Scindapsus, potos, šplhavník… tato téměř nezničitelná liána našich bytů má mnoho jmen.

Tato popínavá, velmi rychle rostoucí rostlina vytváří vzdušné kořeny, kterými se přichytává na jakoukoliv oporu. Neméně obratné jsou její výhony, které se dokáží obtočit kolem čehokoliv. Má srdčité, kožovité, lesklé listy se žlutými nebo bílými skvrnami. V dobrých podmínkách mohou stonky dorůst až 2 m. Pěstovat ji můžeme jako pnoucí šlahouny, stejně jako ji vést na mechovém stonku nebo i na bambusové tyčce.

Původ, přirozené prostředí

Tato rostlina je doma v Indonésii.

Popis

V obchodech se můžeme setkat s mnoha rozličnými odrůdami. Golden Queen má zelené listy se žlutými skvrnami, Marble Queen naopak s bílými skvrnami, Scindapsus pictus Argyraeus poznáte podle stříbrných skvrn na zelených listech a podle tenkého bílého okraje na listu. Světle zelená odrůda „Neon“ vyniká v kombinaci s tmavozelenými rostlinami.

Nároky na pěstování

Tato rostlina je opět jednou z těch, kde platí, že méně je více. Nesnáší časté přesazování. Vyloženě ošklivá hlína jí svědčí a nevadí jí ani několikaleté nepřesazování. Starší rostliny už raději nestěhujte, po změně stanoviště mohou uhynout.

Množí se velmi snadno, proto je vhodnější si vypěstovat novou rostlinu. Velmi dobře roste také ve sklenici s vodou nebo v hydroponii.

 

Ve zkratce
Světlo: Světlé stanoviště bez přímého slunce. Jako jedna z mála rostlin snáší i stinné chodby, výhonky jsou ale slabší a mizí světlé skvrny na listech.

Teplota: Ideální je 20–24 ° C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 13 °C. Při nižších teplotách prochládá, pokroutí se listy a hyne.

Vzduch: Vhodná je vyšší vlhkost vzduchu, kterou jí zajistíme častým rosením listů. Ale dobře roste i v suchém vzduchu, ale tehdy může mít zaschlé zhnědlé listy.
Zálivka: V době růstu vydatně zaléváme. Pozor však na přelití, které nesnáší. V zimě zálivku mírně omezíme.

Žloutnoucí a opadávající listy mohou být známkou nadměrného zalévání.
Hnojení: V době růstu (únor–říjen)  zaléváme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. Přes zimu hnojíme celkem dvakrát.
Množení: Lehké množení stonkovými řízky, které necháme ve vodě nebo přímo v zemině zakořenit.
Škůdci: Rostlina je dosti odolná, přesto ji můžou napadnout svilušky.
 
Zajímavost

Se šplhavcem můžete dělat prakticky cokoliv.  Elegantně vám zaroste strop, stěnu nebo cokoliv nevzhledného v bytě J

 

 Archivní článek