Chtít popsat orchideje v jednom článku je stejně tak pošetilé, jako chtít popsat psí rasu na jednom listě papíru. Je to totiž největší rostlinná čeleď (vstavačovití) na světě a čítá více než 25 000 druhů.
Kdo ale jejich kráse jednou podlehne, patrně se stane vášnivým obdivovatelem, či dokonce pěstitelem těchto křehkých krásek. Upoutá jistě i fakt, že kvetou převážně v zimě.
Původ, přirozené prostředí
Máme dva druhy orchidejí: tropického a mírného pásma, a jsou naprosto rozdílné.
Orchideje mírného pásma najdeme od Kanady po Dálný východ až k polárnímu kruhu. Chybějí pouze v nejsušších pouštích a na polárním ledu.
Tropické orchideje obvykle rostou na stromech. Žijí z vysoké vzdušné vlhkosti a humusu zachyceného v dutinách stromů. Některé přírodní druhy je téměř nemožné pěstovat doma pro jejich vysoké nároky na vzdušnou vlhkost, světlo a teplotu. Dnes již existují kříženci, které lze s úspěchem pěstovat v domácích podmínkách. Přesto je stále vzdušná vlhkost klíčem k úspěšnému pěstování.
Nároky na pěstování
Orchideje je lepší přesazovat, až když rostliny přerůstají původní nádobu, a počítejte s tím, že rostliny následující rok nekvetou. Květy se zpravidla objevují až druhým rokem po přesazení. Při pěstování některých orchidejí je velmi důležité dodržovat období vegetačního klidu.
Ve zkratce
Světlo: jasné rozptýlené světlo, ne však přímé letní slunce – vhodné je východní okno.
Teplota: existují druhy vhodné do všech teplot, vyloženě teplomilné, i ty vhodné do chladnějších místností.
Vzduch: nesnášejí suchý a prašný vzduch, rosení vlhčí vzduch jen minimálně, je lepší je pěstovat v pokojových skleníčcích. Lze to řešit dnes již dostupnými ultrazvukovými přístroji k mlžení. Potřebují mnoho čerstvého vzduchu, ale pozor na průvan.
Zálivka: spíše vydatná v intervalech než soustavné zalévání. Každý rod vyžaduje jiný cyklus vysychání substrátu. Nedodržení vysychacích intervalů může vést k zahnívání kořenů a ztrátě rostliny. Voda musí být měkká.
Hnojení: kombinovaným minerálním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Existují i speciální hnojiva pro orchideje, hnojíme maximálně 1x za dva týdny.
Množení: u většiny dělením, řízky se nepoužívají a množení semeny je přímo laboratorní prací.
Škůdci: sviluška, které svědčí suchý vzduch, molice, mšice, štítenky
Zajímavost
Nespornou předností orchidejí oproti ostatním kvetoucím rostlinám je délka kvetení – květy orchidejí vydrží na rostlině měsíc, u některých druhů 2–3 měsíce a po řezu kolem jednoho měsíce
Rada na závěr
Výhodnější je kupovat hybridní orchideje než botanické druhy, protože hybridní orchideje jsou všeobecně vhodnější k pokusům s pěstováním v bytových podmínkách. A hlavně si pořídíme literaturu, kde se dočteme o základních potřebách jednotlivých rodů. Nebudeme pak zklamáni, že ten nebo onen rod se do našich podmínek nehodí.
Foto a odborná konzultace: Bedřich Kyselka, Brno
Archivní článek
Nový komentář