoceánské lodi bude podobné rozptýlení. Pro ty, co se starají o své tělo, zde budou lázně o rozloze 1 860 m2, tělocvičny, 4 venkovní bazény, 1 vnitřní bazén a 8 perličkových koupelí. A málem bych zapomněla na golfový simulátor.
Až vás tohle všechno omrzí, můžete se jít najíst do restaurace pro 1 350 strávníků nebo do Fast foodu. Pro bohatší labužníky, jež se nechtějí tlačit s obyčejnými lidmi, zde budou Queen´s a Princess´ Grills. Nebo také můžete složit své tělo v jedné z 1 310 kabin vybavenými TV přes satelit a připojením na internet. Uf, to vám ale spadl kámen ze srdce, co? A když s sebou nebudete mít notebook, tak si můžete skočit do Internetové kavárny. Prostě můžete podávat zprávy přímo na stránky Ž-in. :-)))) A kdyby vás náhodou po cestě chytla mořská nemoc nebo začal bolet zub, na QM2 bude kompletně vybavená nemocnice i se zubařskými křesly. Pokud se chcete během cesty něco přiučit, neváhejte a zapište se do kurzů navigace, vaření nebo ochutnávek vín. I svého zvířecího miláčka můžete vzít na cestu přes Atlantik, neboť domácí mazlíčci tu budou mít k dispozici svojí promenádu a všude budou rozmístěná i zvířecí WC.
QM 2 vypluje až na počátku roku 2004 a do té doby na ní bude osazeno 2 500 km kabelů, 80 000 světel, 3 000 telefonů, 500 km potrubí, 2 000 koupelen a položeno 250 000 m2 koberců a 120 000 m2 izolací.
Jestli uvažujete o palubním lístku na QM 2 jako o dárku, možná, že byste si měli trochu pospíšit. Nalodit se může „jen“ 3 090 pasažérů, ale pokud se vás tam sejde minimálně 2 620, vyplujete také. O vaše pohodlí se bude starat 1 253 členů posádky.
A teď něco pro milovníky technických údajů. Délka QM 2 bude 345 m, šířka 42 m a výška 74 m. Popluje rychlostí 30 uzlů čili 50 km/h. QM 2 bude vyrábět energii ve 2 plynových turbínách. Pro svůj pohon a manévrování použije 4 motory umístěné pod trupem, z nichž dva jsou nastavitelné o 360º, což lodi umožní otáčet se na místě.
Zajímá vás ekologická otázka? Pak vězte, že pro provoz zaoceánských lodí platí čím dál tím přísnější pravidla o odpadech. QM 2 nebude do moře vypouštět žádný tuhý odpad (vše bude rozemleto a slisováno) a pokud jde o odpadní vodu, tak loď má vlastní úpravnu vody a do moře půjde pouze voda ve kvalitě pitné vody.
Mně nezbývá než vás pozvat do Muzea námořnictva v Paříži nebo do doků v St. Nazaire, kde můžete sledovat výstavbu Queen Mary 2 na vlastní oči. O tom, co můžete v St. Nazaire potkat jiného, si zase povíme jindy.
Reklama