Líbí se vám vlčí špic?
Líbí se vám čau čau?
Líbí se vám samojed?

Pak vás přímo nadchne poměrně nové a u nás zatím nepříliš známé společenské plemeno, které je křížencem těchto výše uvedených psů. Eurasier, to je vašeho srdce šampion. Sehnat  ho bude však trošku obtížné, v naší republice je v současné době pouze 16  psů.
Země původu: Německo

Historie

V roce 1960 vzniklo křížením čau-čaua a vlčího špice plemeno, jež bylo nazváno vlčí čau. Na řadu však přišel ještě samojed a po jeho vkřížení roku 1973 bylo plemeno přejmenováno na „eurasiera“ a definitivně uznáno chovateli.

Povaha

Eurasier je velice přátelský pes, nevyvolává konflikty a snáší se s jinými psy, zvířaty, lidmi i dětmi.
Hodí se pro svoji vyrovnanou povahu i pro začátečníky, rodiny s malými dětmi i pro staré lidi. Potřebuje kontakt s lidmi, takže se nehodí pro samostatný život v kotci.  Je vhodný jak do domu se zahradou, tak i do bytu, pokud mu splníte jeho touhu po pohybu i po dovádění se svými páníčky. Má totiž silně vyvinutý vztah ke své rodině, bude vás oddaně milovat a chránit. Potřebuje však důslednou a citlivou výchovu.
K cizím lidem se chová odtažitě, ale ne agresivně.
Je výborným a ostražitým hlídačem, ale není uštěkaný a hlučný. Lovecký pud postrádá, je čistě společenským a hlídacím psem.

Vzhled

Je souměrného vzhledu, vypadá harmonicky, středně velký špicovitý pes se vztyčenýma hrdýma ušima. Po celém těle má hustou podsadu a středně dlouhé, volně přiléhající pesíky. Tlama, obličej, uši a přední strana končetin je porostlá krátkou srstí. Ocas, zadní strana končetin je porostlá dlouhou srstí. Krk je osrstěn také víc, ale netvoří lví hřívu.
Srst je delší, ale nezastiňuje jeho středně těžkou elegantní postavu. Míry psů jsou 52-60 cm výšky v kohoutku, feny mají 48-56 cm. Psi váží 20-30 kg, feny 18-26 kg.
Barvy i kombinace jsou chovatelským řádem povoleny všechny, kromě čistě bílé, bíle strakaté a játrové.

 

 

A cena?
Cena je úměrná vzácnosti plemene a je jednotná téměř v celé Evropě. Pohybuje se kolem 850-1000 EUR, v České republice kolem 25 000 Kč.

Foto a odborná konzultace: www.akita-eurasier.com

Archivní článek