Somálská kočka je dlouhosrstou varietou kočky habešské, která je patrně jedním z nejstarších plemen na světě.

Je elegantní, spíše orientálního štíhlého typu. Posuďte sami.

Nohy jsou štíhlé, jemné, s malými okrouhlými tlapkami. Dlouhý ocas je dobře osrstěný, u kořene silný a vybíhající do špičky. Na břiše, hrudi, límci a stehnech (kalhotky) je srst delší.

Hlava je široká, zaobleně klínovitá, z profilu mírně prohnutá, brada je silná. Velké živé oči jsou ve tvaru mandle posazeny šikmo. Barva by měla být jednotná, v odstínech od světle zelené, žluté, po medovou (jantarovou). Uši jsou nasazeny na hlavě nízko a široce, vybíhají do špičky, s chloupky směřujícími ven z ucha.

Tmavší barva polštářků tlapek, lemu kolem nosního zrcátka a  kolem očí je závislá na barevné varietě kočky.

Srst je velmi jemná, ale nevyžaduje pravidelné česání. Spíš občas lehké prohlazení nebo projetí hřebenem.

A barvy?

Téměř nepřeberné množství – čokoládové, modrá, plavá, lila, černě stříbřitá… Čokoládové a lila barvy však dosud nebyly uznány ve standardech.

Jejich povaha je velmi inteligentní, hbitá a komunikativní. A to tak, že jim zcela určitě porozumíte, bravurně totiž ovládají řeč těla a svůj tichý příjemný hlas.

Jsou velmi zvědavé a musí dohlížet na každou vaši činnost. Nesnáší nudu a samotu, a tak je budete mít neustále po svém boku. Výborně snášejí i cestování, rády se s vámi přesunou na letní byt. Prostě jsou nadmíru přizpůsobivé. Přátelí se nejen s jinými kočkami, ale i se psy a popravdě – dost často vás překvapí…

Tyhle kočky rozhodně nejsou ozdobou do domácnosti nebo doplněk k sedací soupravě. Jsou to právoplatné členky domácnosti a velké osobnosti.

Paní Věra Simandlová z chovatelské stanice „Somali CZ“ o svých spolubydlících vypráví opravdu s láskou. No ne?

 

„Je velmi obtížné popsat, čím jsou somálky odlišné od jiných plemen koček. Jsou to skutečně osobnosti a říká se, že jsou povahově velmi blízko psovi, to však nemohu posoudit, psa nevlastním. A tak jsme se pokusili to nějak vyjádřit. Somálská kočka je inteligentní plemeno a neocenitelný společník, který nemá rovnou konkurenci, a tak je těžké vymyslet text, který neurazí chovatele Eugéne Grindel ostatních plemen, protože každý majitel si volí plemeno, které doplní jeho život odlišným způsobem. Někdo hledá klidného společníka, jiný zase náhradu za dítě či doplněk k interiéru bytu. Je také mnoho lidí, kteří svou kočku chtějí ovládat. Somálka nepatří mezi ani jeden z vyjmenovaných typů. Vyhovuje jí aktivita, činnost, společnost lidí nebo dalších koček, jinak se nudí a trápí.

 

Somálky jsou velice zvídavé, doprovázejí vás aktivně při všech činnostech, pomohou vám opravdu se vším. Prohledají tašky, povlečou ložní prádlo, vyperou, uvaří, zalijí květiny, posbírají kolíčky a pečlivě je uklidí. Velmi rády čtou vždy tu stranu knihy nebo časopisu jako vy, když chctete něco psát, jistě potřebují tužku víc než vy. Počítačovou klávesnici a notebook ovládají lépe než vy. Jen vysavač vám přenechají, i když práci bedlivě sledují a neutíkají od ní. Zato pomohou velmi vydatně v koupelně při sprchování a hlavně koupání. Myjí a utírají rozhodně lépe než obyčejné a fádní potřeby. Jejich zuby a drápy láskyplně rozčešou vlasy milovaného člověka. Potřebujete snad pomoc při čištění zubů? Na umyvadle bývají první a něžně lákají: "Pusť vodu a umyj se, já se přitom napiju. Ta voda v miskách je stará už asi 2 hodiny, kdo by to pil..."


Pomohou i při stěhování nábytku či jiných větších věcí, ochotně ho zatíží, aby se náhodou nepřevrhl. Prostě to nejsou žádní strašpytlové nebo zahálky. Také se nedovedou urážet, jako jiní někam zalézt a nemluvit s vámi. "V případě, že mi nechtěně ublížíš, třeba když se srazíme ve dveřích, omluv se pohlazením a vše ti ihned odpustím. Pokud se mi něco nebude líbit, řeknu ti to hned a tím je vše vyřízeno, život jde dál a nesmí se promarnit.

   
Za svou pomoc vyžadují od člověka stálou pozornost, přece si ji zaslouží. Milují denní rituály, ale nevážou je vždy časově. Pokud jsou zvyklí, že se miska s krmením naplní, když panička vstává, je jedno, jestli je to v šest nebo až v půl desáté ráno. "Ráda se mazlím, když piješ kávu, nepůjdeme ji spolu uvařit? Pak zas půjdu něco dělat, nebo si chvilku lehce zdřímnu. Já kočka jsem velká osobnost, a tak se mnou jednej. Na své jméno slyším velmi dobře, líbí se mi aportování, nejlépe kuliček se staniolu, ty se mi dobře nosí. Lehce se naučím jezdit na chalupu, nebo mě můžeš doprovázet ven, vezmu tě na vodítko. Nemysli si, že jsem jen lenošivá dekorace do bytu s přijemným zevnějškem. Jsem zvědavá, aktivní, velmi společenská a chytrá. na své okolí ale mluvím klidně a tiše. Nepotřebují řvát na celou ulici, abych na sebe upozornila, umím to jinak. Ve společnosti jiných koček často vedu. Psi mi většinou nevadí a zařadím je na některou příčku žebříčku důležitosti v rodině, nejlépe pod sebe. Proteplím a velmi obohatím tvůj život, jsem velmi osvědčený a doporučený recept na každodenní relaxaci."

 

Nemáte chuť na relaxaci? Já docela ano.

Zkusím přemluvit Kočku britku, jestli by mi nechtěla trochu podrbat záda….:-)

 

Foto zapůjčila paní Věra Simandlová

 
Archivní článek