Tento malý pejsek je zatím dosti vzácným plemenem v našich luzích a hájích, přesto si získává srdce svých lidí naprosto bezvýhradně a absolutně celé. Stojí za to, podívat se na něj z blízka...

Historie

Opravdový původ čínských chocholatých psů není znám. Předpokládá se, že se původně vyvinuli z afrického bezsrstého psa a další šlechtění mají na svědomí právě Číňané. Zmenšili jeho velikost, snad i proto, že v Číně jsou malá plemena oblíbena. Názvy, pod kterými lze odhalit tohoto psa, jsou někdy zajímavá – namátkou vybírám např. čínský jedlý pes nebo čínský naháč nebo svatyňový pes.

Již 200 let př. n. l. se tito psi chovali ve dvou velikostech. Menší (svatyňový pes, váha cca 7 kg) byl ochráncem domu a větší (čínský jedlý, váha cca 11 kg) byl honicí a následně byl vykrmován a porážen na maso při slavnostních příležitostech. Takže názvy odpovídají jakémusi zařazení psů do společnosti.

Novodobá Amerika v roce 1885 viděla tyto psy poprvé na výstavě. Ale až zhruba od roku 1926 se začali první chocholáči chovat pro výstavní účely. Přesto trvalo až do roku 1986, než se stali trvalou součástí psích výstav.

Do České republiky přišli první chocholatí psi v roce 1990 a první štěňata se narodila až v roce 1992. Dnes zde máte zhruba 1 800 jedinců zapsaných v plemenné knize.

Povaha, popis

Pejsek je to nadmíru živý a nabitý energií. Miluje cestování a vycházky.

K cizím lidem je ale nejprve ostražitý a nedůvěřivý. I přesto se hodí pro canisterapii, protože dotyk s jeho teplou jemnou kůží je nadmíru příjemný.

Za vše mluví slova chovatelky těchto pejsků, Hanky Ivančové:

Čínský chocholatý pes je známý tím, že je velmi nedůvěřivý k cizím lidem, mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti. Naše fenka je toho příkladem. Jakmile někoho vidí poprvé, nenechá se ani pohladit, ale pokud návštěvu vidí podruhé a zjistí, že ji radostně vítáme, chová se zcela jinak, chce hladit a vyžaduje jejich pozornost.  Naháček má velice příjemně teplou kůži. Asi

jako většina nahatých číňánků, spí naše fenka v posteli, ale hlavně pod peřinou. Když tam leží dříve, než si jdu lehnout já, mám to pod peřinou vyhřáté jako od kamínek.  Jsou to prostě skvělí společníci, ale to asi říká každý o svém pejskovi, kterého má doma :-))“

Fenka měří kolem 25 cm  a pes 30 cm v kohoutku.  

Péče o ně je velmi jednoduchá. Po procházce ho prostě umyjete, utřete ručníkem a je hotovo.

Občas natřete kůži tělovým mlékem nebo olejem. V létě je nutná ochrana proti sluníčku, takže nezapomeňte na sluneční krém i pro něj! V létě se jejich kůže také opaluje, takže na léto zpravidla trochu ztmavnou.

Další zajímavou vlastností je obdivuhodná regenerační schopnost, jejich zranění se velmi rychle hojí.

Překvapilo mě, že není nutné naháčka na zimu oblékat, pokud s ním tedy netrávíte venku příliš dlouhou dobu. Krátkou vycházku snese i „nahatý“. Na delší mu pořiďte teplý a pohodlný obleček.

Čínský chocholatý pes existuje jako úplně nahý, poloosrstěný a osrstěný. Jejich páření a cílený chov je maličko vědou, ale pravda je, že pokud tohoto pejska chcete, tak si vyberete.

Má totiž jednu obrovskou výhodu. Je to zdravé, nenáročné plemeno, není náchylný na nemoci, na žádné genetické vady. Co se potravy týče, radost mu uděláte prý i ovocem a zeleninou.

Malý pejsek - velký svým srdcem.

 

 

Obrázek a část informací poskytla: Chovatelská stanice  čínského chocholatého psa z Jaroměřského panství.

 

 Archivní článek