Důvodů může být několik a jsou čistě vaše osobní. Ne každý touží po kočičce bez domova nebo obyčejné kočce domácí.

Pro někoho je taková koupě srdeční záležitostí, vysněnou kočku mít anebo jen prostá touha ukázat, že na to máte, nebo dokonce i jen jako ozdobu do bytu. Ty dva poslední důvody vůbec nedoporučuji.

Přesto pro koupi kočky čistokrevné rasy mluví hned několik důvodů.

Většinou je možné odhadnout budoucí povahu podle charakteru plemena.

Jsou kočky vyloženě vhodné pro děti a kočky nevhodné.

 

A navíc nelze přehlédnout čistě ekonomický fakt. Pokud máte kočku s PP, pak bez problémů prodáte koťátka a náklady se vám tak částečně vrátí. Nelze se na to samozřejmě dívat jen takhle, mít doma kočku je v první řadě srdeční záležitost.

 

Rozhodnutí tedy padlo a teď je na pořadu dne výběr chovatele.

Zde můžete opravdu narazit.

Ne každý, kdo se prezentuje jako chovatel čistokrevných koček, pracuje v jejich prospěch. Někdy je to spíš množitel, pro kterého je zisk z „chovu“ koček přednější než zdraví jeho svěřenců.

Nejhorším způsobem odchovu, se kterým se můžete setkat, je klecový odchov. A to už vůbec nepřipomíná žádné domácí miláčky, ale prachsprostý byznys.

Navíc taková koťata nejsou zvyklá na styk s lidmi a jsou tedy bázlivá a mohou mít psychické problémy. Nemluvě o problémech s výchovou.

 

Prohledejme inzeráty, navštivme výstavy a vytipujte si vhodné kandidáty.

Obvolejte je a sjednejte si schůzky. Solidní chovatel vás nechá svá koťátka přibližně od věku 4 týdnů prohlédnout. Zcela nezávazně se tak můžete rozhodnout o koupi.

I zde platí, že se nemusíte rozhodovat hned napoprvé, ale po pravdě, laik dost těžko odolává kráse již toho prvního vrhu.

 

Na tento problém jsem narazila s paní Lucií Vrabcovou, chovatelkou ruských modrých koček, a tak jsem ji maličko vyzpovídala.

 

Lze říct něco na úvod tak nějak obecně?

 
„Doporučila bych Vám www.kotatko.net, kde píší o úskalích koupě koťátka bez PP. Asi to hodně záleží na osobním pocitu z návštěvy v chovatelské stanici. Určitě by každý měl navštívit chovatele doma. Vidět celý vrh. Podmínky, ve kterých koťátka vyrůstala. Poptat se na reference o chovateli. Navštívit výstavy. Jinak ještě záleží, pokud člověk chce kočičku na výstavy, nebo jako domácího mazlíka. Myslím, že je rozdíl, když chovatel má doma kočičky tři, nebo deset. Asi těžko může mít tak blízký vztah s deseti kočičkami jako třeba s jednou. Zase ale na druhou stranu chovatel, který má těch kočiček hodně, Vám může vybrat výstavnější kočičku. Má větší pravděpodobnost, že se mu narodí opravdu výstavní koťátko. Taky když těch kočiček má víc, tak lépe pozná, které koťátko má větší šanci být výstavní. Ale jak jsem říkala, může se tam ztratit ten kontakt mezi člověkem a kočičkami. Je to taková má zkušenost, ale nemusí být pravidlem.“

 

Jaký je správný věk pro odstavení koťátka? My kupovali kočku ve věku 8 týdnů. Může mít předčasné odstavení nějaké špatné důsledky?

 

„Pro koťátka je správný věk tak minimálně 12 týdnů. Pokud se tento věk nedodrží, hrozí, že koťátka se nedostatečně naučí od kočky hygienickým návykům. Dalším nebezpečím je, že koťátka, když jsou spolu, tak se při hře naučí správnou míru hraní, pokud je ale vezmeme dřív, mohou si hrát agresivně.“

 

Co všechno bychom měli najít v očkovacím průkaze?

 

„V očkovacím průkaze by mělo být dvojí očkování proti rhinotracheitidě, panleukopenii, calicivirům a chlamydiim. Někdy chovatel stihne i očkování proti vzteklině. Někteří přiočkovávají FeLV a FIP (taky dvakrát). Obojí posledně jmenované je ale spíše nadstandardem. Někdy nestihne chovatel i druhou sadu rhinotracheitidy, panleukopenii, calicivirům a chlamydiim, měl by to však kupujícímu sdělit, aby si mohl nechat kočičku doočkovat. Stejně tak by měl zájemci sdělit, jestli už očkoval vzteklinu. Taky by v očkovacím průkaze mělo být odčervení, které by v ideálním případě mělo být třikrát.“

 

Četnost vrhů je taky hodně diskutabilní, jaký je „zdravý průměr“?

 

„Co se týče četnosti, tak ta není nijak omezena - co do koťátek v jednom vrhu. Chovatelský řád dovoluje maximálně 3 vrhy za dva roky u jedné kočičky od jejího jednoho roku do osmi let. Některá plemena mají těch koťátek trochu více, některá méně a také záleží na genové dispozici. Je pravda, že někdy i ty tři vrhy za dva roky je "ažaž".

 

Nezapomeňte, že řádná kupní smlouva je též vizitkou dobrého chovatele. A rozhodně se poptejte po tom, co je koťátko zvyklé jíst a jaký druh steliva chovatel používá. Když tyhle dvě věci budete mít doma stejné, koťátku tím ulehčíte uvyknutí v novém domově.

A pokud se chovatel živě zajímá o další osud těch, které vypustí do světa, pak máte jistotu, že jste narazili na kočičího člověka se srdcem na pravém místě.

 

A tak i já vám přeju šťastnou ruku při výběru kočkovité šelmičky.

 

Foto: chovatelská stanice ruských modrých koček Kníže Miškin: http://ruskamodra.wz.cz/fotky.html

 Archivní článek